نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 4701 تاریخ انتشار: ۱۵ / ۱۰ / ۱۳۹۵ - ۲۳:۱۸
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

در دومین دوره آموزشی کارکنان موزه نفت مطرح شد….حضور تاریخ نگاران در صنعت نفت ضروری است

علی یعقوبی نژاد، نویسنده کتاب های تاریخی و پیشکسوت صنعت نفت گفت: “خلاء حضور تاریخ نگاران در صنعت نفت به شدت احساس می شود و این در حالی است که برای ثبت، تدوین، حفظ و انتقال تاریخ و فرهنگ این صنعت، حضور تاریخ نگاران در این صنعت ضروری است.” به گزارش پایگاه خبری اهوازنو : […]

حضور تاریخ نگاران در صنعت نفت ضروری است

علی یعقوبی نژاد، نویسنده کتاب های تاریخی و پیشکسوت صنعت نفت گفت: “خلاء حضور تاریخ نگاران در صنعت نفت به شدت احساس می شود و این در حالی است که برای ثبت، تدوین، حفظ و انتقال تاریخ و فرهنگ این صنعت، حضور تاریخ نگاران در این صنعت ضروری است.”

به گزارش پایگاه خبری اهوازنو :  یعقوبی نژاد که در جمع کارکنان موزه نفت، در دومین دوره آموزشی موزه و موزه داری سخن می گفت، افزود:  “میزان ارزشمندی هر روایت یا مطالب تاریخی، بستگی به اسناد، مدارک و شواهدی دارد که در اختیار یک مجموعه است و بهره داری از آنها در جهت نگارش تاریخ و ثبت وقایع و رویدادها کار هرکسی نیست که بتواند از عهده آن بر آید.”

نویسنده کتاب “بوی نفت می آید” در ادامه از سند به عنوان یک موجود زنده یاد کرد که باید هم در موزه تجلی داشته باشد و هم به عنوان یک مرجع مورد استفاده قرار گیرد. وی ضمن تاکید بر این نکته که متولیان این پروژه باید در امر مستندسازی دقت کنند، افزود: “راه­اندازی موزه های صنعت نفت اتفاق بسیار بزرگی است و این کار را نباید آسان گرفت چرا که موضوع پیوند میان جامعه با فرهنگ صد و چند ساله صنعت نفت در میان است.”

yaghoobnejad1

مسجد سلیمانی کوچک باید در تهران ساخته شود

یعقوبی نژاد در خصوص ضرورت احداث موزه مرکزی نفت در تهران گفت: “در این مورد باید راهبردی و استراتژیک فکر کرد. در پاسخ به سوال یک عده که می گویند چرا موزه مرکزی باید در تهران باشد، در حالی که در آن چاه نفت وجود ندارد، باید گفت تهران از جمعیتی میلیونی برخوردار است و بیشترین تعداد دانش آموز، دانشجو و دانشگاه را به خود اختصاص داده است. از تهران می توان به عنوان یک چهار راه بین المللی نام برد که دسترسی به مقامات و مسوولان کشوری را راحت می کند و همین امر بر ضرورت ایجاد موزه مرکزی در تهران می افزاید. اگر چه باید در  مسجد سلیمان و آبادان موزه احداث شود اما موزه تهران باید سرآمد باشد.”

این پیشکسوت صنعت نفت به ایجاد شهرکی کوچک تحت عنوان مسجد سلیمان در تهران اشاره و اظهار داشت: بیاییم نمونه شهر مسجدسلیمان را در ابعاد کوچک تر در منطقه ای در نزدیکی شهر تهران بسازیم، مشابه کاری که شهرک سینمایی کرده است. آن بخش از تجهیزات را که می شود انتقال داد بیاوریم و مابقی را شبیه سازی کنیم.

موزه نفت به ساختار سازمانی منسجم نیاز دارد

یعقوبی نژاد از تاخیر به وجود آمده در ایجاد یک ساختار سازمانی منسجم برای موزه انتقاد و تصریح کرد: “یکی از ضعف های این پروژه عدم ساختار سازمانی مصوب است، چرا که تغییر مدیریت، تغییر دیدگاه را به دنبال دارد. پیگیری ساختار موزه وظیفه مهمی است چرا که به تبع آن هرکسی می داند چه وظیفه ای دارد و ردیف بودجه مناسب و نیروی انسانی متخصص برای آن پیش بینی می شود.”

وی در پایان به ساختار پیشنهادی خود، متشکل از معاون وزیر، مدیر مستندسازی و آرشیو، مدیرمالی و پیمان ها، هماهنگ کننده امور موزه ها، مدیر پشتیبانی و بهسازی آثار نفتی و مدیرگردشگری و ارتباطات مردمی موزه اشاره کرد.

ارسال دیدگاه

logo-samandehi