نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 5524 تاریخ انتشار: ۳۰ / ۱۰ / ۱۳۹۵ - ۲۲:۰۶
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

بامداد صوفی مجری طرح موزه های نفت در آبادان : ١١محل تاریخی صنعت نفت در خوزستان برای ایجاد موزه در دست اقدام است

  بامداد صوفی مجری طرح موزه های نفت در آبادان : ١١محل تاریخی صنعت نفت در خوزستان برای ایجاد موزه در دست اقدام است ناظر و مجری طرح موزه های نفت گفت: پنج نقطه تاریخی صنعت نفت در آبادان شامل بنزین خانه، نیروگاه شماره یک، آموزشگاه فنی و حرفه ای یا آرتزین اسکول، خانه های […]

 

بامداد صوفی مجری طرح موزه های نفت در آبادان : ١١محل تاریخی صنعت نفت در خوزستان برای ایجاد موزه در دست اقدام است

ناظر و مجری طرح موزه های نفت گفت: پنج نقطه تاریخی صنعت نفت در آبادان شامل بنزین خانه، نیروگاه شماره یک، آموزشگاه فنی و حرفه ای یا آرتزین اسکول، خانه های تشریفاتی و اسکله برای ایجاد موزه در نظر گرفته شده است.

ساسان بامداد صوفی روز سه شنبه ۲۸ دی ماه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری نفتی اهواز نو با اشاره به ایده برخی صاحب نظران در خصوص ضرورت احداث شهر موزه ها در کشور اظهار داشت: آبادان قابلیت شهر موزه را دارد ولی اجرای آن کار بسیار بزرگی است که این شهر را با قابلیت های زیاد تبدیل به یک شهر موزه کنیم؛ اما از دو سال پیش کارشناسان موزه های صنعت نفت از میان بیش از ۲۰ نقطه تاریخی که قابلیت تبدیل به موزه را دارد ۵ محل را نهایی کرده و کار ایجاد موزه را آغاز کرده اند.

وی افزود: بنزین خانه آبادان به عنوان اولین موزه امروز افتتاح می شود و ساخت موزه آرتزین اسکول تا اردیبهشت ماه اینده نهایی می شود.

صوفی ادامه داد: پیش از احداث موزه بنزین خانه مستنداتی درباره این محل نداشتیم که با مطالعه منابع تاریخی مشخص شد مکانی با این معماری در ابتدا محلی برای توزیع نفت در گالن های ۲۰ لیتری بود؛ بعدها در سال ۱۳۰۶ شمسی (۱۹۲۷ میلادی) در این محل بنزین در حلب های ۲۰ لیتری توزیع می شد؛ حتی بنزین هواپیما هم به این طریق توزیع می شد.

وی افزود: در سال های بعد، با نصب پمپ و تانک های پرچی برای ذخیره بنزین، نخستین پمپ بنزین کشور ایجاد شد.

ناظر و مجری طرح موزه های نفت آبادان گفت: خانه های تشریفاتی نیز یادآور بخش مهمی از تاریخ صنعت نفت کشور است که برخی از قراردادهای مهم در آنها به امضا می رسید.

وی افزود: اسکله آبادان نیز با ۱۰۰۵ متر طول به عنوان بزرگ ترین اسکله موزه دریایی جهان ایجاد خواهد شد.

صوفی درباره موزه آرتزین اسکول توضیح داد: در زمان ساخت آرتزین اسکول در آبادان فقط سه آموزشگاه از این نوع در جهان وجود داشت انگلیس، آمریکا و آبادان.

وی درباره ایجاد موزه های صنعت نفت در مسجدسلیمان نیز یادآور شد: در مسجدسلیمان ۵ نقطه در اولویت اول قرار دارد که شامل کارخانه برق تمبی، چاه شماره یک، کارخانه تقطیر، موزه نیمه کاره بی بی یان و چشمه های نفتی است که در دست اجرا هستند.

صوفی خاطرنشان کرد: ایجاد موزه تلمبه خانه دارخوین نیز یکی از طرح های وزارت نفت برای حفظ آثار تاریخی صنعت نفت در استان خوزستان است که در مسیر اهواز به آبادان قرار دارد.

وی با بیان این که در کنار موزه ها مراکز تفریحی و رفاهی نیز احداث می شود گفت: مهندس زنگنه وزیر محترم نفت تاکید دارند که درهای آثار تاریخی باید به روی مردم باز شوند و مردم بتوانند از نزدیک آثار تاریخی صنعت نفت را مشاهده کنند.

 

ارسال دیدگاه

logo-samandehi