نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 8471 تاریخ انتشار: ۲۴ / ۰۱ / ۱۳۹۶ - ۲۲:۳۵
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

وزیر کشور با تاکید بر ورود همه اقشار به موضوع مقاومتی؛ اقتصاد مقاومتی می‌تواند موجب تعادل و توازن در کشور شود

وزیر کشور با تاکید بر این‌که مردم باید موضوع اقتصاد مقاومتی را باور کنند و برای این کار همه اقشار بلااستثناء به این حوزه ورود پیدا کنند، گفت: مهاجرت یکی از پیامدهای فقر و ضعف امکانات در مناطق مختلف است اما اقتصاد مقاومتی طبق فرمایشات مقام معظم رهبری می‌تواند باعث تعادل و توازن در کشور […]

وزیر کشور با تاکید بر این‌که مردم باید موضوع اقتصاد مقاومتی را باور کنند و برای این کار همه اقشار بلااستثناء به این حوزه ورود پیدا کنند، گفت: مهاجرت یکی از پیامدهای فقر و ضعف امکانات در مناطق مختلف است اما اقتصاد مقاومتی طبق فرمایشات مقام معظم رهبری می‌تواند باعث تعادل و توازن در کشور شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اهوازنو”  عبدالرضا رحمانی فضلی در نشست هم‌اندیشی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خوزستان که امروز،۲۴ فروردین ماه در شهرستان شادگان برگزار شد، اظهار کرد: موضوع اقتصاد مقاومتی موضوعی بسیار مهم است و همان بس که در این زمینه مقام معظم رهبری چندین سال است که بر این مساله تاکید دارند.

 

وی افزود: مقام معظم رهبری موضوع اقتصاد، توسعه، عدالت و پیشرفت را در سال‌های متمادی تاکید و به عنوان شعار سال نامگذاری کردند و ۲ سال است که ایشان به صورت مشخص اقتصاد مقاومتی را برای سال‌ها نامگذاری می‌کنند.

 

رحمانی فضلی تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی از نظر اعتقادی برای ما یک ضرورت است و به‌خصوص آنکه ما به حکومت دینی اعتقاد داریم و باید بتوانیم مطالبات مردم را در چارچوب اعتقادات دینی تامین کنیم زیرا یکی از نیازهای مردم مسائل اقتصادی است که باید برای حل مشکلات اقتصادی کشور تلاش شود.

 

وی عنوان کرد: درجه حمایت، پشتیبانی و مشارکت مردم در امنیت به میزان رضایت‌مندی و تمایل آن‌ها به کارآمدی نظام، حکومت و دولت برمی‌گردد و مسائل اقتصادی یکی از عوامل مهم و مشخص‌کننده این کارآمدی و تاثیرگذار بر درصد مشارکت مردم در امور مختلف است.

 

رحمانی بیان کرد: اگر مشکلات و معضل بیکاری به جایی برسد که مردم حس کنند نظام قادر به حل مشکلات بیکاری و اقتصادی نیست، نارضایتی، ناکارآمدی و در نهایت فاصله بین مردم و نظام ایجاد می‌شود.

 

وی با بیان این‌که اقتصاد مقاومتی یک بحث علمی است، گفت: از ابتدای انقلاب این بحث مطرح بود که الگو و مدل اقتصادی کشور چگونه باشد و در این زمینه همه نوع اقتصاد لیبرالی، ژاپنی، سوسیالیستی و … را در کشور امتحان کردیم و هر کدام نیز طرفداران خود را داشت.

 

وزیر کشور اظهار کرد: هیچ کس تاکنون در حوزه علمی به مساله اقتصاد مقاومتی ایراد نگرفته و در برخی از موارد که نقدهایی بوده، پاسخ‌های کاملا علمی به آن نقدها داده شده است.

 

رحمانی فضلی بیان کرد: یکی از مباحث مهم در بحث اقتصاد مقاومتی، موضوع عدم توازن و تعادل در ایران است و این مساله موضوع امروز و دیروز نیست؛ از ۶۰، ۷۰ سال گذشته در کشور بوده و به این معنا است که در کشور توزیع امکانات، جمعیت، فعالیت و استفاده از ظرفیت‌ها از یک روند عادلانه و نرمال تبعیت نمی‌کند.

 

وی افزود: بزهکاری، فقر و اعتیاد هنگامی به وجود می‌آید که مردم از مناطق دارای عدم توازن اجتماعی به حاشیه شهرهای بزرگ مهاجرت می‌کنند و این مساله به بستری برای آسیب‌های اجتماعی تبدیل می‌شود.

 

رحمانی فضلی اظهار کرد: از نظر اجتماعی با اعتیاد، حاشیه‌نشینی، بزهکاری و فقر مواجه هستیم و این مسائل وقتی رخ می‌دهد که مردم از مناطق دارای عدم توازن اجتماعی به حاشیه شهرهای بزرگ مهاجرت می‌کنند و به بستری مناسب برای آسیب‌های اجتماعی تبدیل می‌شوند.

 

وزیر کشور با تاکید بر این‌که باید در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سایر زمینه‌ها به اقتصاد مقاومتی توجه ویژه‌ای شود، گفت: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اصول ۲۴ گانه‌ای دارد که باید همیشه مورد توجه ویژه مدیران و دیگر مسئولان کشور باشد. در این زمینه نیز دستورالعمل‌های دولت، برنامه‌ریزی‌ها و قوانین، بر اساس این سیاست‌های ۲۴ گانه تعیین می‌شوند تا از مسیر اقتصاد مقاومتی خارج نشویم.

 

وی اظهار کرد: باید مردم را در اقتصاد مقاومتی به صورت واقعی مشارکت دهیم، نه آنکه فقط سرمایه مردم برای ما اهمیت داشته باشد. اگر این امر محقق شود و مردم به صورت واقعی در اقتصاد مقاومتی مشارکت داده شوند، آن وقت اقتصاد مقاومتی را محقق کرده‌ایم.

 

رحمانی فضلی گفت: بر اساس صحبت‌های مقام معظم رهبری باید در اقتصاد مقاومتی به درون‌زا بودن اقتصاد مقاومتی که همواره تأکید شده است، توجه شود. البته از ابتدای انقلاب افرادی خواستار انجام همه امور به دست خارجی‌ها بودند اما مقام معظم رهبری فرمودند اقتصاد باید درون‌زا و برون‌نگر باشد.

 

وی افزود: برای مشارکت مردم در صحنه اقتصاد مقاومتی باید گفتمان‌سازی شود و در این زمینه باید همه ظرفیت‌های نظام پای کار بیایند تا شاهد تحقق اقتصاد مقاومتی باشیم.

 

رحمانی فضلی بیان کرد: برای درون‌زا بودن اقتصاد باید از امکانات، تجربه‌ها و ظرفیت‌های داخل استفاده شود؛ همچنین در بحث برون‌نگر بودن باید از ظرفیت‌های دنیا استفاده کنیم، زیرا ما به بازارهای صادراتی، تکنولوژی پیشرفته دنیا و سرمایه‌های ارزان‌قیمت خارج از کشور نیاز داریم.

 

وی افزود: همچنین در برخی موارد به مدیریت و دیگر چیزهایی که در داخل نداریم، نیاز داریم که باید از توان بیرونی استفاده کنیم. بحث عدالت‌محوری نیز از مسائل مهم اقتصاد مقاومتی است و اگر هر بخش از آن را کامل اجرا نکنیم، آن وقت اهداف اقتصاد مقاومتی محقق نمی‌شود.

 

رحمانی فضلی گفت: همه مردم ایران باید از مواهب اقتصاد مقاومتی بهره‌مند شوند و آثار اجرایی آن در تمام نقاط کشور قابل احساس باشد. برخی از استان‌ها در شرایط نامناسبی از رشد اقتصادی هستند و روش‌های غلطی که در سال‌های گذشته در کشور اجرایی شده، موجب شد تا حتی شاهد بیکاری با رشد ۲۲ درصد باشیم.

 

وی با بیان این‌که برنامه‌ریزی‌های غلط، بودجه‌ریزی نامناسب و سیستم‌های اداری ـ مالی ناکارآمد باعث ایجاد مشکلات در سال‌های گذشته شده است، خاطرنشان کرد: دانش‌بنیانی به معنای آن است که باید در لبه علم و تکنولوژی حرکت کنیم تا بتوانیم در قیمت و کیفیت عملکرد مناسبی داشته باشیم، زیرا در غیر این صورت نمی‌توانیم در بسته‌بندی، بازاریابی و… موفق عمل کنیم.

 

وی ادامه داد: اکنون باید به مردم اعتقاد و باور داشته باشیم و به آن‌ها کمک کنیم؛ در سه سال گذشته گام‌های مهم و اساسی برداشته‌ایم، هرچند تا نقطه مطلوب فاصله بسیار است.

 

رحمانی فضلی تصریح کرد: اکنون نسبت به سال‌های گذشته صادرات نفت به ۲ برابر رسیده است و این هم از آثار اقتصاد مقاومتی است؛ معتقدم دولت با تشکیل قرارگاه اقتصاد مقاومتی مانند یک فرمانده در تمام بخش‌های اقتصاد مقاومتی عمل کرده است.‌

 

وی بیان کرد: در زمینه اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری فرمودند یک نفر با اختیارات کامل قرارگاه اقتصاد مقاومتی را مدیریت کند که رئیس‌جمهور آن را تشکیل داد و فرماندهی آن بر عهده معاون اول رئیس‌جمهور قرار گرفت و در تقسیم‌بندی‌های صورت گرفته، هر ۱۲ استان به یک وزیر واگذار شد تا با تمام اختیارات کارهای اقتصاد مقاومتی را پیش ببرند.

 

رحمانی فضلی با بیان این‌که در حوزه اقتصاد مقاومتی ۱۳۸ اختیار به استان‌ها تفویض شده است، عنوان کرد: برنامه ششم توسعه با رویکرد اقتصاد مقاومتی تدوین شده است و در این زمینه اکنون این فرصت برای رشد اقتصادی فراهم شده و همه باید کمک کنیم.

 

وی افزود: باید بدانیم دیگر‌ نمی‌توان با اتکا به بودجه نفت، اقتصاد را مدیریت کرد. باید بهره‌وری و رقابت را در استان‌ها برای تحقق اقتصاد مقاومتی افزایش داد و از روش‌های نوین و دانش‌بنیان، استفاده کرد. در این خصوص هر استانی باید به این مساله ورود پیدا کند که عقب نماند.

 

رحمانی فضلی بیان کرد: وظیفه نظام، دولت و مجلس این است که به استان‌های عقب افتاده، در اقتصاد توجه داشته باشند زیرا در غیر این صورت استان‌هایی مانند سیستان و بلوچستان که تاکنون به آن‌ها توجه نشده، به این زودی رشد نخواهند کرد.

 

وی افزود: تنها توجه کردن به استان‌هایی همچون تهران و خراسان کافی نیست و نیاز است تا مدیران در استان‌ها علاوه بر از توان و ظرفیت خود و مردم، از تجربه‌های جهانی و روش‌های نوین در این رقابت استفاده کنند. هر استاندار حتما باید گروه مشاوره بازاریابی و صادراتی برای تقویت بخش‌های اقتصادی در استان خود داشته باشد؛ اگر نتوانستیم به بازارهای خارجی دست پیدا کنیم قادر به اجرای اقتصاد مقاومتی و موفقیت در بازار ملی نخواهیم‌ بود.

رحمانی بیان کرد: با توجه به اینکه مردم آماده هستند، فقط باید به آن‌ها الگو نشان دهیم و در صدور مجوزها نیز کارها را تسهیل کنیم.

وزیر کشور با بیان این‌که چرا در استان خوزستان پنجره واحد هنوز تاسیس نشده است، گفت:  این اصلا مطلوب نیست زیرا پنجره واحد در برنامه توسعه پنجم لحاظ شده بود و در بسیاری از استان‌های کشور اجرایی شده است. پروژه‌های تعریف‌شده استانی باید از قبل مجوزهای آن‌ها گرفته شده باشد تا سرمایه‌گذار بتواند بدون مشکل به سرمایه‌گذاری بپردازد.

برچسب ها: ,
ارسال دیدگاه

logo-samandehi