نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 6467 تاریخ انتشار: ۲۰ / ۱۱ / ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۹
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

نگاه ویژه وزیر نفت به توسعه موزه های صنعت نفت

نگاه ویژه وزیر نفت به توسعه موزه های صنعت نفت راه اندازی موزه های صنعت نفت از آبادان آغاز شد، دغدغه ای که وزیر را از سال ۹۲ بر آن داشت تا دکتر اکبر نعمت الهی مدیرکل آن دوران روابط عمومی وزارت نفت را به عنوان مسئول مستقیم حفظ آثار و تاسیسات قدیمی نفت با […]

نگاه ویژه وزیر نفت به توسعه موزه های صنعت نفت

راه اندازی موزه های صنعت نفت از آبادان آغاز شد، دغدغه ای که وزیر را از سال ۹۲ بر آن داشت تا دکتر اکبر نعمت الهی مدیرکل آن دوران روابط عمومی وزارت نفت را به عنوان مسئول مستقیم حفظ آثار و تاسیسات قدیمی نفت با توجه به اهمیت آن منتصب کند تا کار با جدیت دنبال شود و به ثمر بنشیند.

امروز دوشنبه ۱۸ بهمن ماه سال ۱۳۹۵ است، وزیر ساعت ۱۵:۱۵ به محل اسکله‌های آبادان شماره ۱ الی ۱۱ (محل نگهداری جرثقیل های اکوان و گوگرد) رسید ، در محل حاضر بودیم و مشتاق برای اینکه واکنش وزیر را از این طرح ببنیم و سخنش را بشنویم.
از ماشین پیاده شد ، عینک دودی به چشم داشت و نمی شد نوع نگاهش را دید تا پی به حسش برد. با توضیحات دکتر نعمت الهی نگاهی به اطراف انداخت و به سرعت سوار ماشین شد و خواستار بازدید از محل موزه های نفت به شرط ماشین سواری شد.
اسکله ها را طی طریق کردیم و وارد پالایشگاه شدیم. از بخش های قدیمی پالایشگاه من جمله نیروگاه شماره یک و سایر نقاطی که قرار است به موزه تبدیل شود، بازدید کرد.
صحبت های زنگنه از اهمیت راه اندازی موزه های صنعت نفت را بخاطر آوردم که چندی پیش با افتتاح نخستین موزه صنعت نفت در آبادان بر تسریع در راه اندازی موزه های دیدنی، جذاب و اثرگذار در آبادان با توجه به نقش بی بدیل این شهر در تحولات مهم تاریخی، صنعتی، فرهنگی و سیاسی کشور تاکید کرده بود و خواستار سرعت کار در راه اندازی موزه های دیگر پس از موزه بنزین خانه آبادان شده بود.
پس از بازدید از بخش های قدیمی پالایشگاه به محل اجرای مراسم افتتاح و کلنگ زنی عملیات توسعه و تثبیت پالایشگاه آبادان که قرار بود با حضور جهانگیری ، معاون اول رئیس جمهوری آغاز شود، برویم که ماشین ها یکی پس از دیگری از پالایشگاه خارج شدند ، زودتر از بقیه گفتم دارند به تکنیکال اسکول می روند، کمی که گذشت گفتم نه دارند سمت موزه بنزین خانه آبادان می روند، درست حدس زده بودم .
موزه بنزین خانه آبادان ۲۸ دیماه با حضور عباس کاظمی، مدیر شرکت ملی پالایش و پخش و امیرحسین زمانی نیا معاون بین الملل و بازرگانی وزیر نفت و با حمایت و نگاه ویژه امام جمعه آبادان و دیگر مدیران محلی و کشوری به طور رسمی افتتاح شد و در این مدت استقبال خوب مردم آبادان و گردشگران نشان از این دارد که راه درست است و آینده خوبی در انتظار طرح های موزه قرار دارد.
زنگنه وارد موزه شد؛ دقتش در بازید از موزه برایم جالب بود. ابتدا از فضای بیرون و دستگاه های پمپ بنزین و تاریخچه استفاده از این دستگاه ها آغاز کرد و وارد اتاقک شعبه قدیمی فروش نفت شد ، سپس به سمت پارکینگ تانکرهای سوخت رسان و مخازن قدیمی پرچی رفت. هر قدمی که در موزه میزد اشتیاقش بیشتر می شد و از چهره اش میشد فهمید که از کار انجام شده خشنود است و لذت می برد.
به سمت اتاقک اسناد و مستندات تاریخی و اشیا رفت با دقت نگاه کرد و پی در پی سوال هایی از اولین تمبر ،اسناد و اشیای موجود می پرسید و با هر توضیحی پاسخی در جهت تکمیل کردن سخن موزه دار داشت و خاطره ای که از چراغهای علا الدین خانه اش گفت و برخلاف همیشه صدای خنده اش در محل پیچید .
به اتاق فروش اجناس تهیه شده در موزه رسیدیم یادبودی در دفتر موزه نوشت و یادگاری از خود در این صنعت خانه با این مضمون ” این کار قدم نخستین برای ایجاد زنجیره موزه های صنعت نفت بویژه در مناطق نفت خیز می باشد از کسانی که در این مسیر زحمت کشیده اند، تشکر می کنم. امیدوارم این کار با همت دوستان توسعه یابد.
آبادان خود موزه تاریخ صنعت نفت ایران است و نماد صنعت نوین ایران نیز می باشد. از این مجموعه برای افزایش جاذبه گردشگری باید حداکثر بهره را گرفت” برجای گذاشت.
برنامه بازید در محل موزه با گرفتن عکس یادگاری و لبخند وزیر به پایان رسید و راهی محل اجرای برنامه شدیم.
برنامه آغاز عملیات توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آغاز شد و در نشست مدیران با حضور معاون اول رئیس جمهوری وزیر سخن آغاز کرد .
زنگنه از قدمت ۱۰۰ ساله تاسیسات پالایشگاه گفت و از تصمیم اش برای حفظ این نماد صنعتی ایران و تاریخ نفت در آبادان گفت و تاکید ویژه بر این داشت که این تجهیزات و تاسیسات نباید خراب شود .
وزیر نفت به جایگاه بی بدیل شهر آبادان و پالایشگاه این شهر در رویدادهای مهم تاریخی، صنعتی و سیاسی کشور، بر ایجاد موزه ای جذاب، دیدنی و اثرگذار تاکید کرد و با اشاره به بافت فرسوده و قدیمی پالایشگاه و به منظور جلوگیری از روند تخریب آن، از دست اندرکاران موزه و اسناد صنعت نفت خواست تا نسبت به راه اندازی موزه و ترمیم و بازسازی آن در حداقل زمان ممکن و با استفاده از امکانات و ظرفیت های موجود اقدام کنند.
زنگنه پالایشگاه آبادان را نماد صنعتی شدن ایران دانست و بر حفظ آثار صنعت نفت در این شهر و تبدیل شهر موزه تاکید کرد و آبادان را شهر اولین ها نامید که باید در جهت حفظ برخی از تاسیسات این پا

لایشگاه که اکنون کار می کند و با پرچ به هم وصل شده به عنوان یک جاذبه گردشگری تلاش کرد.
موزه نفت و دفاع مقدس در آبادان؛ در حال حاضر پنج نقطه برای تاسیس موزه در این شهر نظر گرفته شده است: پالایشگاه آبادان، ساختمان نیروگاه شماره ۱؛ پمپ بنزین آبادان به عنوان نخستین جایگاه سوخت کشور؛ مدرسه آموزشی و حرفه‌ای (تکنیکال اسکول) به عنوان اولین هنرکده بازآموزی کارکنان صنعت نفت در ایران. اسکله‌های آبادان شماره ۱ الی ۱۱ (محل نگهداری جرثقیل های اکوان و گوگرد) و خانه های تشریفاتی شامل سه ساختمان در منطقه بریم .

 

برچسب ها: ,
ارسال دیدگاه

logo-samandehi