• وزیر نفت امروز با حضور در بخش خبری ١۴ سیما از شبکه یک، نتایج یکصد و هفتاد و یکمین نشست عادی اعضای اوپک در وین را تشریح می کند.
 • به گزارش پایگاه خبری اهوازنو به نقل از شانا، بیژن زنگنه امروز (پنجشنبه، ١١ آذرماه) با حضور در بخش خبری ١۴ سیما از شبکه یک درباره نتایج یکصد و هفتاد و یکمین نشست عادی وزیران نفت و انرژی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) که دیروز (چهارشنبه، ١٠ آذرماه) در وین برگزار شد و به دنبال آن توافق تاریخی اعضای این سازمان برای کاهش سقف تولید خود، توضیح می دهد.

  اعضای اوپک در یکصد و هفتاد و یکمین نشست این سازمان برای نخستین بار از سال ٢٠٠٨ میلادی بر سر کاهش تولید نفت خام خود به اجماع رسیدند، از این رو توافق الجزایر اجرایی شد.

  وزیران نفت و انرژی ١۴ کشور عضو اوپک پس از ساعت‎ها گفت‎وگو پشت درهای بسته به این جمع بندی رسیدند که برای بهبود قیمت و بهبود شرایط بازارهای جهانی نفت خام، سقف تولید خود را کاهش دهند.

  اعضای اوپک در نشست دیروز خود توافق کردند به مدت ۶ ماه از اول سال ٢٠١٧ میلادی روزانه یک میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه از تولید خود بکاهند و مجموع آن را به ٣٢ میلیون و ۵٠٠ هزار بشکه در روز برسانند و این منوط به همکاری کشورهای غیرعضو اوپک و کاستن روزانه ۶٠٠ هزار بشکه نفت از تولیدشان است.

  در همین حال الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه دیروز پس از اعلام نتیجه نهایی نشست ١٧١ وزیران نفت و انرژی اوپک گفت: مسکو آماده است که به عنوان بخشی از توافق اوپک، تولید روزانه خود را در نیمه نخست سال ٢٠١٧ میلادی به تدریج ٣٠٠ هزار بشکه کاهش دهد.

  در پی توافق اوپک برای کاهش و تثبیت سطح تولید، عربستان تولید خود را ۴٨۶ هزار بشکه در روز کاهش می دهد.

  وزیر نفت هم پیش از نشست ١٧١ اوپک، یکبار در تهران و بار دیگر در وین اعلام کرده بود: «اگر روح اقتصادی بر نشست وزیران نفت و انرژی عضو اوپک حاکم باشد ما خیلی زود به نتیجه می رسیم