نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 6326 تاریخ انتشار: ۱۶ / ۱۱ / ۱۳۹۵ - ۲۰:۲۲
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

در مراسمی با حضور مدیر موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت بازنشستگان مشارکت کننده در موزه نفت مورد تقدیر قرار گرفتند

بازنشستگان و پیشکسوتان مشارکت کننده درموزه نفت، با حضور در مرکز اسناد و گنجینه اشیاء این موزه در تهران، از آثار گردآوری شده بازدید کردند و از سوی مدیر موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت مورد تقدیر قرار گرفتند. به گزارش پایگاه خبری اهوازنو ” ، حاضران در این مراسم، ضمن گفت و گویی […]

بازنشستگان مشارکت کننده در موزه نفت مورد تقدیر قرار گرفتند

بازنشستگان و پیشکسوتان مشارکت کننده درموزه نفت، با حضور در مرکز اسناد و گنجینه اشیاء این موزه در تهران، از آثار گردآوری شده بازدید کردند و از سوی مدیر موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت مورد تقدیر قرار گرفتند.

به گزارش پایگاه خبری اهوازنو ” ، حاضران در این مراسم، ضمن گفت و گویی صمیمانه با مدیر موزه های نفت و مسئولان بخش های مختلف این موزه، با روند کار و نحوه فعالیت دست اندرکاران و چگونگی مرمت، حفظ و نگهداری آثار آشنا شدند.

در پایان این مراسم با اهدای لوح یادبود و تندیس هایی از پیشکسوتان حاضر در مراسم تقدیر به عمل آمد.

میراث گسترده و پهناور نفت

IMG_0288

دکتر نعمت الهی، مدیر موزه های نفت در جریان این دیدار ضمن ارائه تاریخچه مختصری از اقدامات انجام گرفته برای راه اندازی موزه نفت، گفت: “زمانی که مهندس زنگنه دستور ایجاد موزه های نفت را صادر کرد، سه نقطه در تهران، مسجد سلیمان و آبادان برای تاسیس نخستین موزه های نفت در نظر گرفته شد، اما با شروع فعالیت ها، این طرح توسعه پیدا کرد و هر چه جلوتر رفتیم متوجه شدیم که تجهیزات، تاسیسات، ابنیه و آثار صنعت نفت به قدری گسترده و پهناور است و در جای جای کشور پراکنده شده که چند نقطه خاص برای این منظور کافی نیست.”

وی با اشاره به این که تا کنون نقاط زیادی از جمله چندین نقطه تاریخی در شهر آبادان، پنج نقطه در مسجد سلیمان، موزه حلب سازی در کرمانشاه، انبار نفت شماره یک مشهد، تلمبه خانه دارخوین و … برای تبدیل به موزه های نفت شناسایی و عملیات اجرایی در آنها آغاز شده است، افزود: “بسیاری از این نقاط به ثبت میراث فرهنگی رسیده و همه آنها از پتانسیل بالایی برای تبدیل شده به موزه نفت برخوردار هستند.”

نعمت الهی همچنین به موزه تکنولوژی و علوم نفت که قرار است در تهران تاسیس شود، اشاره کرد و افزود:”هدف ما این است که با راه اندازی موزه های نفت در نقاط مختلف کشوردسترسی مردم را به آثار نفتی و امکانات آشنایی همگان را با این صنعت فراهم آوریم. بعلاوه با ایجاد یک سیستم گردشی، آثار میان موزه های نفت تبادل خواهد شد و در زنجیره ای که به این ترتیب شکل می گیرد، مردم نقاط مختلف کشور به این آثار دسترسی خواهند داشت.”

IMG_0570

نعمت الهی همچنین با اشاره به بی توجهی هایی که بعضا تا کنون در مورد حفظ آثار در صنعت نفت کشور انجام گرفته، گفت: “پیشتر متاسفانه شاهد بوده ایم که برخی سناد، مدارک و اشیاء در اثر بی توجهی ها از بین رفته یا چنانچه شایسته بوده از آنها حفاظت نشده است. اما امروز خوشحال هستیم که می بینیم نهضتی در صنعت نفت در حال شکل گیری است که هر سند و هر شی ای ارزشمند تلقی می شود. به عبارتی هیچ سندی در موزه نفت امحا نمی شود و هیچ شیای درصنعت نفت به مزایده گذاشته نمی شود، مگر آن که با تایید موزه ها مرکز اسناد صنعت نفت باشد.”

وی با تاکید بر این که موزه های نفت از هر گونه اقدامی در راستای حفظ آثار این صنعت حمایت می کند، افزود: “امروز می بینیم که بعضی بخش ها در صنعت می گویند که ما خود می خواهیم موزه درست کنیم و اشیاء و اسنادمان را نگهداری کنیم. ما با این اقدامات نه تنها مخالفتی نداریم، بلکه از آنها حمایت هم می کنیم. چرا که هدف حفظ این آثار است و اقداماتی که در گذشته یا اکنون در این زمینه انجام شده باید مورد تقدیر قرار گیرد.”

پیش کسوتان صنعت نفت نیز در جریان این دیدار خاطرات، پیشنهادات و نکته های ارزشمندی را در گفت و گوی صمیمانه و رودر رو با مدیر موزه های نفت ارائه کردند که از جمله می توان به ارائه راه کارهایی برای شناسایی، بازیابی و حفظ آثار و مدارک ارزشمند در صنعت نفت اشاره کرد.

برچسب ها: ,
ارسال دیدگاه

logo-samandehi