- پایگاه خبری تحلیلی اهواز نو | اخبار خوزستان | اخبار اهواز - http://www.ahvaznew.ir -

نخستین مناقصه بین المللی صنعت نفت برای توسعه میدان آزادگان جنوبی

 

عملیات توسعه میدان نفتی آزادگان در دو بخش شمالی و جنوبی در حال انجام است و قرار است در نخستین مناقصه بین المللی صنعت نفت در اوایل سال ۲۰۱۷ برای توسعه میدان آزادگان جنوبی برگزار می شود.
[1]

به گزارش پایگاه خبری اهوازنو به نقل از ایرنا :میدان آزادگان، یکی از بزرگترین میادین نفتی ایران است که در فاصله ۱۰۰ کیلومتری از غرب اهواز و در منطقه دشت آزادگان واقع شده‌است. این میدان در سال ۱۳۷۶ توسط مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، در محدوده‌ای به وسعت ۲۰ در ۷۵ کیلومتر، کشف گردید. میدان آزادگان از شمال در مجاورت میدان مجنون عراق قرار دارد. حجم ذخیره درجای نفت خام این میدان بطور میانگین معادل ۳۳ میلیارد بشکه تخمین زده می‌شود. میدان نفتی آزادگان از میادین تحت مدیریت شرکت نفت و گاز اروندان است، که عملیات توسعه این میدان توسط شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران انجام می‌گیرد.

بنابراین گزارش، عملیات توسعه این میدان نفتی در دو بخش شمالی و جنوبی در حال انجام است و قرار است در نخستین مناقصه بین المللی صنعت نفت در اوایل سال ۲۰۱۷ برای توسعه میدان آزادگان جنوبی برگزار می شود. ایرنا در این زمینه به نقل از علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت نوشته است: “نخستین مناقصه بین المللی صنعت نفت در اوایل سال ۲۰۱۷ برای توسعه میدان آزادگان جنوبی برگزار می شود. تاکنون شرکت های مختلفی برای مشارکت در توسعه این میدان درخواست داده اند بر این اساس امکان دارد توسعه این میدان در قالب یک کنسرسیوم واگذار شود. تاکنون شرکت های آمریکایی درخواستی نداشته اند. انجام مطالعات و امضای تفاهمنامه، تعارضی با برگزاری مناقصه ندارد؛ پیش از برگزاری مناقصه یک میدان، می توان تفاهمنامه مطالعاتی امضا کرد. اگر شرکت های ایرانی بتوانند، یک شریک خارجی دارای صلاحیت را یافته و منابع مالی و فناوری را تامین کند، مشکلی در همکاری وجود ندارد.”

یادآور می شود: چندی پیش ایران و شرکت انگلیسی – هلندی شل تفاهمنامه نفتی برای مطالعه سه میدان نفتی و گازی را با حضور مدیرعامل شرکت ملی نفت و سفیر انگلیس در تهران امضا کردند. این تفاهمنامه برای مطالعه سه میدان نفتی و گازی آزادگان جنوبی، یادآوران و کیش امضا شده است.