نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 7473 تاریخ انتشار: ۱۹ / ۱۲ / ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۲
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

نشست هم اندیشی انتقال بین حوضه ای آب با حضور شریعتی استاندار ، جمعی از نمایندگان مجلس ، مدیران و اساتید دانشگاه های کشور

شریعتی : آب جزو منابع ملی است و باید تصمیمات ملی برای آن اتخاذ شود/ دخالت های بی شمار بشر در اقلیم خوزستان ما در خوزستان عوامل انسانی بر مسائل اقلیمی می چربد،دفاع مقدس یکی از این عوامل بود. پس از آن ساخت سدهای عظیم بر طبیعت خوزستان تاثیر گذاشت و این سدها و ذخایر […]

شریعتی : آب جزو منابع ملی است و باید تصمیمات ملی برای آن اتخاذ شود/ دخالت های بی شمار بشر در اقلیم خوزستان

ما در خوزستان عوامل انسانی بر مسائل اقلیمی می چربد،دفاع مقدس یکی از این عوامل بود. پس از آن ساخت سدهای عظیم بر طبیعت خوزستان تاثیر گذاشت و این سدها و ذخایر باعث شد اقلیم خوزستان دچار تغییر و خدشه شود.

به گزارش پایگاه خبری اهوازنو: استاندار خوزستان در نشست هم اندیشی انتقال بین حوضه ای آب که در سالن جلسات مدیریت دانشگاه شهید چمران اهواز در حال برگزاریست،ابراز امیدواری کرد به تدریج از بار نشست ها و صحبت های احساسی کاسته شود و گفت: تا بتوان در این مسیر با لحاظ مسائل ملی و منطقه ای و یکپارچه دیدن کشور آنچه که منافع کل کشور است را به انجام رسانیم. قطعا آب جزو منابع ملی است که تصمیمات ملی باید برای آن اتخاذ شود و از این طریق به نحوی عمل شود که منافع کل کشور در نظر گرفته شود.

غلامرضا شریعتی افزود: همانطور که در تولید هم کشورها به سمت تولید همه وسایل و ابزار نمی روند ما هم باید به همین طریق عمل کنیم قطعا آبادانی و بقای ایران خواست همه می باشد و کسی در این ارتباط تردیدی ندارد؛ در این راستا باید اقدامات اساسی بر اساس یک کار کارشناسی علمی و خارج از فشار و لابی گری انجام شود و آن تصمیمی که بهترین تدبیر است و به عمران و آبادانی یک منطقه می انجامد و موجب خسارت به منطقه دیگر نمی شود اتخاذ شود.

شریعتی با تاکید بر اینکه وظیفه همه ما ملاک قرار دادن توسعه متوازن و پایدار است بیان کرد: تصمیمات باید با لحاظ جامعیت باشد چراکه ممکن است عوارض آن کشور را در بر گیرد؛ اینجاست که ما با دغدغه های مختلفی مواجه می شویم.

وی با بیان اینکه اقلیم خوزستان با دخالت های بی شمار بشر مواجه شده است اضافه کرد: گرچه یک سری از این مشکلات طبیعی است اما در خوزستان عوامل انسانی بر مسائل اقلیمی می چربد،دفاع مقدس یکی از این عوامل بود. پس از آن ساخت سدهای عظیم بر طبیعت خوزستان تاثیر گذاشت و این سدها و ذخایر باعث شد اقلیم خوزستان دچار تغییر و خدشه شود.

وی اظهار کرد: اگرچه با شروع خشکسالی آوردهای رودخانه کارون هم کاهش پیدا کرد و آورد رودخانه کارون در این چند سال به طرز قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کرده است. کارون بزرگ از ٢٢ میلیارد متر مکعب به ١۴/۵ میلیارد متر مکعب رسیده، کرخه از ۶ میلیارد متر مکعب به ۴ میلیارد متر مکعب؛ مارون از ١/٧٠٠ متر مکعب به ٧٣٠ متر کعب ، زهره ٢/٧٠٠ میلیون به ٩٠٠ میلیون متر مکعب کاهش اساسی و جدی وجود داشته اند وجود این سدها که مناطقی را که با سیلاب پر آب می شده از بین برده است و کانون ریزگرد برای استان خوزستان شده است.اینها دخالت بشر در تغییر اقلیم و سخت کردن زندگی برای مردم این استان ایجاد کرده است.

استاندار با اعلام اینکه باید این مسائل بازنگری شود و بر اساس واقعیت ها تصمیم بگیریم گفت: بنا نیست بر اساس تصمیمات کارشناسی قبل تصمیم گرفته شود بدون لحاظ مسائل این ١٠ ١٢ ساله اخیر که با آن مواجه شدیم. اساتید فن بیش از پیش باید تعمق کنند و تصمیم گیری های مناسب انجام دهند. وحدت و یکپارچگی ملی وظیفه همه ماست. نباید بخش بخش به کشور نگاه شود باید تلاش کنیم که کارها بر امنیت ملی خدشه ای وارد نکند ما در این زمینه هیچ مشکلی نداریم و همه ملت ایران را برادر خودمان کی دانیم.همانطور که خدشه ای به خوزستان وارد شد تمام ملت خون دادند تا این یکپارچگی حفظ شود در حال حاضر هم به همین صورت است.

شریعتی عنوان کرد: از این بابت اجرای این همایش را به فال نیک می گیرم خواست قلبی من برگزاری چنین همایشی بوده است، از تمام کشور باید دعوت شود و تلاش شود راهکاری به دولت داده شود تا هم بخش مرکزی مشکلش حل شود و هم اقداماتی که انجام می شود به محیط زیست دیگر استان ها خدشه ای وارد نکند.

شریعتی با اشاره به اینکه چرا باید دولت مجبور باشد خلاف کار کارشناسی عمل کند اینها روندهایی است که باعث نتایج غلط می شود یاد آور شد: همه می دانیم که در دولت گذشته۵٠٠ میلیون متر مکعب آب از زهره به استان های دیگر وارد می شد و چیزی برای پایین دست باقی نمی ماند. زهره ای که من در کف آن قدم گذاشتم و کاملا خشک است.
دولت تدبیر و امید آن را متوقف کرد و آن را به ۶٠ میلیون متر مکعب رساند اگرچه آن هم کارشناسی نیست.این نشست که بانی آن دکتر قمشی و با حمایت تمام قد استانداری بوده امیدوارم مستمر باشد و آخرین تجارب منتقل شود. من به عنوان متولی استان آمادگی دارم این نشست ها مستمر برگزار شود.

ارسال دیدگاه

logo-samandehi