نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 9362 تاریخ انتشار: ۰۳ / ۰۳ / ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۳
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

خواست مردم برای تداوم تدبیر، عزت و توسعه کشور زنگنه: برای توسعه صنعت نفت با دنیا تعامل خواهیم کرد

وزیر نفت گفت: سیاست‌های حوزه صنعت نفت در دولت دوازدهم استمرار سیاست‌های دولت یازدهم خواهد بود که با شدت، قدرت و استحکام بیشتر ادامه پیدا خواهد کرد و براساس آن برای تحقق اهداف توسعه با دنیا تعامل خواهیم داشت. به گزارش پایگاه خبری اهوازنو ” بیژن زنگنه امروز (چهارشنبه، سوم خرداد ماه) در مراسم امضای […]

وزیر نفت گفت: سیاست‌های حوزه صنعت نفت در دولت دوازدهم استمرار سیاست‌های دولت یازدهم خواهد بود که با شدت، قدرت و استحکام بیشتر ادامه پیدا خواهد کرد و براساس آن برای تحقق اهداف توسعه با دنیا تعامل خواهیم داشت.

به گزارش پایگاه خبری اهوازنو ” بیژن زنگنه امروز (چهارشنبه، سوم خرداد ماه) در مراسم امضای قرارداد ساخت لوله‎های CRA (لوله مقاوم دربرابر خوردگی) با بیان این که این قرارداد که امروز امضا شد می توانست طی روزهای گذشته به امضا برسد، اظهار کرد: به ۲ دلیل خواستم تا قرارداد با تاخیر امضا شود. نخست این که، در غوغای انتخابات ریاست جمهوری این موضوع گم می شد و نمی شد بر روی این کار بزرگ اطلاع رسانی خوبی شود.

وزیر نفت در توضیح دلیل دوم تاخیر در امضای این قرارداد، اظهار کرد: از سوی دیگر عده ای نیز حتما می گفتند این کار به دلیل کارهای تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است و پیش بینی می شد که شائبه هایی این گونه را درست کنند.

زنگنه ادامه داد: خدا را شکر می کنیم که امضای این قرارداد در چنین روزی (سوم خرداد سالروز فتح خرمشهر) امضا می شود.

وی سوم خرداد را یکی از ایام الله اعلام کرد و افزود: قطعا این روز یک روز تاریخی در تاریخ ایران است و شاید کمتر روزی مانند این روز داریم که در تاریخ ایران مهم باشد. همه همت ملت ایران در بازوان و تدبیر نیروهای مسلح و بسیج ما متمرکز شد و خرمشهر، پاره تن ایران که مدت کوتاهی از وطن عزیزمان جدا شده بود دوباره به آغوش وطن برگشت و این پاره خونین دوباره خرمشهر شد.

زنگنه ادامه داد: هیچ وقت شادی این روز از ذهن من پاک نمی شود؛ روز افتخار و فداکاری بود. در طول جنگ صدها هزار نفر شهید دادیم تا مستقل، قوی و عزیز باشیم. امروز عزت مان به خاطر آن فداکاری هاست.

ملت ایران فرهیخته ترین در منطقه است

وزیر نفت با اشاره به دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که دکتر حسن روحانی با رای مردم برای دومین بار انتخاب شدند، تصریح کرد: در این انتخابات بار دیگر عزت مردم تمدید و تجدید شد. ملت ایران نشان داد که از نظر سیاسی بالغ ترین، فرهیخته ترین و پخته ترین ملت در منطقه است.

زنگنه با بیان این که ایران یک ملت است، خاطرنشان کرد: هنوز در منطقه ای که ملت در بسیاری از جاها تشکیل نشده و کشورها از اجتماع قبایل و ایلات تشکیل شده اند و قومی و قبیله ای رای می دهند؛ در ایران مردم بر مبنای دیدگاه‌های روشن برای آینده اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی وسیاسی خودشان و فرزندان شان رای دادند.

وی با بیان این که حضور مردم در این انتخابات افتخار بزرگی برای کشورمان بود، گفت: امروز روشنفکران و فرهیختگان منطقه غبطه چنین وضعیتی را برای کشور خودشان در دهها سال آینده می خورند، در حالی که ما امروز جلو هستیم و بلاشک امروز از نظر سیاسی، فهم سیاسی و درک سیاسی و آگاهی و انتخاب کشور اول منطقه هستیم.

وزیر نفت افزود: ملت ما در این انتخابات، انتخاب بزرگی را انجام دادند که به نظرم فراتر از انتخاب رئیس جمهوری بود، این انتخاب یک راه برای چگونه زیستن و چگونه بودن بود.

می خواهیم با دنیا تعامل کنیم

زنگنه با بیان این که ما هر روز از برکات برجام برخوردار می شویم، امضای این قرارداد را یکی از برکات اجرای برجام در کشور عنوان کرد و گفت: ما می خواهیم با دنیا در تعامل و دوستی باشیم. می خواهیم کارها را برای آینده کشورمان و سربلندی کشورمان جلو ببریم.

وی با اشاره به برخی از صحبت‌ها که عنوان می شد بعد از رفع تحریم‎‏ها توجه به ساخت داخل تمام می شود، ادامه داد: همان زمان نیز گفتم، اتفاقا بعد از این که تحریم‌ها برداشته شود امکان ساخت داخل برای کشور فراهم می شود که امضای این قرارداد یک نمونه از آن است.
وزیر نفت افزود: لوله های CRA یکی از کالاهایی بود که در دوران تحریم ها سخت ترین گرفتاری‎ها را برای تامین آنها داشتیم. اگر تحریم ها باقی مانده بود نمی توانستیم چنین قراردادی را منعقد کنیم.

وی با بیان این که با امضای این قرارداد از صفر درصد ساخت داخل در طول سه سال به ۱۰۰ درصد ساخت داخل در ساخت لوله های CRA می رسیم، ادامه داد: به این ترتیب برای همیشه می توانیم در این زمینه توانمندی برای ایران و کل منطقه در زمینه تولید و صادرات لوله های CRA را داشته باشیم.

بیشتر قراردادهای ۱۰ گروه کالایی امضا شد

زنگنه با یادآوری این که آنچه که بسیار مهم است، ما بیش از ۲سال و نیم پیش، بعد از بررسی های زیاد ۱۰ گروه قلم کالایی را برای ساخت داخل تعیین کردیم، تصریح کرد: خوشبختانه اکثر قراردادهای این گروه‌ها امضا شده که ساخت لوله های CRA یکی از مهمترین آنهاست.

وی افزود: خوشحالم که امروز قراردادی با ارزش بیش از ۵۵۰ میلیون یورو امضا می شود که در آن بیش از ما ( وزارت نفت ) سازنده ایرانی و شریک خارجی ما که بازار بلندمدتی را برای خود تضمین کرده، خوشحال هستند.

به گفته زنگنه، شریک خارجی امضاکننده این قرارداد، آینده بازار ایران و منطقه را در ساخت لوله های CRA در اختیار خواهد داشت، که این امر برای ایران و کسانی که برای آن زحمت کشیدند بسیار حائز اهمیت است.

وزیر نفت با بیان این که علاوه بر امضای این قلم کالا که امضا شد، یکی دوقلم کالای مهم دیگر مانده است که باید کار داخلی کردن ساخت آنها را تمام کنیم، افزود: کالاهای مورد نیاز صنعت نفت زیاد است، اما ما در ۱۰ گروه خانواده کالاهای مهم را تعیین کردیم و براساس آنها حرکت کردیم.

زنگنه با بیان این که برای مهم است که بدانیم اصل خریدها و توانمندی‌های ما کجاست، ادامه داد: به عنوان مثال در سال ۷۹ شرکت توربو کمپرسور نفت (OTC) تشکیل شد و ماشین‌های دوار در این شرکت تولید شد؛ در ساخت ۱۰ گروه کالای صنعت نفت، موارد متعددی دنبال می شود و به دنبال تکمیل زنجیره ساخت هستیم.


امروز را فراموش نمی کنم

زنگنه با اشاره به برگزاری مناقصه ساخت لوله های CRA افزود: در این مناقصه شرکت‌های دیگری هم داشتند که شرایط شرکت فولاد اصفهان بهتر بود و آنها برنده شدند.

وی با تشکر از دکتر محمدرضا مقدم، معاون سابق مهندسی، فناوری و پژوهش وزارت نفت و همچنین دکتر رامین قلمبر ذرفولی، مدیر پشتیبانی ساخت و تامین کالای شرکت ملی نفت، علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و دکتر غلامرضا منوچهری، معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور توسعه اظهارکرد: امروز کار بسیار بزرگی انجام شد و من هرگز این روز را مقارن شده است با سوم خردادماه ( فتح خرمشهر) فراموش نخواهم کرد.

وزیر نفت همچنین با ابراز امیدواری نسبت انجام فعالیت‌ها در زمینه ساخت داخل بر اساس سرعت و دقت، تاکید کرد: ما بر روی ساخت داخل حساسیت داریم.
وی با بیان این که باید از شرایط پیش آمده استفاده کنیم، ادامه داد: شرایط پیش آمده سبب شده تا شرکت‌های دیگر خارجی هم در همه شاخه ها، چه در شاخه های تولید کالاها و تجهیزات مورد نیاز و چه در قراردادهای نفتی حضور داشته باشند.

دلیل مخالفت با امضای قراردادهای نفتی روشن شد

زنگنه با بیان این که در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری برای من روشن شد که چرا عده ای با عقد قراردادهای نفتی مخالفت می کردند؛ ادامه داد: آنها آن زمان مخالفت می کردند تا قراردادی منعقد نشود تا در مناظره های انتخاباتی بگویند که «دیدید که هیچ کاری نکردید» یا «دیدید که برجام هیچ فایده ای نداشت». مخالفت‌ها برای این بود وگرنه برای قربت الی الله که نبود،؛ می خواستند بگویند که نمی شود هیچ کاری در این کشور انجام شود.

وزیر نفت با بیان این که سرسختی بسیاری برای اجرای قراردادهای نفتی انجام دادیم، گفت: مخالفت های آنها برای اجرای این قراردادها سبب شد که کشور را عقب بیندازند و کسانی که بیخودی انتقاد کردند به مردم ضرر زدند. البته من نمی گویم که هر کسی که انتقاد کرده این گونه بوده زیرا بعضی از انتقادها هم دلسوزانه بود و ما هم آنها را پذیرفتیم.

وی گفت: البته در ایام انتخابات هم گفته ام، آن زمان به ما می گفتند که شما ۵۵  بار مدل جدید قراردادهای نفتی را اصلاح کردید، اول این که اگر ما ۵۵ بار این قراردادها را اصلاح کردیم نشانه این است که ما افراد لجباز و یک دنده ای نیستیم و برای حل مسائل گوش شنوا داریم که این اشکال نیست.

زنگنه در توضیح این مطلب ادامه داد: اما زمانی که مثلا می گویند لشکر ۸۱ زرهی خوزستان معنایش این نیست که هشتاد لشکر قبل از این لشکر است و یا این که لشگر ۷۷ پیروز خراسان به این معنا نیست که حتما ۷۶ لشکر قبل از آنها بوده است. این طور نیست؛ روی لشکرها طبق یک مکانیسم شماره می گذارند.

وی افزود: شماره‌ فایلهای اصلاح‎ شده قراردادهای نفتی را هم من گذاشته بودم و توالی عددی ندارد؛ به این صورت که برای مثال اولی را ۱۴ گذاشته بودم و دیگری را ۳۵٫ اما این امر به این معنا نیست که فایل شماره ۵۵ قراردادها پنجاه و چهار بار قبل از آن اصلاح شده است؛ من آنها را به سبک خودم شماره گذاری کردم تا باهم قاطی نشوند.

جواب حرف‌های انتخاباتی را می دهیم

زنگنه با بیان این که صحبت‌هایی که آن زمان مطرح کردند، گذشت، ادامه داد: با این حال جواب همه حرفها و تهمتهایی را که در این مدت زدند خواهیم داد تا در حافظه مردم بماند؛ این طور نباشد که یک روزی حرفی بزنند و حالا بگویند که صلوات بفرستید.

وزیر نفت ادامه داد: اشکال ندارد صلوات هم بفرستیم، اما داستان این است آنهایی را که حرفهای خلاف زدند را رها نمی کنیم؛ چه سر کار باشیم و چه سرکار نباشیم؛ اما حالا که خوشبختانه سر کار هم هستیم.

وی ادامه داد: البته اگر هم سر کار نبودیم بازهم آنها را رها نمی کردیم. برای این که لازم است مردم حقایق را بدانند. فهم و شعور مردم بزرگترین سرمایه ماست. مردم باید بدانند چه کسی به آنها راست می گوید و چه کسی به آنها دروغ می گوید. چه کسی به آنچه که می گوید پای بند است و چه کسی آنچه که می گوید برای یک روز است و دیگر نمی تواند آن را ادامه دهد.

زنگنه گفت: به هرحال ما گفتیم که این کارها را انجام خواهیم داد؛ همانطور که بسیاری از آنها انجام شده ان‌شاءالله باقی آنها نیز ادامه پیدا خواهد کرد. ضمن این که قراردادهای مربوط به ساخت داخل و قرارداد توسعه میدان‌های نفتی و گازی را با اولویت میدان‌های مشترک و با هدف بالا بردن ضریب برداشت تولید دنبال خواهیم کرد.

ارسال دیدگاه

logo-samandehi