نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 7183 تاریخ انتشار: ۰۸ / ۱۲ / ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۰
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

*دست فروشان شایسته حمایت و احترام هستند…به قلم فعال فرهنگی اجتماعی غدیر ویسی شیخ رباط*

*دست فروشان شایسته حمایت و احترام هستند…به قلم فعال فرهنگی اجتماعی غدیر ویسی شیخ رباط*   در زمانهای نه چندان دور، دستفروشی شغل اقشار ضعیف جامعه به شمار می رفت اما با افزایش سطح سواد و محدودیتهای شغلی بتدریج به عنوان شغل مشروع جمع کثیری از احاد جامعه بویژه فارغ التحصیلان تبدیل شد. نگاه بسیاری […]

*دست فروشان شایسته حمایت و احترام هستند…به قلم فعال فرهنگی اجتماعی غدیر ویسی شیخ رباط*

 

در زمانهای نه چندان دور، دستفروشی شغل اقشار ضعیف جامعه به شمار می رفت اما با افزایش سطح سواد و محدودیتهای شغلی بتدریج به عنوان شغل مشروع جمع کثیری از احاد جامعه بویژه فارغ التحصیلان تبدیل شد.

نگاه بسیاری از کشورها به دستفروشی نگاهی کاملا محترمانه است بعنوان مثال دولت آفریقای جنوبی قراردادی تنظیم کرده است که به موجب آن دستفروشها را جزء صاحبان مشاغلی دانسته که بر شکوفایی اقتصاد کشور تاثیر دارند و طبق این قرارداد باید محیط مناسبی برای دستفروشها بمنظور فعالیت اقتصادیشان در نظر گرفته شود.
یک تحقیق که اخیرا در مورد دستفروشی انجام شده، دلایل ذیل رابرای رشد دستفروشی معرفی کرده است:
۱ *بیکاری گسترده*
*رکود اقتصادی*
۲ *از بین رفتن مشاغل در بخش رسمی*
۳ *ناتوانی نظام سیاست گذاری اجتماعی در پوشش مخاطرات اجتماعی (همچون بیکاری، از کارافتادگی، سالمندی، فقر و…)*
۴ *توزیع ناعادلانه امکانات و فرصتها*
۵ *توسعه ناهماهنگ و نامتوازن در سطح کشور و نابرابری شدید اجتماعی و…*
بر خلاف برخی نظرها که همه چیز را از منظر منافع بازار و کسبه مرکز شهر می بینند، این پدیده محصول نابسامانیهای اقتصادی است و نهادهای اجرایی نمی توانند برخورد سختگیرانه با آن داشته باشند.
همه تحقیقات علمی و غیر جانبدارانه نشان می دهد که دستفروشی معلول است نه علت، و به دست فروشان باید به دید اشخاصی که برای خود درآمدی دارند و تلاش می کنند خرج خود و خانواده را بشکل کاملا مشروع در آورند، بنگریم.
باید این نوع فعالیت شرافتمندانه بعنوان شغل به رسمیت شناخته شود و چارچوب معینی برای تعامل با آن تعریف شود.
حقیقتی که عده ای از مسئولان اهواز آن را درک نمی کنند آن است که مسائل اجتماعی-اقتصادی بسیار پیچیده تر از آن هستند که با یک طرح ضربتی آنها را حل و فصل کرد.
کشورهایی همچون ونزوئلا، پرو و مکزیک به دستفروشی اهمیت ویژه ای می دهند. بطور مثال در ونزوئلا سال ۱۹۹۹، قانونی تصویب شد که بموجب آن اتحادیه کارگران باید از دستفروشها که در بخش اقتصاد غیر رسمی فعال هستند تحت عنوان کارگران غیر رسمی پشتیبانی کند.
در کشورهای آسیایی مانند مالزی، فیلیپین، اندونزی و هند و بسیاری از کشورهای عربی نیز سیاستهایی برای حمایت از دستفروشان در نظر گرفته شده است.
غرض از آنچه گفته شد این است که مشکل دستفروشان بعنوان یک خواسته اجتماعی باید به شکل عادلانه حل شود زیرا عدم توجه به این امر در نهایت به مشکلات اجتماعی دیگری منجر خواهد شد.
دستفروشان جزیی از شریفترین مردم اهواز هستند و شایسته نیست بیش از این به ملعبه این و آن تبدیل شوند.

*غدیر ویسی شیخ رباط *
🔸کارشناس مسائل شهری وفرهنگی

ارسال دیدگاه

logo-samandehi