نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 4852 تاریخ انتشار: ۱۸ / ۱۰ / ۱۳۹۵ - ۲۰:۳۸
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

توسط کارشناس مدیریت مهندسی و ساختمان مناطق نفتخیز نقشه های خطوط لوله اولیه نفت تهیه شد

نقشه های طرح جریانی و هندسی خطوط لوله اصلی اولیه نفت خام و گاز طبیعی به همراه تاریخچه انتقال مواد نفتی در ایران، تهیه شد. به گزارش پایگاه خبری اهوازنو ” پروژه که هدایت آن را مهندس پرویز آریانفر، کارشناس بازنشسته مدیریت مهندسی و ساختمان مناطق نفتخیز بر عهده داشته است، نقشه های طرح جریانی […]

نقشه های خطوط لوله اولیه نفت تهیه شد

نقشه های طرح جریانی و هندسی خطوط لوله اصلی اولیه نفت خام و گاز طبیعی به همراه تاریخچه انتقال مواد نفتی در ایران، تهیه شد.

به گزارش پایگاه خبری اهوازنو ” پروژه که هدایت آن را مهندس پرویز آریانفر، کارشناس بازنشسته مدیریت مهندسی و ساختمان مناطق نفتخیز بر عهده داشته است، نقشه های طرح جریانی و هندسی خطوط لوله اصلی اولیه نفت خام و گاز طبیعی در ایران، از مسجدسلیمان و سایر مناطق نفتخیز به پالایشگاه آبادان و جزیره خارگ، همچنین انتقال فراورده های شرکت ملی نفت از پالایشگاه آبادان به اهواز را تا سال ۱۳۴۹ خورشیدی شامل می شود.

به گفته آریانفر پروژه مزبور پس از صرف ماه ها وقت و انجام تحقیقات، با استفاده از تجارب فنی و بررسی اسناد و مدارک تاریخی انجام گرفته و در آن به موارد متعددی، از جمله تعداد رشته های خطوط انتقال، اندازه و قطر خطوط لوله و فواصل آنها اشاره شده است.

photo_2017-01-05_12-06-26

محدوده زمانی این تحقیق نیز سال های ۱۹۰۹ میلادی (۱۲۸۸ش) تا۱۹۷۰ میلادی (۱۳۴۹ش) را دربرمی گیرد و نقشه های تهیه شده نیز در ابعاد ۱۵۰×۱۶۰سانتیمتر با گرافیکی زیبا، اطلاعات لازم را در دسترس علاقه مندان قرار می دهد.

نقشه های مزبور در ابعاد۱۵۰×۱۶۰ سانتیمتر تهیه شده و هدف از آنها، فراهم کردن شواهد و مدارک مستند تاریخی به عنوان منبعی اطلاعاتی جهت استفاده علاقه مندان به تاریخ صنعت نفت است.

گفتنی است صنعت انتقال به عنوان صنعتی وفادار به پالایش و صادرات کار خود را همزمان با راه اندازی نخستین پالایشگاه کشور (پالایشگاه آبادان) آغاز کرد و مسئولیت احداث اولین خط لوله نفت از مسجدسلیمان تا آبادان در سال ۱۹۰۹ م (۱۲۸۸ ش) از سوی شرکت نفت  انگلیس و ایران به فردی به نام “چارلز ریچی” داده شد.

انتقال نفت و فرآورده های آن اگر چه در گذشته تا حدود زیادی با تانکر های نفتکش انجام می شد، اما افزایش تولید نفت و نیاز به انتقال مواد نفتی، خطوط لوله و تلمبه خانه های متعددی در نقاط مختلف کشور تاسیس شد

ارسال دیدگاه

logo-samandehi