نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 7972 تاریخ انتشار: ۰۷ / ۰۱ / ۱۳۹۶ - ۹:۳۱
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

ساده و صمیمی با مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیزجنوب ……. مناطق نفت خیز جنوب به سرمایه انسانی و اجتماعی خود می بالد

– به عنوان نخستین سوال با تمام سختی های راهبری عملیات تولید، کدام بخش از کار روزانه باعث می شود شما خرسند به خانه بروید؟   واقعیت این است که نمی توانم خوشوقتی خود را از همکاری با جمعی از نخبگان صنعت نفت و با انگیزه ترین اعضای سازمان دیرپای مناطق نفتخیزجنوب پنهان کنم؛ من در […]

– به عنوان نخستین سوال با تمام سختی های راهبری عملیات تولید، کدام بخش از کار روزانه باعث می شود شما خرسند به خانه بروید؟  

واقعیت این است که نمی توانم خوشوقتی خود را از همکاری با جمعی از نخبگان صنعت نفت و با انگیزه ترین اعضای سازمان دیرپای مناطق نفتخیزجنوب پنهان کنم؛ من در طول روز با مدیران مناطق در تماس ام، با مدیران ستادی جلسه و بحث و بررسی دارم، با مجریان طرح ها گفت و گو می کنم، اما در مجموع یک حس قدیمی مرا به نقاط دورافتاده صنعت نفت و مجموعه اقلیم های نفتی سوق می دهد که کارکنان سطوح پایین تر سازمان در آن جا به کار مشغول اند؛ هریک از مهندسان، کارمندان و کارگران شاغل در اقصی نقاط مناطق از کیلورکریم گرفته تا لب سفید، از آب تیمور تا مارون، از کرنج و پارسی تا رامشیر و پازنان و از شادگان تا سقلاتون هر کس دلش برای تعالی این صنعت بزرگ و گردش اقتصاد این سرزمین می تپد، من خدمتگزار و دوستدار او هستم و از مصاحبت با او لذت می برم و انرژی می گیرم .

 

–  خوزستان پایتخت نفت جمهوری اسلامی ایران است؛ رابطه نفت و استان خوزستان به طور اخص و با استان های نفتخیز به طور اعم چگونه است؟

اجازه بدهید از استان خوزستان فراتر برویم؛ مناطق نفتخیز به طور کلی در محدوده ای واقع شده که از حیث زیر ساخت های شهری و تمدنی توسعه نایافته است. در یک چنین محیطی همه نگاه ها به نفت معطوف است؛ از طرفی بخش عمده ای از تولید ما از میادینی است که در نزدیکی و گاه در درون مناطق شهری واقع شده اند؛ پیداست که در یک چنین شرایطی  ما نمی توانیم به مسئله توسعه متوازن ، به موضوع حاکمیتی محیط زیست و به توسعه فرهنگی و اجتماعی محیط پیرامون خود بی تفاوت باشیم. در این بین وضع خوزستان تا حد زیادی متفاوت است هم به سبب مرکزیت صنعت نفت و هم به علت از سر گذراندن ۸ سال دفاع مقدس که حضرت امام در این زمینه فرمودند خوزستان دین خود را به اسلام ادا کرد؛ لذا بنده از زمان تحویل مسئولیت مناطق نفتخیزجنوب تلاش کرده ام تا حد امکان رابطه ای مستقیم و بی واسطه با استانداری به عنوان نماینده دولت و مرکز اصلی سیاستگذاری امور استان داشته باشم؛ تقریبا در تمام بازدیدهای برنامه ریزی شده استاندار حضور داشته ام؛ در تمام نشست ها، ( منهای جلساتی که با جلسه تولید  همزمان بوده اند) حضور یافته ام و یا نماینده تام الاختیار فرستاده ام؛  این همراهی و همدوشی به احترام و حرمت مردمان ساکن در مناطق نفتخیز و به قصد کمک به پیشبرد برنامه های توسعه استان بوده است و انشاء الله ادامه خواهد یافت.

– ماحصل و دستاورد این ارتباط کم نظیر چه بوده است؟

خوب، شما می دانید که نفت هیچگاه از توسعه استان های نفتخیز غافل نبوده اما تعریف و اجرای پروژه های عمرانی بستگی به وضعیت نقدینگی و بودجه نفت دارد؛ بودجه شرکت ملی نفت ایران و در واقع سهم این شرکت از فروش نفت یک رقم ثابت ۱۴ درصدی است؛ این رقم ثابت با کاهش و تغییر قیمت نفت و یا کاهش مقدار صادرات (نظیر آنچه در دوران تحریم پیش آمد) به شدت دچار نوسان می شود. و تمام پروژه ها منهای طرح های اولویت دار تولید را تحت شعاع قرار داده و گاه ممکن است به ورطه تعطیلی بکشاند. با همه این اوصاف از ابتدای این دولت بویژه در سه سال گذشته ، هم در زمینه های اجتماعی – فرهنگی و هم در ارتباط با عمران و آبادانی شهرها و روستاها ، شاهد بیشترین میزان مشارکت و همکاری صنعت نفت با دستگاه های دولتی و نهادهای مردمی بوده ایم.  بویژه با سفر وزیر محترم نفت در هفته دولت سال جاری که طی جلساتی متعدد با استاندار محترم، سازمان ها و دستگاه های دولتی، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و روحانیت و شخصیت های معنوی استان، مهمترین چالش های استان مورد بحث و بررسی قرار گرفته و وزارت نفت تعهدات و وظایفی را در این خصوص عهده دار شد که از آن جمله می توان به تأمین بخشی از اعتبارات مورد نیاز برای برای ساماندهی به زیر ساخت های شهری اشاره کرد.

این رقم جدای از مجموع کمک هایی است که در طول سال و حتی روزانه و هفتگی به شهر های نفتخیز می شود؛ به گونه ای که هیچ رویداد مهم فرهنگی، اجتماعی و مذهبی در سال جاری بدون حضور نفت برگزار نشده ؛ فقط در جریان ستاد اربعین ما افزون بر ۳۷ هکتار پارکینگ و جایگاه ساخته ایم و تا بازگشت و بدرقه آخرین زائران، در مرز مانده ایم. متعاقب آن مناطق نفتخیز در بزرگترین رویداد سالانه صدا و سیما (جشنواره تولیدات ۱۳۹۵) حامی اصلی و به نوعی میزبان بود. در سال جاری افزون بر ۶۰ روز سالن های همایش ما در اختیار برنامه های فرهنگی استان بوده است. میزبانی رقابتهای بین المللی وزنه برداری جام فجر در اسفندماه سال جاری با حضور ورزشکاران  ۱۴ کشور از دیگر خدمات عام المنفعه مناطق نفت خیز جنوب است. اعتباری که سالانه از قِبَل حضور نفت در اهواز به شهرداری می رسد، میلیاردها تومان است. اینها جدای از اعتباراتی است که از محل”طرح کمک عمران مناطق نفتخیز” از سوی شرکت ملی نفت ایران تخصیص می یابد.

به هر روی،  برشمردن این خدمات، به معنای منت نهادن بر مردم نیست صرفا به منزله ابراز اشتیاق و بیان رویکرد مجموعه وزارت نفت به تعامل و خدمت به محیط پیرامون است.

– تصور می شود دوره مدیریت شما در مهندسی و ساختمان اوج ساخت و ساز و کمک به عمران مناطق نفتخیز بوده ، این تصور درست است؟

به قبل از آن برمی گردد؛ در فاصله سال های ۷۸ تا ۸۲ بیشترین پروژه های رفاهی و عمرانی هم  برای کارکنان و هم به صورت عام المنفعه کلید خورد و به بهره برداری رسید. مجموعه بزرگ فرهنگی- ورزشی امام رضا (ع) اهواز مربوط به همان دوره است. من آن زمان معاون مدیرمهندسی و ساختمان- طرح های راه و ساختمان بودم . تنها ۱۴ پروژه عام المنفعه در شهرهای پیرامون تأسیسات و میادین نفتی از شادگان گرفته تا ایذه کلید خورد. و بتدریج به بهره برداری رسید و هم اکنون نیز این روند ادامه دارد.

–               وارد بحث تولید؛ مهمترین رسالت مناطق نفت خیز جنوب شویم. در حال حاضر وضعیت تولید چگونه است؟

به همت و کوشش همکاران خستگی ناپذیرم در بخش های ستادی و عملیاتی، تولید نفت خام در بهترین وضعیت در مقایسه با دوران قبل از برجام، قرار دارد و در آستانه رکورد ۳ میلیون بشکه در روز است. از سال ۱۳۹۰ و با تشدید تحریم های غرب، این شرکت مکلف به کاهش شد و تولید در مقطعی به زیر یک میلیون بشکه در روز رسید، برخی از تأسیسات از مدار خارج و بخش مهمی از چاه ها بسته شدند. همانگونه که آگاهی دارید کاهش تولید و بستن چاهها و تأسیسات فرآورشی نفت و گاز در درازمدت پیامدهای فنی و آسیب های خاص خود را دارد؛ برای غلبه بر این آسیب ها بویژه در وضعیتی که مدت توقف تولید را نمی شود پیش بینی کرد، کار صعب و دشواری است که بدون داشتن یک طرح جامع و هماهنگی تمام عوامل اجرایی و عملیاتی نمی توان از عهده آن برآمد؛ مهمترین کاری که مناطق نفتخیزجنوب در مدت رکود و دوران تحریم انجام داد “طرح جهادی نگهداشت توان تولید” بود که با درایت کارشناسان فنی و برنامه ریزی و اقدام همزمان در بخش چاهها، تاسیسات سطح الارضی، و خطوط لوله تحقق یافت؛ تمهیداتی که تأسیسات و چاه ها برای برای از سرگیری تولید در کوتاه مدت مهیا داشته و در عین حال به تناوب در مدار عملیات قرار می داد. این اقدامات با توجه به حجم کار عملیاتی بویژه در بخش تعمیرات اساسی واحدهای تولیدی و بهره برداری تناوبی از چاههای فعال، تجربه ای جدید و بدون سابقه قبلی بوده است. در مجموع می توان ادعا کرد که ما از تحریم بیشترین بهره را برده ایم و  از فرصت کاهش تکلیفی برای بازسازی و ایمن سازی تاسیسات و خطوط لوله استفاده بهینه کرده ایم.

در خصوص جزییات این طرح بیشتر توضیح دهید.

این تهمیدات شامل اورهال و تعمیر اساسی کارخانه های بهره برداری، گاز و گاز مایع، تلمبه خانه و تقویت فشار گاز، نوسازی خطوط لوله و بستن تناوبی چاه ها بود تا کمترین خسارت به آنها وارد آمده و برای تولید پس از رفع تحریم در آمادگی قرار داشته باشند. برای جلوگیری از پیامدهای منفی ناشی از عدم تولید چاه ها طی سال های ۹۳ و ۹۴ ، برنامه استفاده تناوبی از ۱۷۳۸ حلقه چاه فعال اجرا و تزریق گاز به مخازن هیدروکربوری با حداکثر توان صورت گرفت. در این مدت تعمیرات اساسی بیش از ۳۸۰۰ مورد از تجهیزات فرآورشی، ۶۵۱ مورد اصلاحیه‌های فرآیندی، ۲۲ هزار مورد اقدامات مهندسی درون چاهی با استفاده از دکل و لوله مغزی سیار، ۳۰۷ مورد تعمیرات اساسی ماشین‌آلات دوار و صدها مورد ضخامت سنجی خطوط لوله انجام شد. انجام بیش از ۳۰۰ مورد تعمیرات اساسی توربین ها و کمپرسورها و بیش از ۵ هزار مورد اصلاحیه های فرآیندی از دیگر اقداماتی است که برای آمادگی تولید پس از رفع تحریم صورت گرفت که در نهایت با رکورد گیری آبان ماه ۱۳۹۴، آمادگی مناطق نفت خیز جنوب برای بازگشت تولید به میزان پیش از تحریم ها به اثبات رسید و سرانجام تولید در ابتدای سال جاری به میزان ۳ میلیون بشکه تثبیت شد و تاکنون نیز ادامه داشته است. در مجموع آنچه موجب شگفتی کارشناسان خارجی و شرکت های بین المللی شد، سرعت عمل ایران در افزایش تولید نفت و آمادگی برای حضور در بازارهای جهانی و پس گرفتن جایگاه خود در اوپک بود.

–  برای افزایش تولید علاوه بر میزان فعلی چه برنامه ای در دست اجرا دارید؟

افزایش تولید افزون بر ۳ میلیون بشکه در روز به برنامه ابلاغی شرکت ملی نفت ایران بستگی دارد. اما مناطق نفت خیز جنوب از حیث آمادگی و ایجاد ظرفیت ، خود را در وضعیتی قرار داده است تا در صورت ابلاغ دستور افزایش تولید و تأمین به موقع منابع مورد نیاز، تولید نفت خام را به بالای ۳ میلیون بشکه برساند. به این منظور پروژه های افزایش ظرفیت فرآورش مانند احداث واحدهای نمکزدایی، بهره برداری و خطوط لوله و حفاری چاه های توسعه ای و تعمیری در دست اجراست که بتدریج تکمیل و در مدار عملیات قرار می گیرند.

– با افزایش تعاملات بین المللی پس از رفع تحریم ها آیا در خصوص سرمایه گذاری داخلی و خارجی اقداماتی انجام داده اید؟

در زمینه سرمایه گذاری برای توسعه میادین پیشنهادهایی ارائه کرده ایم که با استقبال شرکت های خارجی و داخلی مواجه شده است. از بهمن ماه ۹۴ تا کنون بیش از ۷۰ جلسه با حدود ۴۰ شرکت داخلی و خارجی برگزار کرده و مدل قرارداد پیشنهادی خود را که به تصویب هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران رسیده است برای آنها تشریح کرده ایم و در نهایت منجر به عقد تفاهمنامه با برخی از شرکت ها از جمله کنسرسیوم پرگس، شلمبرژه، قرارگاه خاتم الانبیا و شرکت توسعه پرشیا شده است که پس از ارائه پیشنهادها و بررسی های فنی- تخصصی با شرکت های واجد شرایط برای توسعه ۴ میدان نفتی کرنج، پارسی، رگ سفید و شادگان شامل ۹ مخزن قرارداد منعقد می شود.

– هر از چندی شاهد حوادثی تلخ در صنعت نفت هستیم که تأثیر منفی آن بر کار و روحیه کارکنان قابل کتمان نیست، ایمنی در نگاه مدیران مناطق نفتخیزجنوب چه جایگاهی دارد؟

ایمنی، بهداشت، محیط زیست و این اواخر پدافند غیر عامل مجموعه عناوین و سرفصل های اصلی تشکیلاتی است که سلامت جسمی و روحی سرمایه های انسانی و صیانت و حفاظت از تاسیسات و سرمایه های مادی شرکت را در برابر حوادث تضمین می کند؛ ایمنی در تمام مشاغل بویژه در صنعت نفت که به سبب سرو کار داشتن با مواد هیدروکربوری ، خطرات بالقوه به تعدد وجود دارند، براین اساس ایمنی یکی از نقش های مدیریتی و وظایف جاری تک تک مدیران و کارکنان در سطوح مختلف است که باید به آن بیندیشند و عمل کنند. اما وظیفه جاری ساختن آن در قالب و بستر فرهنگی، نظارت بر اجرا، روز آمدی مقررات و دستورالعمل ها و فرایند های اجرایی اش با مدیریت اچ. اس. ای است. پایه و اساس ایمنی از دیرباز مبتنی بر آموزش و فرهنگ سازی و قاطعیت در اعمال مقررات بوده است. ما در مبحث ایمنی به سبب آثار زیانبار حوادث مجاز به تخفیف و مسامحه و چشم پوشی از خطای افراد نیستیم و همسو با آموزش و فرهنگ سازی برای کاهش ریسک و تأکید بر بازرسی های مستمر و پیاده سازی سخت گیرانه مقررات ایمنی، با خاطیان و سهل انگاران برخورد قانونی خواهیم کرد.

در طرح افزایش تولید نفت این شرکت پس از رفع تحریم ها طی یکسال گذشته و استمرار آن تا کنون که در نوع خود کاری کم سابقه در تاریخ صنعت نفت کشور محسوب می شود؛ وجود ایمنی کامل و نبود کوچکترین حادثه، از نکات برجسته ای است که این ارزش دستاورد را دوچندان کرده است.

البته وجود نیروهای توانمند و زبده واحدهای عملیاتی، فنی و ایمنی و آتش نشانی مناطق نفت خیز جنوب را در شرایطی از آمادگی قرار داده است تا در هنگام بروز هر گونه حادثه و بحرانی با اقدام سریع وارد عمل شود. به عنوان نمونه همکاری در مدیریت بحران آتش سوزی پتروشیمی بوعلی سینا، مهار آتش خط لوله ۴۲ اینچ انتقال گاز دالان به لخته گیر ۱۲۰۰ گچساران، کنترل نشت گاز مایع از خط لوله ۱۶ اینچ ارسالی به پتروشیمی بندر امام و کنترل نشت نفت خط لوله ۲۰ اینچ انتقال نفت خام در محدده سه راهی فرودگاه اهواز که در سال جاری به وقوع پیوست قابل ذکر است.

–  سال اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل به پایان خود نزدیک می شود؛ به نظر شما کدام بخش از عملکرد مناطق نفتخیزجنوب با موضوع و مفهوم اقتصاد مقاومتی تطابق بیشتری دارد؟

قبل از طرح افزایش تولید و مجموعه تمهیدات و مقدمات مرتبط با آن که طی سه سال گذشته عملی شده است در نوع خود طرحی جهادی در راستای مقاوم سازی اقتصاد کشور و خنثی نمودن اهداف تحریم بوده است؛ این بدان معناست که کل فعالیت های مرتبط با فعالیت های محوری این شرکت یعنی ایجاد ظرفیت در زمان تحریم و افزایش حداکثری در دوران پساتحریم تماما در راستای اقتصاد مقاومتی بوده است. اما در مصادیق و اجزای این طرح نیز مدیریت ها و شرکت های تابع مناطق نفتخیزجنوب با اتکای به متخصصان داخلی و سازندگان و تولید کنندگان کالاهای راهبردی نفت توانسته اند آن حجم کار را به سرانجام برسانند.

در همین دوره ما شاهد به بار نشستن تلاش های فناورانه ساخت داخل برای تولید نخستین توربین گازی در صنعت نفت بودیم که در یکی از واحدهای فرآورشی شرکت نفت و گاز مارون نصب و راه اندازی شد و عملکرد ۸ هزارساعته آن با موفقیت همراه بود . ادامه تحقیق و  تولید کالاهای راهبردی مورد نیاز صنعت براساس فهرست ابلاغی وزیر محترم همچنان در دستور کار بوده و بومی سازی آنها با جدیت در دستور کار است؛ از جمله در بخش مته ها و تچهیزات حفاری، شیرآلات و تجهیزات سرچاهی، ماشین آلات فرایندی ، پمپ ها و مجموعه تجهیزاتی که تا پیش از این در انحصار چند کشور خارجی بوده اند؛ از سوی دیگر با پیشرفت هایی که در زمینه تولید نرم افزار های مورد نیاز برای مطالعات مخازن حاصل شد نشان دهنده این است که مناطق نفتخیزجنوب در سال اقتصاد مقاومتی هیچ فرصتی را برای عمل به منویات مقام معظم رهبری و حرکت در مسیر استقلال و بومی سازی فناوری های مورد نیاز صنعت نفت از دست نداده است.

درباره پروژه هایی که اخیراً افتتاح شده و یا در شرف افتتاح هستند بیشتر توضیح دهید.

یکی از اولویت های مناطق نفت خیز جنوب که نقش اساسی در تحقق برنامه های تولید ایفا می کند اجرا و راه اندازی پروژه های نگهداشت و افزایش تولید است. در همین راستا تسریع در اتمام پروژه هاینیمه تمام، تکمیل و راه اندازی پروژه های بالای ۹۰  درصد را  اولویت جدی داده ایم تا این پروژه ها در سال آینده تکمیل و راه اندازی شوند. در این میان پروژه های نمکزدایی به لحاظ تاثیر مستقیم در ایجاد ظرفیت تولید دارد پروژه های احداث و توسعه واحدهای نمکزدایی است که در سال جاری طرح توسعه نمکزدایی ٣٠ هزاربشکه ای بنگستان اهواز ٢ راه‌اندازی شد و طرحهای نمکزدایی ۵۵ هزار بشکه ای رگ سفید ١، ١١٠ هزار بشکه ای گچساران ٣، نمکزدایی ٢٢٠ هزار بشکه ای اهواز متمرکز، نمکزدایی ۴۵ هزار بشکه ای هفتکل نفت سفید و ۵۵ هزار بشکه ای بی بی حکیمه در شرف تکمیل و راه اندازی هستند. این پروژه ها به طور عمده برای نگهداشت تولید، افزایش کیفیت نفت خام و برخی نیز برای افزایش تولید نفت ساخته شده اند. هم اکنون حدود ٣۵ پروژه مرتبط با نمکزدایی در مناطق نفت خیز جنوب در دست اجراست که اعتبار آنها  حدود ١۴ هزار میلیارد ریال است. سال گذشته نیز فاز نخست طرح توسعه میدان منصوری که با تلاش و همت شرکت مهندسی و توسعه نفت به سرانجام رسید افتتاح شد. تاسیسات سطح الارضی این پروژه شامل یک واحد مجهز بهره برداری و نمکزدایی به گنجایش تولید ۷۵ هزار بشکه در روز است که امکان افزایش تولید از این میدان تا سقف یکصد هزار بشکه در روز را فراهم می سازد.

واحد بهره برداری و نمکزدایی ۵۵ هزار بشکه ای هفت شهیدان و کارخانه ۳۰ هزار بشکه ای نمکزدایی لب سفید هر دو در حوزه عملیاتی شرکت نفت و گاز مسجد سلیمان نیز در سال ۱۳۹۴ راه اندازی شدند که امکان فرآورش نفت تولیدی میدان های مسجدسلیمان، لالی، پرسیاه، زیلایی و کارون و لب سفید مجموعا به  ظرفیت ۸۵ هزار بشکه در روز را انجام می دهند.

فاز دوم و نهایی طرح جمع آوری گازهای همراه نفت(آماک) نیز در حال راه اندازی است که با راه اندازی آن روزانه ۱۵ میلیون فوت مکعب گاز به پتروشیمی رازی ارسال  از سوزاندن روزانه ۸۰۰ تن گوگرد جلوگیری می شود.

 همسو با پروژه های نمکزدایی، پروژه های تزریق گاز از اهمیت بسزایی در تثبیت تولید برخورداند که پروژه‌ های احداث ایستگاه جدید تزریق گاز گچساران ، احداث ایستگاه جدید تزریق گاز بی‌بی‌حکیمه،  احداث ایستگاه‌های جدید تقویت فشار گاز بی‌بی‌حکیمه ۱ و ۲ ، احداث فاز دوم تزریق گاز نرگسی، و احداث ایستگاه فاز دوم تزریق گاز مخزن پازنان آسماری از جمله پروژه های مهم این بخش است که در دستور کار قرار دارند. همچنین با توجه به برنامه های افزایش تولید نفت خام، نوسازی و روز آمدی  تلمبه خانه های نفت خام مناطق نفتخیزجنوب  مورد تأکید قرار دارد.

سخن آخر؟

کوتاه سخن این که مناطق نفت خیز جنوب به عنوان نگین درخشان صنعت نفت ایران، پیش از آنکه به میادین بزرگ و ظرفیت تولید خود ببالد، به سرمایه های انسانی و اجتماعی خود وابسته و بالنده است. پیچیدگی کارهای تخصصی و عملیاتی، پراکندگی تاسیسات و دشواری های طبیعی زندگی در جنوب ایجاب می کند که نیروی انسانی شاغل در این مناطق علاوه بر انگیزه های مادی، یک عامل درونی قوی برای ماندن و قبول مسئولیت، در خود بیابند یا ایجاد کنند، این عوامل درونی در بسیاری از موارد همان تشخص اعتباری است که افراد از قبل اشتغال در شرکت های صاحب نام کسب می کنند؛ بی تردید مناطق نفت خیز جنوب نیز برای حفظ پیشگامی و نیز جذب و بقای سرمایه های انسانی، باید به ارتقای جایگاه خود و کسب سرمایه های اجتماعی، بیش از پیش اهتمام و توجه داشته باشد./

ارسال دیدگاه

logo-samandehi