نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 4604 تاریخ انتشار: ۱۴ / ۱۰ / ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۹
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

خسرو معتضد در جمع کارکنان نفت: “موزه ی نفت” یکی از کارهای بزرگ کشور است

خسرو معتضد، نویسنده و مورخ تاریخ معاصر گفت: “راه اندازی موزه های نفت یکی از کارهای بزرگ کشور است که زحمات زیادی برای آن کشیده شده و مستندات بسیاری جمع آوری شده است. امیدورام این مدارک به شناخت هر چه بیشتر تاریخ نفت کمک کند.” به گزارش پایگاه خبری اهوازنو “، خسرو معتضد که در […]

خسرو معتضد، نویسنده و مورخ تاریخ معاصر گفت: “راه اندازی موزه های نفت یکی از کارهای بزرگ کشور است که زحمات زیادی برای آن کشیده شده و مستندات بسیاری جمع آوری شده است. امیدورام این مدارک به شناخت هر چه بیشتر تاریخ نفت کمک کند.”

به گزارش پایگاه خبری اهوازنو “، خسرو معتضد که در جمع کارکنان موزه نفت سخن می گفت، افزود: “شرکت نفت بدون اغراق یکی از قدیمی ترین ساختارهای اداری این مملکت است، سازمانی که از سال ۱۹۰۸ (۱۲۸۷) تا حالا دارد کار می کند و هر ایرانی باید با تاریخ آن آشنا باشد.”

معتضد با اشاره به راه اندازی موزه نفت افزود: “شنیدم در ۱۵ نقطه قرار است این موزه راه اندازی شود که شروع آن با آبادان است. از این بابت بسیار خوشحال هستم فکر می کنم یکی از کارهای بزرگ این مملکت در حال انجام است.”
وی افزود: “من حدود ۲۵۰ برگ سند در زمینه تاریخ صنعت نفت، از جمله اصل سند ملی شدن صنعت نفت را جمع آوری کرده ام که آن را به مسئولان موزه و مرکز اسناد صنعت نشان داده ام.”


نویسنده کتاب “خون خاک” با اشاره به اقدامات انجام گرفته در موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت، افزود: “زحمات زیادی در مرکز اسناد موزه نفت کشیده شده و الان ماه ها است در حال جمع آوری مستندات هستند و شنیده ام کارهای فوق العاده ای انجام شده است.”

نویسنده کتاب ۹ جلدی “خون خاک” تاکید کرد: “شرکت نفت و وزارت نفت یکی از اساسی ترین، پایه گذارترین و مهم ترین وزارت های دولت و مملکت است. با این جمله که یک عده می گویند اگر نفت نداشتیم، خوشبخت تر بودیم و نفت ما را بدبخت کرد و اگر نفت نبود بیشتر فعالیت می کردیم، موافق نیستم. خداوند این نعمت را نصیب ما کرده است. برخی از کشورهای همسایه ما را نگاه کنید نه نفت دارند و نه جزیره. این ما هستیم که باید از این نعمات به خوبی بهره برداری کنیم و قدرش را بدانیم.”
ایرانیان از دیرباز نفت را می شناختند

معتضد در بخش دیگری از سخنان خود به سابقه دیرین نفت نزد ایرانیان اشاره کرد و گفت: “ایرانیان به شهادت شاهنامه و کتاب های مختلف تاریخی مانند سفرنامه ابن حوقل و دیگران، از دیرزمان نفت را می شناختند. در زبان پهلوی به آن “نپتا” می گفتند که عرب ها “پ” را به “ف” تبدیل کردند. در اسناد تاریخی موجود است که وقتی خشایار شاه به ارک آتن حمله کرد، تیراندازان ایرانی با تیرهایی که به نفت آغشته و مشتعل بود به این شهر حمله می کردند.”

معتضد تاکید کرد: “این در حالی است که وقتی در سال ۱۸۵۹، در تاتسویل در ایالت پنسیلوانیای آمریکا به نفت رسیدند، قبیله ای به نام سنکا از نفت برای شکم درد استفاده می کرد و هنوز استفاده از آن برای مصارف روشنایی شناخته شده نبود.”
وی افزود: “البته نفت در ایران خودش می جوشید و بالا می آمد و از آن فقط استفاده جنگی می شد یا برای درمان بیماری هایی مانند بیماری پوستی جرب در شترها. در تاریخ آمده که وقتی اسکندر به ایران آمد از دیدن نفت و این که چنین ماده ای قابل اشتعال است، تعجب کرد.”
معتضد همچنین با اشاره به مختصری از تاریخچه صنعت نفت در دوران معاصر، این صنعت را یکی از حساس ترین، پایه گذارترین و مهم ترین صنایع کشور خواند و افزود: “نفت در مقاطع حساسی از تاریخ این کشور نقش ایفا کرده است. در جریان جنگ تحمیلی فقط ۱۱۵۰ تن از کارکنان شرکت نفت در حال انجام وظیفه در پالایشگاه ها، در آبادان، شیراز، ازنا، اصفهان و … به شهادت رسیدند. من سرگذشت اینها را به همراه گفت و گو با خانواده های و خاطرات و نوشته های شان در کتابی جمع آوری کرده ام که امیدوارم به زودی چاپ شود.”

لازم بذکر است که تشکیل موزه ی نفت با تلاش های مستمر و ارزشمند دکتراکبر نعمت الهی از مدیران متخصص و صاحب سبک صنعت نفت انجام گرفت که از جمله کارهایی است که باعث ماندگاری و مانایی تاریخ پرافتخار صنعت نفت برای آیندگان خواهد گردید.

ارسال دیدگاه

logo-samandehi