نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 4637 تاریخ انتشار: ۱۴ / ۱۰ / ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۰
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

نعمت الهی در جمع کارکنان موزه صنعت نفت: نگاه ما حرکت به سمت “شهر موزه “ها است

نگاه ما در مجموعه موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت، حرکت به سمت “شهر موزه” ها است و شهرهایی مانند آبادان و مسجد سلیمان کاملا از این قابلیت برخوردار هستند. به گزارش پایگاه خبری اهواز نو “، دکتر اکبر نعمت الهی که در دومین دوره آموزشی موزه و موزه داری کارکنان موزه های نفت […]

نگاه ما حرکت به سمت

نگاه ما در مجموعه موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت، حرکت به سمت “شهر موزه” ها است و شهرهایی مانند آبادان و مسجد سلیمان کاملا از این قابلیت برخوردار هستند.

به گزارش پایگاه خبری اهواز نو “، دکتر اکبر نعمت الهی که در دومین دوره آموزشی موزه و موزه داری کارکنان موزه های نفت سخن می گفت، ضمن اعلام این مطلب افزود: “مجموعه موزه هایی که در نظر داریم راه اندازی کنیم در حال حاضر از آن سه موزه ای که ابلاغ وزیر محترم نفت بوده است، یعنی در شهرهای تهران، آبادان و مسجد سلیمان فراتر رفته و به ۱۵ الی ۱۶ موزه رسیده است.”

مدیر موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت با اشاره به پنج نقطه ای که برای راه اندازی موزه نفت در آبادان شناسایی شده است، افزود: “در شهرهایی مانند آبادان شما هر جایش را نگاه می کنید می بینید اثری از آثار صنعت نفت وجود دارد. چون شهر، شهر پالایشگاه و صنعت نفت است و تمام بخش ها، اعم از آنهایی که مربوط به خدمات عمومی، تخصصی یا مسکونی است به نحوی با صنعت نفت ارتباط دارد.”

وی افزود: “باید تلاش کنیم این نقاط شناسایی، مرمت و نگهداری شود. آبادان یک شهر تاریخی صنعتی است که باید احیا شود و بتوانیم هر چه بیشتر نقاط مختلف آن را که از گذشته به جا مانده  حفظ و احیا کنیم.”

به گفته وی پمپ بنزین قدیمی آبادان، اسکله تاریخی، نیروگاه شماره یک پالایشگاه، خانه های تشریفانی و آموزشگاه فنی آبادان، پنج نقطه ای هستند که در اولویت اول تبدیل شدن به موزه های نفت قرار دارند.

شهر خاستگاه نفت ایران پارک موزه می شود

چاه شماره یک

نعمت الهی همچنین به راه اندازی پنج موزه در فاز اول در شهر مسجد سلیمان و راه اندازی پارک موزه در این شهر اشاره کرد و گفت: “این پنج موزه، عبارتند از: موزه اصلی، چاه شماره یک، نیروگاه تمبی، چشمه های نفتی سی برنج و کارخانه تقطیر. پارک موزه مسجد سلیمان هم در حال ساخت است و عملیات تسطیح و آماده سازی آن انجام شده.”

وی تاکید کرد: “مسجد سلیمان این پتانسیل را دارد که در فازهای بعدی به سمت شهر موزه حرکت کند. چون تمام بخش های مسجد سلیمان نشانی از نفت دارد و شهر کلا شهری نفتی است. اینها باید شناسایی بشود و به ثبت میراث فرهنگی برسد تا از گزند تخریب و از میان رفتن، حفظ شود.”

افتتاح دو موزه نفت تا پایان سال جاری

photo_2017-01-01_13-01-23

مدیر موزه ها و اسناد صنعت نفت همچنین به راه اندازی دو موزه نفت تا پایان سال جاری و یک موزه در اوایل سال آینده اشاره کرد و افزود: “بر اساس برنامه ریزی های انجام گرفته، موزه پمپ بنزین آبادان، ۲۸ دی ماه جاری گشایش می یابد و پس از آن تا پایان سال شاهد افتتاح موزه نفت آموزشگاه فنی این شهر به مناسبت ملی شدن صنعت نفت خواهیم بود. به این ترتیب دو موزه از مجموعه موزه های نفت به بهره برداری خواهد رسید.”

به گفته نعمت الهی موزه پمپ بنزین قدیمی شماره ۶ در دروازه دولت تهران نیز در اوایل سال آینده افتتاح خواهد شد تا جمع موزه های صنعت نفت را به سه موزه برساند.

موزه نفت تهران، موزه ای متفاوت

نعمت الهی با اشاره به راه اندازی موزه علوم و تکنولوژی نفت در تهران گفت: “این موزه در محل پژوهشگاه صنعت نفت در کنار استادیوم آزادی ایجاد می شود که محل آن هم در شورای معاونین وزارت نفت تصویب و از سوی وزیر محترم نفت ابلاغ شده است.”

وی موزه نفت تهران را موزه ای متفاوت خواند و افزود: در این موزه بر خلاف سایر نقاط، ساختمان، تاسیسات و محتوا موجود نیست، بلکه باید برای همه این موارد از ابتدا فکر شود. برای موزه نفت تهران باید یک ساختمان ویژه و خاص طراحی شود و پیش بینی ما این است که راه اندازی این موزه چهار تا پنج سال زمان می برد.”

مدیر موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت در پایان به نقاط دیگری در کشور که برای راه اندازی موزه های نفت در نظر گرفته شده اند، از جمله کارخانه حلب سازی و حلب پرکنی کرمانشاه، انبار شماره یک پخش در مشهد، تلمبه خانه دارخوین و … اشاره کرد و با یادآوری این که متاسفانه بسیاری از میراث های نفت کشور پیش از این از میان رفته و هنوز هم ممکن است در معرض خطر باشد، از مردم و کارکنان صنعت نفت خواست تا در شناسایی این میراث، موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت را یاری رسانند.

ارسال دیدگاه

logo-samandehi