نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 6338 تاریخ انتشار: ۱۷ / ۱۱ / ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۶
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

شمارش معکوس برای بهره برداری از طرح توسعه میدان نفتی آذر

شمارش معکوس برای بهره برداری از طرح توسعه میدان نفتی آذر در راستای تحقق اهداف تولید زودهنگام میدان نفتی آذر، طی روزهای گذشته افزون بر راه‌اندازی موفق مشعلِ گاز سوز پروژه (Flare Pilot)، اقدامات گسترده‌ای در به انجام رساندن فعالیت‌های راه اندازی در جبهه‌های پراهمیت برق و اتاق کنترل این پروژه مهم صورت گرفت. به […]

شمارش معکوس برای بهره برداری از طرح توسعه میدان نفتی آذر

در راستای تحقق اهداف تولید زودهنگام میدان نفتی آذر، طی روزهای گذشته افزون بر راه‌اندازی موفق مشعلِ گاز سوز پروژه (Flare Pilot)، اقدامات گسترده‌ای در به انجام رساندن فعالیت‌های راه اندازی در جبهه‌های پراهمیت برق و اتاق کنترل این پروژه مهم صورت گرفت.

به گزارش پایگاه خبری اهوازنو”  درحالی که چند روزی از درخشش شعله‌ مشعل گازی میدان نفتی آذر می گذشت، با تلاش شبانه روزی نیر‌وهای عملیاتی، پست اصلی این میدان، پس از پایان فعالیت‌های اجرایی و تست‌های پیش راه‌اندازی و راه‌اندازی برقرار شد و هر دو ترانس پست ١٣٢ به ١١ با موفقیت در سرویس قرار گرفت.
همزمان نیز ژنراتورهای اصلی LV واحد فرآورش در سرویس قرار گرفت و پس از نرمال شدن برق در این پست، سیستم اتاق کنترل این واحد نیز با موفقیت به مدار وارد شد. سیستم یاد شده شامل ظرف قطره گیر، کپسول‌های گاز مایع، تابلوی کنترلی جرقه زن، خط لوله انتقال گاز و سه عدد شمعک است.
این سیستم پس از انجام مراحل طراحی تفصیلی، طراحی ساخت، ساخت و در نهایت نصب و پیش راه اندازی (در تاریخ دوم بهمن ماه سال جاری) با روشن شدن هر سه شمعک از طریق تابلوی کنترلی جرقه زنِ اتوماتیک، راه اندازی شده و در روند بهره‌برداری قرار گرفت. به این ترتیب و با در سرویس قرارگرفتن هرسه پایلوت فلر، اولین گام‌های راه اندازی پروژه در مسیری ایمن طی شد.
از دیگر پیشرفت‌های صورت گرفته طی روزهای گذشته در اجرای پروژه آذر، می‌توان به انجام عملیات مربوط به پیش راه‌اندازی تجهیز Compact Post اصلی چاه آذر ۳ اشاره کرد که با حضور کارشناسان شرکت مهندسی و توسعه سروک آذر و شرکت‌های پیمانکار ساخت، اجرا و راه‌اندازی آن با موفقیت انجام شد.
برق‌دارشدن تابلوهای ولتاژ پایین توسط ژنراتور قابل حمل پس از راه‌اندازی UPS-DC و سیستم تغذیه (Feeder) خروجی بخش پکیج‌های تزریق مواد شیمیایی از دیگر اقدامات صورت گرفته طی روزهای گذشته در مسیر راه‌اندازی این میدان مشترک نفتی بود.ضمن اینکه هم‌اکنون موتورهای تزریق، آماده راه‌اندازی توسط شرکت سازنده است.
بر اساس این گزارش، متخصصان پرتلاش اجرای این پروژه پیش از این موفق شدند، خط لوله انتقال نفت ترش به طول ۱۲۴ کیلومتر از میدان نفتی آذر تا دهلران را به عنوان یکی از ۴ اقدام اصلی در راستای دست‌یابی به تولید زودهنگام دراین میدان مشترک، زودتر از برنامه به پایان برسانند و ۱۴ station LVV را نیز با موفقیت نصب و مورد تست قرار دهند.
کیوان یار احمدی مجری طرح توسعه میدان نفتی آذر نیز پیش از این با اشاره به پیشرفت ۹۴ درصدی این میدان در بخش تولید زودهنگام، از آغاز تولید روزانه ۱۵ هزار بشکه نفت تا پیش از پایان سال خبر داده و گفته بود: در پایان اردیبهشت ماه سال آینده، این میزان به ۳۰ هزار بشکه افزایش می یابد که معادل رقم پیش بینی شده در شرح توسعه میدان خواهد بود.
بر اساس برنامه‌ریزی‌ها تا پایان سال ۹۷ ظرفیت برداشت از میدان نفتی آذر به ۶۵ هزار بشکه در روز می‌رسد.
این میدان در نیمه اسفند سال جاری با تولید ١۵ هزار بشکه نفت خام در فاز تولید زودهنگام خبر خوب پیروزی در پیچیده ترین میدان نفتی ایران را برای کشور عزیزمان به ارمغان خواهد داشت.
میدان مشترک نفتی آذر یکی از پرخبرترین میادین هیدروکربنی کشورمان است که از آن با عنوان چشم و چراغ میادین نفتی ایران در مرزهای غربی یاد می کنند.
گفتنی است، اجرای طرح توسعه میدان نفتی آذر از سوی وزارت نفت به کنسرسیومی شامل شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی صنعت نفت (OPIC) وشرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (OIEC) واگذار شده و اجرای آن را نیز شرکت مهندسی و توسعه سروک آذر به نیابت از این دو سهامدار برعهده دارد.
ارسال دیدگاه

logo-samandehi