نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 15325 تاریخ انتشار: ۱۲ / ۰۴ / ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۸
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

ترامپ بر سر دو راهی: تحریم نفت ایران یا کنترل قیمت بنزین در آمریکا

به گزارش پایگاه خبری اهوازنو، رابطه معکوس میان اولویت نخست سیاست خارجی ترامپ (تشدید تحریم ها علیه ایران) و وعده انتخاباتی وی (پایین نگه داشتن قیمت بنزین) علت اصلی اظهارنظرهای گاه و بیگاه ترامپ در مورد قیمت نفت را توضیح می دهد. کاخ سفید یا باید صادرات نفت ایران را به صفر برساند، و یا اینکه […]

به گزارش پایگاه خبری اهوازنو، رابطه معکوس میان اولویت نخست سیاست خارجی ترامپ (تشدید تحریم ها علیه ایران) و وعده انتخاباتی وی (پایین نگه داشتن قیمت بنزین) علت اصلی اظهارنظرهای گاه و بیگاه ترامپ در مورد قیمت نفت را توضیح می دهد.

کاخ سفید یا باید صادرات نفت ایران را به صفر برساند، و یا اینکه قیمت بنزین را در آمریکا متعادل سازد. انجام هر دو کار به صورت همزمان امکان پذیر نخواهد بود.

رئیس جمهوری آمریکا قبلا چند بار اوپک را مسئول افزایش قیمت نفت قلمداد کرده که موجب رسیدن قیمت بنزین در آمریکا به حدود ۳ دلار شده است. ترامپ روز ۲۰ آوریل در توئیتی نوشت: «ظاهرا باز هم دست اوپک در کار است… قیمت نفت به صورت تصنعی خیلی بالا رفته است. این خوب نیست و قابل قبول نخواهد بود.»

اوپک و متحدانش تحت فشار آمریکا توافق کرده اند که تولید خود را از ابتدای ماه جولای به میزان یک میلیون بشکه افزایش دهند. عربستان بخش عمده ای این افزایش را بر عهده خواهد گرفت و کشورهای امارات، کویت و روسیه نیز هر کدام به میزانی تولید خود را بالا می برند. اما این توافق هم نتوانسته قیمت نفت را پایین بیاورد و مقامات ارشد دولت آمریکا گفته اند خواهان افزایش بیشتر تولید نفت هستند. ترامپ در تماس تلفنی با پادشاه عربستان از وی خواسته که تولید نفت را ۲ میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

بر خلاف دولت اوباما که صادرات نفت ایران را از طریق تحریم ها به صورت تدریجی کاهش داد، دولت ترامپ به وضوح اعلام کرده که قصد دارد از ماه نوامبر صادرات نفت ایران را به صفر برساند. بر اساس آمارهای موجود، ایران روزانه بیش از ۲ میلیون بشکه نفت و میعانات صادر می کند.

مشکل اینجاست که بر اساس آمارهای آژانس بین المللی انرژی، کل ظرفیت استفاده نشده اوپک برای افزایش تولید در پایان ماه می تنها ۳ میلیون بشکه بوده است. تحلیلگران دیگر میزان ظرفیت افزایش تولید را پایین تر از این رقم ارزیابی می کنند. روسیه نیز ظرفیت افزایش چند صد هزار بشکه ای تولید در طی ۶ ماه آینده را دارد.

اگر صادرات نفت ایران از ماه نوامبر به نزدیکی صفر برسد، عربستان و متحدانش اقدام به پر کردن جای خالی نفت ایران خواهند کرد و این مسئله ظرفیت ذخیره تولید این کشورها را تا پایان سال ۲۰۱۸ به یک میلیون بشکه و یا حتی کمتر خواهد رساند.

این حجم ظرفیت ذخیره تولید با توجه به میزان افزایش مصرف نفت جهان، پایین ترین رقم از زمان بحران نفتی سال های ۷۴-۱۹۷۳ و ۸۱-۱۹۸۰ خواهد بود.

اجرای سختگیرانه تحریم های نفتی علیه ایران و حذف ۲ میلیون بشکه از نفت این کشور از بازار نفت موجب کاهش هر چه بیشتر شکاف بین عرضه و تقاضا خواهد شد و محتمل ترین نتیجه این وضعیت افزایش بیشتر قیمت بنزین و گازوئیل در آمریکا و کاهش رشد اقتصاد جهانی خواهد بود.

ارسال دیدگاه

logo-samandehi