نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 6398 تاریخ انتشار: ۱۸ / ۱۱ / ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۰
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

آغاز عملیات اجرایی طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان با حضور معاون اول ریاست جمهوری به همراه وزیر نفت

آغاز اجرای طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان به مناسبت دهه فجر باحضور معاون اول ریاست جهموری ،وزیر نفت   و هیئت همراه بعدازظهر ۱۸ بهمن ماه انجام شد. به گزارش پایگاه خبری اهوازنو ” قرارداد طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان با هدف سودآور کردن پالایشگاه، استاندارد سازی محصولات تولیدی و همچنین […]

آغاز اجرای طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان به مناسبت دهه فجر باحضور معاون اول ریاست جهموری ،وزیر نفت   و هیئت همراه بعدازظهر ۱۸ بهمن ماه انجام شد.

به گزارش پایگاه خبری اهوازنو ” قرارداد طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان با هدف سودآور کردن پالایشگاه، استاندارد سازی محصولات تولیدی و همچنین تثبیت ظرفیت پالایشگاه باتاسیس واحدهای جدید و جمع آوری واحدهای قدیمی، در سال۲۰۱۰ باکنسرسیومی متشکل از سینوپک چین و شراکت طراحی ساختمان نفت ایران منعقد شد.

درپی گشایش های حاصل از اجرای برجام و اهتمام نسبت به نوسازی این پالایشگاه، اینکه اجرای این قرارداد به مبلغ بیش از ۲۲میلیارد یوان چین با استفاده از فاینانس خارجی انجام آغاز می شود.

طرح باتوجه به منابع فاینانس، در دوفاز تعریف شده است. فاز اول آن با بیش از۸ میلیارد یوان و فاز دوم آن در حدود۱۴میلیارد یوان می باشد.

اعتبار اسنادی فاز اول طرح در ماه جاری گشایش یافته و پیش بینی میگردد اعتبار اسنادی فاز دوم نیز در سال آینده گشایش یابد .
کلیه مجوزهای لازم برای اجرای فاز دوم از دولت چین و ایران اخذ شده است.
این طرح با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته و بااستفاده از واحد هیدروکراکر مواد سنگین نفتی را به مواد با ارزش افزوده بالاتر مانند بنزین، گازوییل، نفت سفید و گاز مایع تصیفه شره تبدیل می کند.
همچنین با نصب واحد تقطیر جدید و بهبود تکنولوژی تقطیر درصد استحصال و جداسازی موادسبک از مواد سنگین افزایش یافته که همه این موارد باعث سود آوری بیشتر پالایشگاه خواهد شد.
کلیه محصولات پالایشگاه نیز با استفاده از تکنولوژی های روز دنیا مطابق با استاندارد یورو۲۰۰۵تولید خواهد شد.
وضعیت محصولات پیش و پس از اجرای طرح؛ پالایشگاه ضمن حفظ تعهدات خود مبنی بر تامین خوراک پتروشیمی بندرامام، پتروشیمی آبادان، روغن سازی ایرانول وقیرپاسارگاد، محصولات ذیل را مطابق با استاندارد یورو۲۰۰۵ تولید،بنزین معمولی۸۱/۰۰۰بشکه در روز ۱۶درصد افزایش، بنزین سوپر۲۰/۰۰۰بشکه در روز در وضعیت فعلی وجود نداشته، نفت سفید ۴۵/۰۰۰بشکه در روز ۲۰۵درصد افزایش، گازوییل ۱۰۷/۰۰۰بشکه در روز ۷درصد کاهش به دلیل کم شدن خوراک پالایشگاه و نفت کوره با۸۸/۰۰۰بشکه در روز و۴۱ درصد کاهش خواهد کرد.

همچنین کنسرسیوم پیمانکاری حاضر که به صورت۵۰ درصد ایرانی و ۵۰درصد چینی و با شراکت این طرح را انجام می هند قبلا در قالب کنسرسیوم دیگری تجریه موفق انجام طرح افزایش و بهبود کیفیت محصولات پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند اراک را با موفقیت انجام داده اند.
ویژگی های طرح نیز ، تثبیت ظرفیت پالایشگاه در ۳۶۰هزار بشکه در روز، کاهش درصد تولیدمازوت از حدود۴۰درصد به حدود۲۵ درصد، برچیدن تجهیزات قدیمی باعمر بیش از ۷۰سال و نصب تجهیزات جدید جایگزین، بهبود وضعیت زیست محیطی پالایشگاه با حذف تاسیساتی با بازده پایین و مصرف سوخت بالا، بهبود کیفیت محصولات پالایشگاه مطابق با استانداردهای یورو۲۰۰۵، افزایش درصد تولید محصولات سبک مانند بنزین، نفت سفیر، گازوئیل و گاز مایع با تبدیل مواد سنگین در واحدهیدروکراکر، انجام بالغ بر۹۰ رصد ساخت و نصب تجهیزات در محل طرح توسط شرکت های ایرانی و ایجاد اشتغال مستقیم در زمان اجرای طرح برلی بیش از ۴۰۰۰نفر در فاز اول و به همین تعداد در فاز دوم می باشد.

 

 

ارسال دیدگاه

logo-samandehi