نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 7158 تاریخ انتشار: ۰۸ / ۱۲ / ۱۳۹۵ - ۸:۲۷
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

آغاز پروژه طرح تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان

پالایشگاه نفت آبادان، بزرگترین پالایشگاه ایران است که در شهر آبادان، استان خوزستان ِ ایران قرار دارد. ساخت این پالایشگاه در سال ۱۲۹۱ به پایان رسید و تا آغاز جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۵۹ بزرگترین پالایشگاه دنیا با ظرفیت تصفیه ۶۲۸ هزار بشکه در روز بود. این پالایشگاه تا سال ۱۹۷۳ به دست […]

پالایشگاه نفت آبادان، بزرگترین پالایشگاه ایران است که در شهر آبادان، استان خوزستان ِ ایران قرار دارد. ساخت این پالایشگاه در سال ۱۲۹۱ به پایان رسید و تا آغاز جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۵۹ بزرگترین پالایشگاه دنیا با ظرفیت تصفیه ۶۲۸ هزار بشکه در روز بود. این پالایشگاه تا سال ۱۹۷۳ به دست شرکت‌های نفتی خارجی اداره می‌شد تا این که در این سال به شرکت ملی نفت ایران تحویل داده است. پالایشگاه آبادان به وسیله خطوط لوله به چندین میدان نفتی و بندر ماهشهر متصل شده است. خط لوله‌ای هم از آبادان به سمت تهران می‌آید و سپس در طول مرزهای شمالی کشور از مشهد تا تبریز امتداد می‌یابد.

به گزارش پایگاه خبری اهوازنو ” ، پالایشگاه نفت آبادان یکی از فعالترین پالایشگاه‌های ایران است که با تمام ظرفیت خود در حال حاضر به فعالیت مشغول است. این پالایشگاه در حال حاضر فراورده‌های گاز مایع، بنزین موتور، نفت سفید، نفت گاز، سوخت جت، نفت کوره، انواع روغن موتور پایه، انواع قیر، انواع حلال‌های نفتی، گوگرد، نفتای (خوراک آروماتیک پتروشیمی بندرامام)، گاز (خوراک پتروشیمی آبادان) را تولید می‌کند و در حال حاضر برای توسعه این پالایشگاه؛ عملیات اجرایی فاز دوم آن آغاز شده است.

عزیزاله شهبازی، فرماندار آبادان گفت : پروژه طرح تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان که به عنوان فاز دوم شناخته می‌شود از مهم‌ترین پروژه‌ها در استان خوزستان است که به مناسبت دهه فجر به طور رسمی عملیات اجرایی آن آغاز ‌شده است. پس از برجام و لغو تحریم‌ها و گشایش ال‌سی برای این پروژه، عملیات اجرایی طرح تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان با مشارکت یک شرکت مقتدر چینی وارد مرحله اجرا شده است. این طرح به طور شفاف، مشخص و عینی وارد مرحله اجرا شده و برای آن مدت زمان اجرا، مجری طرح و اعتبارات، تعیین و لحاظ شده است. طرح تثبیت ظرفیت فاز دوم پالایشگاه آبادان در قالب کنسرسیوم ایران و چین با مشارکت ۵۰ درصدی ایرانی و ۵۰ درصدی شرکت چینی و حجم سرمایه گذاری سه میلیارد دلار به انجام می‌رسد.”

وی یادآور می شودآبادان پس از انقلاب صنعتی نقش اساسی در کشور داشت و با وجود اینکه قبل از جنگ جهانی اول تکنولوژی‌هایی وارد کشور شدند اما در حد پالایشگاه آبادان نبودند، فناوری از دروازه‌های این شهر وارد کشور شده و به منشا توسعه کشور تبدیل شد به عبارت دیگر، هرصنعتی که در ایران ساخته شد، ابتدا در آبادان آموزش می‌دیدند به عنوان نمونه همه کارکنان صنعت ذوب آهن اصفهان در آبادان آموزش دیدند.

ارسال دیدگاه

logo-samandehi