- پایگاه خبری تحلیلی اهواز نو | اخبار خوزستان | اخبار اهواز - http://www.ahvaznew.ir -

“پدیده ای که شاید در انتخابات ۹۶ ظهور نماید”….*آیا نام پدیده ای برخاسته از دل مردم ایران ،برصفحات رای ایرانیان نگاشته خواهد شد ؟!*

 

فضای این روزهای کشور به طور تدریجی تبدیل به فضای تکاپوهای قبل از برگزاری دو انتخابات مهم ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا می شود و با تشکیل ستادهای اجرای انتخابات در وزارت کشور، ایران رسماً به پیشواز دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا می رود.

شاید در سال آخر ریاست جمهوری آقای خاتمی و در حالی که مقدمات کارزار برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در حال فراهم شدن بود بیشترین احتمال پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری حول محور آقایان کروبی و هاشمی رفسنجانی می چرخید و تقریباً هیچ صاحب نظر سیاسی در آن دوره گزینه ای فراتر از این دو نفر را متصور نبود؛ انتخابات ۱۳۸۴ برگزار شد و در میان بهت و ناباوری همگان آقای محمود احمدی نژاد کلید دار ساختمان پاستور شد؛ البته تشتت آرای اصلاح طلبان و کارگزاران در آن دوره را می توان عاملی جدی و سکوی پرتاب کاندیدای جریان اصول گرا تلقی نمود.

در ادامه آقای احمدی نژاد که سابقه تصدی سمت هایی مانند استاندار اردبیل و شهردار تهران را در سوابق کاری خود داشت  با این پیروزی توانست ۸ سال نیز به عنوان رئیس جمهور ایران فعالیت نماید،  این حضور و موفقیت به عنوان یک “پدیدهٔ انتخاباتی” تلقی شد.
در خرداد ۱۳۹۲ سبدِ اصلاح طلبان از گزینه هایی همچون آقایان عارف ، هاشمی رفسنجانی و تلویحاً روحانی برخوردار بود که این بار نیز با رد صلاحیت آقای هاشمی رفسنجانی و کنار رفتن آقای عارف به نفع آقای روحانی از صحنهٔ رقابت، گزینه ای به میدان آمد که از تصورات و گزینه های اولیۀ جریان اصلاحات نبود چرا که روحانی اصولاً از پیشینهٔ اصلاح طلبی برخوردار نبود اما عدم وجود گزینه ای دیگر و برخوردار بودن ایشان از روحیه ای معتدل وی را ناچاراً در سبدِ اصلاح طلبان حفظ و با هدایت رأی مردم  به پاستور نشینی رساند تا پس از فعالیت در مناصبی همچون دبیر شورای عالی امنیت ملی،  چند دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی، این بار به عنوان رئیس قوه مجریه به فعالیت خود ادامه دهد؛ اگرچه آقای روحانی در روزهای آغازین تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ از گزینه های احتمالی نبود اما شرایط به نفع او به گونه ای تغییر نمود که به عنوان تنها گزینه برای جریانات غیراصول گرا باقی ماند بنابراین می توان عدم وجود رقیبی از جریان اصلاحات را رمز موفقیت ایشان دانست و چه بسا اگر شرایط به این گونه رقم نمی خورد اکنون سکانداری ساختمان پاستور در دست فردی دیگر بود!

نتایج انتخابات دورۀ دهم مجلس شورای اسلامی و دورۀ پنجم مجلس خبرگان رهبری به خصوص در تهران آن چنان غافلگیر کننده بود که بر کمتر کسی پوشیده ماند که مردم به دنبال موضوعات بدیع و جدید، چهره های توانمند اما ناشناخته ای هستند که خود کشف می کنند و در یک کلام عمدتاً مردم به دنبال تغییر هستند و گاهی اوقات نوعی از انتخابات را رقم می زنند که با هیچ فرضیه و تحلیل سیاسی سازگار نیست!
در انتخابات پیش روی نیز سؤال مردم و بخشی از غیراصول گراها این است که اگر در ارزیابی های عملکردی از روحانی عبور نمایند به سمت کدام گزینه بروند؟!   از این سؤال می توان دریافت این دوره نیز چنان چه روحانی در انتخابات پیروز شود این دستاورد را مرهون تک گزینه ای بودن خود در سبدِ اصلاحات خواهد بود البته اگر معادلات انتخاباتی توسط یک پدیده جدید بر هم نریزد زیرا انتخابات به ویژه در دو دهۀ اخیر، عرصۀ حضور و پیروزی پدیده های غیر قابل پیش بینی بوده است!

برای واکاوی علت این گمانه زنی پرداختن به چند نکته ضرورت دارد:

– در نظرسنجی به عمل آمده در سال ۱۳۸۸ از مردم هرمزگان پیرامون موفق ترین استانداران این استان از نظر آنها، دکتر عبدالحسن مقتدائی به عنوان محبوب ترین و موفق ترین استاندار از طرف مردم این استان برگزیده شد در حالی که در زمان نظرسنجی پنج سال از خروج وی از استانداری هرمزگان می گذشت! و حضور اخیرش در آذرماه سال جاری جهت معرفی کتاب زندگینامه و خاطرات او در هرمزگان همچنان مؤید همین محبوبیت و مطلوبیت از سوی مردم پس از گذشت ۱۲ سال است.

– در نظر سنجی به عمل آمده در سال ۱۳۹۱ از مردم خوزستان پیرامون موفق ترین استانداران این استان از نظر آنها، باز هم دکتر عبدالحسن مقتدائی به عنوان برترین گزینه با فاصلهٔ زیاد با سایر گزینه ها از طرف مردم این استان برگزیده شد در حالی که در زمان نظرسنجی یازده سال از خروج وی از استانداری خوزستان می گذشت!

– خانوادهٔ صنعت نفت را می توان یکی از گسترده ترین خانواده های صنعتی در سراسر کشور دانست و بنا به گفتهٔ  یکی از مدیران ارشد نفت اگر نام دکتر مقتدائی آورده شود کمتر کسی در خانواده نفت وجود دارد که او را نشناسد، جایگاه ویژه ایشان در بین غالب صنعت گران و کارکنان نفت کشور را می توان پایگاهی قوی و گسترده برای وی برشمرد.
– دکتر مقتدائی در بین جامعه ورزشکاران نیز از جایگاه خاصی برخوردار است و سوابق ورزشی او نیز به عنوان یک فوتبالیست و ورزشی ترین استاندار کشور بر کمتر کسی پوشیده است؛ اعضای این جامعهٔ  پرجمعیت در گوشه و کنار کشور گسترده هستند اما در خصوص شخصی به نام مقتدائی به عنوان یک ورزشکار و عضو هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال ایران در دو دوره، مواضع موافقی داشته و با وی همراهی قابل ملاحظه ای خواهند داشت و البته ورزشکاران معمولاً اشخاصی با پایگاه مردمی هستند بنابراین گرایش آنها به سمت مقتدائی گرایش طیف وسیعی از هواداران آنها نیز به سمت وی خواهد بود!
– بخشی از مهاجرین جنگ تحمیلی که به سایر نقاط کشور مهاجرت نمودند اکنون در استانهایی مانند فارس، خراسان، تهران ، اصفهان و … ساکن هستند اما همچنان نام عبدالحسن مقتدائی در اذهان آنها نامی آشنا و ماندگار است و خدماتش در دوران دفاع مقدس و نمایندگی مردم جنگ زده در مجلس سوم و چهارم شورای اسلامی و دفاع مصرانهٔ وی از حقوق مردم را فراموش نکرده اند!
– مقتدائی به عنوان یک چهره علمی- اجرائی با ادبیات ویژه و بیانات صریح ، ساده و نافذ در بین همه اقشار اعم از خانواده های شهدا و جانبازان، فعالان سیاسی- اجتماعی، اصحاب رسانه، هنرمندان، ورزشکاران و سایر اقشار جایگاهی ویژه دارد.
– برکناری شبانه ، ناگهانی و ابهام برانگیز مقتدائی و حمایت های مردمی، خود مانند انجام یک نظر سنجی ناخواسته توسط دولت تدبیر و امید در خصوص میزان محبوبیت وی بود و بار دیگر پایگاه قوی مردمی مقتدائی را اثبات نمود.

و اما.. حیرت انگیزترین رخداد، استقبال بی نظیر و غافلگیر کننده از کتاب زندگی نامه و خاطرات ایشان به نام *« از کودک کار تا استاندار »* بود که در هفدهم مهرماه ۱۳۹۵ از این کتاب در مرکز استان خوزستان رونمایی شد و در فاصلهٔ کمتر از سه ماه این کتاب به چاپ پنجم رسید و در مقطعی در کتاب فروشی ها کمیاب گردید!

مقتدائی که عواید حاصل از فروش این کتاب را به رسم گلریزان به کودکان کار و کودکان بی سرپرست تقدیم نموده بود بنا به درخواست های مکرر مردمی، آئین گلریزان و معرفی کتاب خود را پس از اهواز در آبادان، شیراز ، هرمزگان و ماهشهر  نیز انجام داد که استقبال مردم بار دیگر حوزۀ نفوذ قوی و گستردۀ او به لحاظ عمق عواطف و وسعت جغرافیایی را اثبات نمود، با این تفاسیر وی حتی اگر به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری وارد میدان نشود از توانایی ایفای نقشی بسیار تعیین کننده و تأثیرگذار در نتایج انتخابات ریاست جمهوری در گسترهٔ وسیعی از کشور برخوردار است و اثر گذاری او را می توان قطعی و عمیق دانست.

مقتدائی در جلد نخست زندگی نامه و خاطرات خود با صراحت، شهامت و جسارتی مثال زدنی به مرور وقایعی پرداخت و از موضوعات و افرادی خاص نام برد که این امر مؤید نکته ای مهم دال بر این است که او حرف های بسیاری برای گفتن دارد و از بازگویی واقعیت ها نمی هراسد! شیوۀ نگارش و بازگویی خاطرات او در این کتاب به گونه ای است که حتی منتقدان وی نیز تاکنون نقدی بر این کتاب وارد ننموده و نتوانسته اند عملکرد او را در هیچ یک از جایگاه هایی که حضور داشته است به چالش بکشانند زیرا در حال حاضر او در قیاس با بعضی از رؤسای جمهور سابق و لاحق و معاونان اول ریاست جمهوری از بدو انقلاب تاکنون، در بسیاری از ابعاد و جنبه های مختلف از امتیازات و ویژگی های برتری برخوردار است و در سایر موارد نیز شاید هم طراز باشد اما دارای امتیاز کمتری نیست که گواه این ادعا، کتاب از کودک کار تا استاندار با کلیۀ محتویات آن از سن شش سالگی ایشان و شرایط خانوادگی او تا سال ۱۳۹۲ و معارفۀ وی به عنوان استاندار خوزستان است.

کتاب بعدی ایشان  به مرور وقایع از سال ۱۳۹۲ تا سال ۱۳۹۵ می پردازد که گویا در حال طی نمودن مقدمات انتشار یافتن است و پیش بینی می شود او با همان جسارت و صراحتی که در جلد نخست از خود نشان داد با بازگویی وقایع و روشنگری در برخی از امور در کتاب بعدی، بسیاری از ابهامات و پشت پرده ها را روشن سازد، با این تفاوت که وی در کتاب زندگی نامه و خاطرات به مرور وقایعی پرداخت که متعلق به گذشته است و در کتاب جدید به بازگویی وقایعی خواهد پرداخت که متعلق به دورۀ فعالیت او در دولت آقای روحانی است و انتشار این کتاب در آستانۀ انتخابات آتی شاید بسیاری از معادلات را تغییر دهد!

با این تفاسیر میتوان دکتر مقتدائی را با برخورداری از یک پایگاه قوی مردمی، ورزشی، صنعتی، علمی، سیاسی، اجرایی، اقتصادی و با شخصیتی کاریزماتیک، خلاق و انقلابی، روحیه ای کاملاً  ارتباط گرا، جسور و بی باک و مصر بر احقاق حقوق مردم  یک پدیدۀ نوظهور در انتخابات ریاست جمهوری آتی دانست که توانایی بر هم زدن بسیاری از معادلات انتخاباتی را دارد تا جایی که میتواند میلیون ها رأی را از سبد سایر کاندیداها برداشته و به سبد خود بریزد! در این میان چنان چه جریان اصولگرا با یک کاندیدا به میدان رقابت وارد شود شاید تاریخ به تکرار نتایج انتخابات سال ۱۳۸۴ باز گردد.

به نظر می رسد دکتر عبدالحسن مقتدائی با سابقه طولانی در نفت و خدماتش در دوران جنگ، دو دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی در دوران بازسازی مناطق جنگی و عضویت فعال در کمیسیون انرژی مجلس، سه دوره استانداری استان های حساس و استراتژیک خوزستان و هرمزگان، تدریس در دانشگاه رقیبی جدی در انتخابات آتی ریاست جمهوری به شمار می رود! آیا ورود مقتدائی به عرصه انتخابات یک روزنۀ تنفس برای اصلاح طلبان ناراضی از عملکرد روحانی به شمار نمی رود که بدانند اگر از او عبور نمودند به سمت چه کسی بروند؟! آیا مقتدائی که طی روایت، نیم قرن حیات مدیریتی، سیاسی- اجتماعی خود این نکته را اثبات نمود که برای موضوعات منطقه ای و ملی به یک اندازه ارزش قائل است و ضمن داشتن اصول ثابت، نگاهی فراجناحی دارد میتواند سهم تمامی مردم و اقشار را در دولت؛ به نحوی شایسته، مطلوب و به دور از تبعیض به آنها اعطا نماید؟

حال باید ماند و دید که آیا این پدیده در انتخابات ۱۳۹۶ ظهور می نماید؟ عرصه سیاست عرصۀ حضور و اوج افرادی خواهد بود که *” به موقع آمده و به موقع بروند “!* در سال ۱۳۹۶ چه کسی می آید و چه کسی میرود؟! پرسشی که گذر زمان به آن پاسخ خواهد داد!

آگاه باشیم که پدیده ها در زمانی، از راهی و در مکان هایی بروز و ظهور می کنند که تصورش کمتر می رود در غیر این صورت فقط از طریق شواهد و مقایسه می توان پدیده ها را تشخیص داد.