نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 3620 تاریخ انتشار: ۱۵ / ۰۹ / ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۲
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

با ظرفیت ۵۰۰ میلیون فوت مکعب …تولید گاز از سکوی ۱۸Bپارس جنوبی آغاز شد

با ظرفیت ۵٠٠ میلیون فوت مکعب تولید گاز از سکوی ۱۸B پارس جنوبی آغاز شد تولید و ارسال گاز سکوی ١٨B با ظرفیت ۵٠٠ میلیون فوت مکعب به پالایشگاه فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی آغاز شد. به گزارش پایگاه خبری اهوازنو”حسن بویری، مجری فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی با اعلام این خبر گفت: […]

با ظرفیت ۵٠٠ میلیون فوت مکعب
تولید گاز از سکوی ۱۸B پارس جنوبی آغاز شد

تولید و ارسال گاز سکوی ١٨B با ظرفیت ۵٠٠ میلیون فوت مکعب به پالایشگاه فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری اهوازنو”حسن بویری، مجری فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی با اعلام این خبر گفت: بهره‎برداری از این سکو، مجموع برداشت بخش فراساحل این فازها را به حدود ۴٣ میلیون متر مکعب در روز افزایش می‎دهد.

بویری اعلام کرد: با استفاده از گاز سکوی ١٨B، روزانه حدود ۵٠٠ تن اتان و ٢٠ هزار بشکه میعانات گازی به تولید محصولات این فازها افزوده می‎شود.

وی با اشاره به این‌که سکوی ١٨B پارس جنوبی مردادماه امسال نصب شده بود، عنوان کرد: انتقال گاز از سکوی ١٨B با خط لوله ٣٢ اینچ به پالایشگاه این فازها پس از تکمیل خط لوله دریایی درون میدانی این سکو صورت گرفته است.

به گفته بویری، برداشت گاز از این سکو در حالی آغاز شده که عملیات هوک‎آپ، پیش راه‎اندازی و راه‎اندازی آن، ٢ ماه پس از عملیات نصب به پایان رسیده و در انتظار تکمیل خط لوله دریایی درون میدانی از سکوی ١٨B به سکوی ١٨A بوده است.

سکوی ١٨B پارس جنوبی پس از ۶٢ روز کاری با ثبت رکوردی جدید در عملیات هوک‎آپ (یکپارچه سازی چاه با سکو و اتصالات)، سوم آبان ماه امسال راه‌اندازی شده بود. این سکو با تلاش متخصصان مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) در یارد صنعتی بندر عباس ساخته شده است.

مجری فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی گفت: از زمان شروع راه اندازی مرحله‌ای این فازها تاکنون، حدود ١٢،۵ میلیارد متر مکعب گاز، ٩،۵ میلیون بشکه میعانات گازی، ٢۶٠ هزار تن اتان و حدود ٣٠٠ هزار تن پروپان و بوتان تولید شده است.

٢٧مهرماه نیز سکوی ١٧B (دومین عرشه اقماری، آخرین سکوی فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی) پس از عملیات ساخت، در یارد بندر عباس بارگیری و آماده انتقال به موقعیت فراساحل این فاز‌ها شد.

بویری افزود: این سکو آماده نصب شده اما اکنون منتظر شرایط مطلوب آب و هوایی برای قرار گرفتن بر روی جکت است.

پیش بینی شده است این سکو تا اوایل اسفندماه امسال با ظرفیت ۵٠٠ میلیون فوت مکعب به بهره برداری برسد.

به گفته بویری، درحال حاضر روزانه ۴٠ میلیون متر مکعب گاز در پالایشگاه فازهای ١٧ و ١٨ شیرین سازی و به شبکه سراسری ارسال می شود که از این میان ٣٠ میلیون متر مکعب از سکوهای ١٧ و ١٨A و حدود ١٢ میلیون متر مکعب هم از فازهای ۶، ٧ و ٨ دریافت می شود.

با نصب و راه اندازی سکوی ١٧B، پروژه فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی به‎طور کامل و با ظرفیت طراحی شده در مدار قرار می گیرد

ارسال دیدگاه

logo-samandehi