- پایگاه خبری تحلیلی اهواز نو | اخبار خوزستان | اخبار اهواز - http://www.ahvaznew.ir -

فریدون حسنوند : تکلیف مجلس به دولت برای قطع گاز از ترکمنستان /مجلس تهدیدات باج گیرانه ترکمنستان را تحمل نمی کند

به گزارش پایگاه خبری اهواز نو” فریدون حسنوند در خصوص تهدید دولت ترکمنستان (ترکمن گاز) در موضوع قطع صادرات گاز به ایران گفت:این خلاف تعهدات عرف دیپلماتیک است، که کشوری تمام قواعد و قوانین بین المللی را زیر پا می گذارد و به نوعی یک باجگیری دولتی را انجام می دهد و به دلیل اینکه ایران به گاز ترکمنستان نیاز دارد، هر دفعه بنابر بهانه ها و دلایل غیرموجه به قطع گاز تهدید می کند.

نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه مجلس شورای اسلامی این حرکت ترکمنستان را یک باجگیری دولتی و بین المللی می داند، افزود:قطعا مجلس و کمیسیون انرژی در برابر این موضوع ایستادگی می کند و دولت را به قطع واردات گاز از ترکمنستان ملزم می کند.
مجلس قطع  گاز از جانب ترکمنستان را یک تهدید برای کشور تلقی می کند
حسنوند با بیان اینکه بر اساس مصوبه مجلس و با توجه به حجم تولید گاز در کشور در حال حاضر و تامین تمامی نیازهای کشور، الزام و تکلیف قانونی برای دولت صادرات گاز است، ادامه داد:ایران به دنبال صادرات گاز به کشورهای همسایه، آسیای میانه و حتی اروپا و قطعا هیچگونه نیازی به گاز ترکمنستان ندارد.
وی با تاکید بر اینکه اگر ترکمنستان بخواهد به بازی باج گیری خود ادامه دهد، قطعا وزیر نفت به مجلس فراخوانده می شود، یادآور شد:قطعا از دولت خواسته می شود که این آخرین دفعه ای باشد که شیر گاز توسط ترکمنستان قطع و وصل می شود و مجلس این موضوع را از جانب ترکمنستان یک تهدید برای کشور تلقی می کند.
مجلس به هیچ وجه تهدیدات باج گیرانه ترکمنستان را تحمل نمی کند
حسنوند با بیان اینکه نمایندگان مجلس به هیچ وجه این تهدیدات باج گیرانه را تحمل نمی کنند، افزود:مجلس، دولت و وزارت نفت را به قطع واردات گاز از ترکمنستان و صادرات به کشورهای همسایه مکلف خواهد کرد.
رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، دولت ترکمنستان باید به عرف دیپلماتیک و تعهدات بین المللی خود پایبند بوده و این موضوع نه تنها موجب بی اعتمادی ایران، بلکه بسیاری از کشورهای دیگر نسبت به بی اعتمادی آنها می شود، تصریح کرد: دولت ترکمنستان تاکنون بدعهدی هایی در این زمینه داشته و چندبار در فصل زمستان و نیاز مردم منطقه، ایران به قطع گاز موضوع تهدید کرده و به دنبال افزایش قیمت گاز بوده، که این حرکت این یک باج گیری است و قطعا مجلس و دولت زیر بار این باجگیری ها نخواهد رفت.