نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 7949 تاریخ انتشار: ۰۵ / ۰۱ / ۱۳۹۶ - ۲۳:۴۱
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

بهره‎برداری از ردیف سوم شیرین‎سازی پالایشگاه فازهای ٢٠و ٢١ پارس جنوبی

  همزمان با ارسال گاز ترش غنی برداشت شده از سکوی فاز ٢٠ پارس جنوبی به پالایشگاه خشکی فازهای ٢٠ و ٢١، بهره برداری از ردیف سوم شیرین سازی این پالایشگاه آغاز شد. به گزارش پایگاه خبری اهوازنو”، درحالی که روند تکمیل فازهای ٢٠ و ٢١ به مراحل پایان رسیده است، آخرین گام‎های توسعه این […]

 

 • همزمان با ارسال گاز ترش غنی برداشت شده از سکوی فاز ٢٠ پارس جنوبی به پالایشگاه خشکی فازهای ٢٠ و ٢١، بهره برداری از ردیف سوم شیرین سازی این پالایشگاه آغاز شد.
 • به گزارش پایگاه خبری اهوازنو”، درحالی که روند تکمیل فازهای ٢٠ و ٢١ به مراحل پایان رسیده است، آخرین گام‎های توسعه این فازها با بهره برداری از سکوی فاز ٢٠ با ظرفیت برداشت یک میلیارد فوت مکعب گاز از میدان پارس جنوبی برداشته شد.
  علیرضا عبادی، مجری طرح توسعه فازهای ٢٠و ٢١ پارس جنوبی با اشاره به این‌که هم اکنون سکوی فاز ٢٠ با نیمی از ظرفیت خود (۵٠٠ میلیون فوت مکعب معادل ١۴،٢میلیون متر مکعب) در مدار تولید قرار دارد گفت: بادریافت این میزان گاز در چرخه فرآوری در ردیف ٣، حدود ١٠ میلیون متر مکعب گاز شیرین تولید می شود.
  وی، ظرفیت برداشت گاز ترش غنی از بخش فراساحل فازهای ٢٠ و ٢١ را دو میلیارد فوت مکعب معادل ۵۶ میلیون متر مکعب در روز عنوان کرد و افزود: هم اکنون ١۵٠٠ میلیون فوت مکعب از این ظرفیت محقق شده و به بخش خشکی پارس جنوبی ارسال می‌شود.
  مجری طرح توسعه فازهای ٢٠و ٢١ پارس جنوبی، مجموع گاز شیرین تولیدی پالایشگاه این فازها را ٢٣ میلیون متر مکعب در روز عنوان کرد و گفت: این میزان گاز تولیدی حاصل فرآوری گاز ترش غنی دریافتی از سکوهای ٢٠ و ٢١ در ردیف‎های شیرین سازی نخست و سوم این فازهاست.
  به گفته عبادی، هم اکنون نیمی از تولیدات سکوی فاز٢١ معادل ١۴ میلیون متر مکعب در ردیف یکم شیرین سازی فازهای ٢٠ و ٢١ فرآوری و نیمی دیگر نیز به فازهای ١۵و١۶ پارس جنوبی ارسال می شود.
  هم اکنون باتوجه این‌که دو ردیف از چهار ردیف شیرین سازی فازهای ٢٠ و٢١ درحال بهره برداری است، در هرکدام از این بخش ها ١۴ میلیون متر مکعب گاز ترش غنی فرآوری می شود.
  براساس این گزاش، مطابق وعده مهندس بیژن زنگنه، وزیر نفت در راه اندازی ۶ سکوی گازی در سال گذشته، سکوی ٢٠ به عنوان آخرین سکوی فازهای ٢٠و٢١ پارس جنوبی، روزهای پایانی سال ٩۵ به بهره برداری رسید.
  این سکو، اوایل اسفندماه با تلاش متخصصان ایرانی راه اندازی شده بود.
  پیش از این و از آذرماه ۹۵ با راه اندازی سکوی فاز ۲۱، ارسال منابع گازی این سکو به بخش پالایشگاه طرح توسعه فازهای ٢٠ و ٢١ آغاز شده بود.
  در پالایشگاه فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی، ۴ ردیف شیرین سازی، گاز ترش غنی از سکوهای حوزه فراساحلی این فازها را پالایش و از طریق واحد ارسال گاز به شبکه سراسری تزریق می کنند.
  شرکت نفت و گاز پارس، از آذرماه سال ٩۵، ردیف اول شیرین سازی فازهای ٢٠ و٢١ درمدار بهره برداری قرار گرفت. ردیف سوم شیرین سازی نیز پایان اسفندماه سال٩۵، همزمان با ورود گاز ترش سکوی فاز ٢٠ به بهره برداری رسید.
  ردیف های دوم و چهارم شیرین سازی نیز بزودی ، گاز ترش ارسالی از سکوهای ٢٠ و٢١ را دریافت و فرآورش می کنند.
  به گفته عبادی، با تلاش تیم راه اندازی، ردیف دوم شیرین سازی پالایشگاه فازهای ٢٠و ٢١ نیز تا ١٠ فروردین‌ماه راه اندازی می‌شود و بر اساس پیش بینی‌های انجام شده، ردیف چهارم شیرین سازی نیز تا پایان فروردین‌ماه به بهره‌برداری خواهد رسید.
ارسال دیدگاه

logo-samandehi