نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 4474 تاریخ انتشار: ۱۲ / ۱۰ / ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۵
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

تداوم روند افزایش تولید در غرب کارون….برداشت نفت از میدان مشترک یاران جنوبی امسال آغاز می شود

  در ادامه روند افزایش تولید نفت در میدان‎های غرب کارون، امسال میدان مشترک یاران جنوبی به تولید می‎رسد و برداشت روزانه ١٠ هزار بشکه نفت از این میدان محقق می‎شود. به گزارش پایگاه خبری اهوازنو”، همایون کاظمینی، مجری طرح توسعه میدان یاران جنوبی در شرکت مهندسی و توسعه نفت اظهار کرد: هم اکنون عملیات […]

 

در ادامه روند افزایش تولید نفت در میدان‎های غرب کارون، امسال میدان مشترک یاران جنوبی به تولید می‎رسد و برداشت روزانه ١٠ هزار بشکه نفت از این میدان محقق می‎شود.

به گزارش پایگاه خبری اهوازنو”، همایون کاظمینی، مجری طرح توسعه میدان یاران جنوبی در شرکت مهندسی و توسعه نفت اظهار کرد: هم اکنون عملیات حفاری ١٨ حلقه چاه پایان یافته و از این میان، عملیات تکمیل و نصب رشته تکمیلی ١۵ حلقه چاه هم نهایی شده است.
میدان یاران به ٢ بخش یاران شمالی و جنوبی تقسیم شده است و با حدود ٢ میلیارد بشکه ذخیره نفت درجا با میدان مجنون عراق مشترک است. توسعه این میدان بر اساس مصوبه هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران در تیرماه سال ٩٢ به شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) سپرده شد.
طبق مصوبه اولیه، هدف از توسعه یاران جنوبی تولید ۵٠ تا ۶٠ هزار بشکه نفت در روز و ۶٠ میلیون فوت مکعب گاز با حفاری ٣٠ حلقه چاه بود؛ این در حالی است که روزآمد کردن اطلاعات این میدان در سال ٩۴ نشان داد لایه فهلیان یاران جنوبی ظرفیت مناسبی برای تولید ندارد.
کاظمینی در اینباره توضیح داد: براین اساس، میزان تولید نفت هدفگذاری شده در میدان یاران جنوبی به ٢۵ هزار بشکه در روز کاهش یافت و با اطلاعات جدید به دست آمده، برنامهریزی‌های توسعه میدان نیز تغییر کرد. پیش از این همه برنامه‌ها بر اساس تولید روزانه ۵٠ تا ۶٠ هزار بشکه تدوین شده بود و بستههای کاری و حفاریها هم براین اساس بود.
وی درباره دلایل تاخیر در این طرح توسعهای گفت: از آنجا که یاران جنوبی با منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران توسعه می یابد، در ابتدا با مشکل تامین مالی مواجه بودیم اما این مشکل رفع شد. نداشتن اطلاعات دقیق از مخزن و تغییر در برنامهریزی نیز از دیگر دلایل تاخیر در فرایند توسعه این میدان بوده است.
کاظمینی اظهار کرد: برداشت زودهنگام نفت از میدان یاران جنوبی امسال آغاز می شود.
امسال فاز نخست طرحهای توسعهای میدانهای «یادآوران» و «آزادگان شمالی» و طرح توسعه میدان «یاران شمالی» به بهرهبرداری رسید و آغاز برداشت از میدان «یاران جنوبی»، گام دیگری در مسیر افزایش تولید در غرب کارون است
ارسال دیدگاه

logo-samandehi