- پایگاه خبری تحلیلی اهواز نو | اخبار خوزستان | اخبار اهواز - http://www.ahvaznew.ir -

تعمیرخط لوله دریایی انتقال نفت سکوی ابوذربه جزیره خارگ وجلوگیری ازالودگی دریا

تعمیرخط لوله دریایی انتقال نفت سکوی ابوذربه جزیره خارگ وجلوگیری ازالودگی دریا

خط لوله زیردریایی ٢۴اینچ انتقال نفت میدان ابوذربه جزیره خارگ تعمیرشده و ازنشت نفت جلوگیری به عمل آمده .

به گزارش پایگاه خبری اهوازنو،منطقه خارگ، کارکنان واحد تعمیرات زیر آب این منطقه با خودباوری و تلاش همه‌جانبه موفق به مهار نشتی و تعمیر خط لوله ۲۴ اینچ انتقال نفت میدان ابوذر به خارگ بدون قطع روند تولید (on Line) شدند. رفع نشتی خط لوله و اتصالات تحت فشار (on Line) روشی است که از طریق آن می‌توان نشتی ایجاد شده را در حین فرآیند تولید برطرف کرد و بدین ترتيب از هدررفت سرمایه ملی جلوگیری می‌گردد. در این راستا و با توانمندی و تلاش بی‌وقفه و شبانه‌روزی غواصان و کارکنان تعمیرات زیرآب منطقه، برگزاری جلسات متعدد کمیته بحران و برنامه‌ریزی دقیق مسئولان منطقه و سرپرستان واحدهاي مربوطه این عملیات مهم مدیریت و با موفقیت به پایان رسید. 

تیم عملياتي پس از یافتن و علامت‌گذاری محل نشتي، با تغییر شرایط فرآیندی از نشت نفت جلوگیری و نسبت به اجرای عملیات لنگر‌اندازی و تثبیت موقعیت شناور پشتیبانی‌کننده عملیات غواصی اقدام کردند.

این گزارش می‌افزاید: با اجرای حدود ۵۷۳۰ نفر دقیقه عملیات غواصی و انتخاب تدابیر و جداول توسعه داده شده به لحاظ زمان غوص و برداشت فشارهای مناسب در اطاق فشار غواصی (DDC) و ایستگاه‌های زیرآب، همچنین با استفاده از ابزار دستی، واترجت زیر آبی و دستگاه هیدرولیک، با توجه به مدفون بودن بیش از دو سوم خط لوله در بستر دریا و خروج آب با فشار زیاد همراه مواد شیمیایی جداکننده، غواصان سختکوش نسبت به برداشتن پوشش سیمانی و قیری سطح لوله اقدام نموده و در نهایت نصب یک دستگاه نشت‌بند ۲۴ اینچ کلاس ۶۰۰ را با موفقیت به سرانجام رساندند.

گفتنی است، این عملیات با مسئولیت‌پذیری و مهارت قابل تحسین گروه تعمیرات زیر آب منطقه خارگ از ایجاد آلودگی زیست محیطی دریایی و کاهش تولید نفت جلوگیری نمود .