نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 4221 تاریخ انتشار: ۰۶ / ۱۰ / ۱۳۹۵ - ۱۹:۲۰
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

پاکسازی مناطق آلوده به نفت وگاز مسجدسلیمان

طرح جابه‌جایی حدود ۵ هزارخانوار از ۵ منطقه آلوده به نفت و گاز مسجدسلیمان، در سال ۸۵ آغاز شد و تاکنون ۳۱۰ واحد مسکونی آماده و به مردم تحویل شد   قرار بر این  بود تا این خانوارها پس از آماده‌سازی منازل در ۲ نقطه امن «چم آسیاب» و «۷۰۰ واحد آپار تمانی نیمه‌تمام هوانیروز» […]

طرح جابه‌جایی حدود ۵ هزارخانوار از ۵ منطقه آلوده به نفت و گاز مسجدسلیمان، در سال ۸۵ آغاز شد و تاکنون ۳۱۰ واحد مسکونی آماده و به مردم تحویل شد

  قرار بر این  بود تا این خانوارها پس از آماده‌سازی منازل در ۲ نقطه امن «چم آسیاب» و «۷۰۰ واحد آپار تمانی نیمه‌تمام هوانیروز» ساکن شوند، که تاکنون تعداد ۳۱۰ منزل تحویل مردم و ۱۹۵ واحد دیگر در حال آماده شدن است.

به گزارش پایگاه خبری اهوازنو “ابراهیم جعفری شهنی مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مسجدسلیمان در این باره گفت: حدوداً ۴۰ هکتار زمین از اراضی هوانیروز این شهرستان که مشتمل بر ۷۰ بلوک نیمه تمام بود، برای اجرای طرح جابه‌جایی مناطق آلوده به نفت و گاز به وزارت راه و شهرسازی در برخی مناطق مسکونی این شهرستان در سال ۸۴ واگذار شد. در سال ۸۶ نیز با توجه به تفاهمنامه بین وزارت مسکن، وزارت نفت و استانداری خوزستان و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی این استان، ۷۰ بلوک موجود به ۹۷ بلوک و ظرفیت تعداد واحدها از ۷۰۰ به یک هزار و ۴۰۰ واحد افزایش یافته است .

علیرضا گوروئی فرماندار مسجدسلیمان نیز گفت: برای زودتر به نتیجه رسیدن این طرح با تشکیل یک کمیته با حضور سازمان مسکن و شهرسازی، دادستان، شهرداری، بنیاد مسکن و شرکت نفت و پیگیری‌های به عمل آمده، ۳۱۰ واحد مسکونی آماده و به مردم تحویل شد. در حال حاضر نیز ۱۹۵ واحد دیگر آماده تحویل است که در روند تحویل منازل جدید این بار بر اساس اولویت‌بندی یک منطقه را تخریب کامل و ساکنان آن را به منازل جدید انتقال خواهیم داد .

وی با اعلام این مطلب که شرکت بهره‌برداری نفت و گاز و شرکت گاز مسجدسلیمان با جمع‌آوری لوله‌های فرسوده و غیر استاندارد برخی مناطق آلوده به گاز را پاکسازی کرده اند، افزود: متعاقب این طرح شهرداری موظف است به منازلی که در بافت فرسوده قرار گرفته‌اند پروانه ساخت برای اعطای وام تعمیرات کم بهره از سوی بانک مسکن صادر کند .

وی بااعلام این مطلب که استاندار خوزستان و نماینده مردم مسجدسلیمان در خصوص رفع مشکلات مناطق آلوده به صورت جدی در حال پیگیری هستند، ادامه داد: از آنجا که تکمیل این طرح نیاز به ۵۰ میلیارد تومان دیگر دارد همه در تلاش هستیم تا این مشکل را بر طرف کنیم. تاکنون شرکت نفت نهایت همکاری با این طرح را داشته و انتظار داریم وزارت نفت به دلیل اینکه مسجدسلیمان مادر نفت ایران است نگاه ویژه ‌ای به این شهر داشته باشد تا بتوانیم در آینده‌ای نزدیک شاهد فضایی سبز و عاری از هر گونه بوی تند نفت و گاز در این شهر باشیم .

خریداری و تخریب منازل آلوده

قباد ناصری کریموند مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجدسلیمان نیز گفت: از سال ۸۰ تا ۸۵ حدود ۴۳۰ واحد مسکونی در منطقه دره خرسان، ارتفاعات منطقه پشت برج و تعدادی نیز در سی برنج از سوی این شرکت خریداری و تخریب شد. در آن سال کمیته قیمت‌گذاری قیمت هر منزل آلوده را مشخص و مبلغ آن را به مالکان پرداخت کرد که در سال ۸۵ همزمان با سفر رئیس جمهوری وقت به مسجدسلیمان و اعتراض مردم، رئیس جمهوری در جلسه شورای اداری استانداری خوزستان مصوب کرد، مبلغ ۱۲۰میلیارد تومان با نظارت عالیه بر ساخت و ساز، به تعداد ۵ هزار واحد مسکونی از سوی وزارت نفت به سازمان مسکن و شهرسازی پرداخت شود. این طرح عملاً در شهریور ماه سال ۸۶ کلید خورد. در این طرح سازمان مسکن و شهرسازی به‌عنوان مجری و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خوزستان به‌عنوان پیمانکار زیر نظر استانداری خوزستان کار طرح را به مرحله اجرا درآوردند. در خصوص بودجه لازم برای اجرایی شدن این طرح قرار شد شرکت مناطق نفتخیز جنوب به‌عنوان نماینده وزارت نفت بر اجرای طرح از لحاظ مالی نظارت کند و به فراخور پیشرفت، بودجه لازم را در اختیار سازمان مسکن و شهرسازی قرار دهد. در این میان یک وظیفه نیز برای شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجدسلیمان تعریف شد که عبارت بود از شناسایی املاک و مالکان محدوده مشخص برای جابه‌جایی ۵ هزار واحد مسکونی و متعاقب آن، شرکت نفت مسجدسلیمان تعداد ۵ هزار واحد مسکونی در مناطق آلوده را با مشخصات سند مالک شناسایی و به فرمانداری این شهرستان معرفی کرد .

وی با اعلام این مطلب که باوجود اینکه این شرکت تعهدات خود را هم در مورد پرداخت ۱۲۰ میلیارد تومان و هم در مورد شناسایی و معرفی ساکنان انجام داده، اما با این حال تاکنون نیز از هر گونه خدمات‌رسانی به شهروندان دریغ نکرده است .

ارسال دیدگاه

logo-samandehi