نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 14772 تاریخ انتشار: ۱۸ / ۰۲ / ۱۳۹۷ - ۹:۱۱
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

سه قرارداد جدید نفتی به زودی منعقد می‎شود/ افزایش مشارکت و فعالیت بخش خصوصی در صنعت نفت

سه قرارداد جدید نفتی به زودی منعقد می‎شود/ افزایش مشارکت و فعالیت بخش خصوصی در صنعت نفت مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اینکه بزودی سه قرارداد جدید نفتی امضا می شود، افزود: فعالیت بخش خصوصی در مسیر برون سپاری افزایش می‎یابد. به گزارش اهوازنو علی کاردر، در نشست خبری که در نخستین […]

سه قرارداد جدید نفتی به زودی منعقد می‎شود/ افزایش مشارکت و فعالیت بخش خصوصی در صنعت نفت

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اینکه بزودی سه قرارداد جدید نفتی امضا می شود، افزود: فعالیت بخش خصوصی در مسیر برون سپاری افزایش می‎یابد.

به گزارش اهوازنو علی کاردر، در نشست خبری که در نخستین روز از برگزاری بیست و سومین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برگزار شد، به روند مثبت مذاکرات توسعه میادین نفت و گاز اشاره کرد و گفت: با وجود تیم مذاکره زبده و آشنایی شرکت های معتبر خارجی با مدل جدید قراردادهای نفتی، روند امضای این قراردادها شتاب بیشتری یافته است؛ به طوری که پیش بینی می شود تا پایان تیرماه سه قرارداد دیگر در این حوزه منعقد شود.

وی در ادامه از تغییر سیاست تدریجی شرکت ملی نفت ایران در برون سپاری پروژه های نفت و گاز خبر داد و گفت: پیش از این انجام امور مربوط به مهندسی و خرید کالا، با عقد قراردادهای مستقیم با سازندگان کالا از سوی شرکت ملی نفت ایران انجام می شد، اما در سیاست جدید شرکت ملی نفت ایران، امور مربوط به خرید کالا و مهندسی فرآیند در قالب قراردادهای EPC به شرکت های خصوصی ذیصلاح واگذر می شود وشرکت ملی نفت ایران هیچ دخالتی در امور اینچنینی ندارد.

وی اضافه کرد: در فرآیند انجام کار شرکت های E&P نیز می توانند در حوزه قراردادهای توسعه ای شرکت ملی نفت ایران وارد شوند.

به گفته کاردر، شرکت ملی نفت ایران ضمن شناسایی پیمانکاران ذیصلاح، بخش خصوصی را مکلف کرده است تا قراردادهای مربوط به تهیه کالا را به صورت بی واسطه با شرکت های زیرمجموعه منعقد کرده و با اطلاع از تمامی هزینه های مربوط به خرید کالا و انجام مهندسی، در مناقصات توسعه ای شرکت ملی نفت ایران حاضر شوند.

افزایش ۵۰ هزار بشکه ای تولید نفت آزادگان جنوبی در سال ۹۷

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در ادامه از افزایش ۱۲۰ هزار بشکه ای تولید نفت طی سال گذشته خبر داد و گفت: بخش عمده ای از این افزایش تولید از محل میادین مشترک غرب کارون حاصل شده است.

کاردر از تولیدی شدن میدان آذر و لایه نفتی پارس جنوبی به عنوان بخشی از دستاوردهای شرکت ملی نفت ایران در سال گذشته یاد کرد و گفت: عمده فعالیت های توسعه ای که به افزایش تولید نفت منتهی شده است از سوی پیمانکاران داخلی صورت گرفته است.

وی در ادامه ضمن ابراز رضایت از فرآیند توسعه ای در میدان آزادگان جنوبی گفت: پیش بینی می شود میزان تولید از این میدان در سال جاری ۵۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد.

کاردر در ادامه با بیان اینکه ظرفیت تولید نفت ایران به میزان ۴ میلیون بشکه در روز است ، گفت: با توجه به نیاز برخی از میادین نفتی وگازی به بازسازی، میانگین تولید در سال گذشته در حدود ۳.۹ میلیون بشکه در روز ثابت مانده است.

مطالعات میادین هیدروکربوری به مشاوران واگذار می شود

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در ادامه با اشاره به نقش دانشگاه ها و مراکز دانش بنیان در فرآیند توسعه صنعت نفت گفت: تاکنون با هر دانشگاهی که فعالیت های تخصصی در حوزه بالادست صنعت نفت داشته است، قرارداد امضا کرده ایم.

وی با تاکید بر لزوم همکاری تعاملی دانشگاه ها در انتقال دانش طرح های بالادستی صنعت نفت گفت: شرکت ملی نفت ایران در نظر دارد تا از دانشگاه ها به عنوان مشاوران دائمی توسعه میدان های نفت و گاز بهره برد.

کاردر از آماده سازی اسناد توسعه ۱۷ میدان نفتی و گازی خبر داد و اضافه کرد: این میدان ها برای واگذاری به مشاوران ایرانی که همان مراکز علمی و دانش بنیان هستند آماده شده است؛ این در حالی است که انتظار می رود این مراکز، سرمایه گذاری مشترکی نیز با سایر مراکز علمی معتبر در جهان داشته باشند.

وی تاکید کرد: مطالعات مربوط به توسعه میادین هیدروکربوری از بدنه پژوهشی شرکت ملی نفت ایران منفک شده و به مشاورین دائمی و شرکت های دانش بنیان واگذار خواهد شد.

نفت ایران قابل چشم پوشی نیست

کاردر همچنین در مورد برخی گمانه زنی ها درباره امکان خروج آمریکا از طرح برجام و تبعات احتمالی آن بر صنعت نفت ایران نیز گفت: بدون شک نفت ایران قابل چشم پوشی نیست؛ چراکه ارزانترین نیروی کار جهان و منابع قابل توجهی از ذخایر هیدروکربوری را در اختیار دارد؛ بنابراین خروج احتمالی آمریکا از طرح برجام نمی تواند اثر سوئی بر وضعیت قراردادها در صنعت نفت داشته باشد؛ آنچنان که درخواست های متعدد شرکت های معتبری که خارج از بورس آمریکا فعالیت می کنند برای حضور در صنعت نفت ایران گویای این واقعیت است.

معاون وزیر نفت در ادامه از فرصت شرکت های اروپایی و آسیای شرقی برای حضور در پروژه های مربوط به ازدیاد برداشت خبر داد و گفت: این شرکت ها می توانند به صورت موثری در حوزه صنعت نفت کشورمان وارد شوند.

دستیابی به رکورد صادرات ۲.۶ میلیون بشکه نفت

این مقام مسئول با اعلام اینکه در ماه آوریل رکورد صادرات ۲.۶ میلیون بشکه نفت شکسته شده است، گفت: دستیابی به این رکورد حتی در زمان قبل از تحریم نیز سابقه نداشته است و این موضوع ثابت می کند که وضعیت صدور نفت ایران با هیچ بحرانی مواجه نیست.

کاردر افزود: حتی در زمان اوج تحریم ها نیز کاهش صدور نفت ایران با یک طرح مشخص از سوی سازمان ملل متحد و به صورت تدریجی صورت گرفته بود که تاثیر مستقیمی بر صنعت نفت کشورمان نداشته است.

وی در عین حال از احتمال وجود تغییراتی در بازارهای صادراتی اروپا در پی تحولات آتی سیاسی خبر داد و گفت: کاهش احتمالی فروش نفت به اروپا با توسعه ظرفیت پالایشگاهی و بهینه سازی تولید قابل جبران است.

تولد نفت پارسی

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران همچنین از استقبال بازارهای شرق آسیا از نفت سنگین ایران خبر داد و گفت: در حال حاضر نفت سنگین ایران مشتری بیشتری دارد.

وی ادامه داد: با به مدار آمدن نفت سنگین میادین غرب کارون و تفکیک آن، نفت جدیدی با عنوان نفت پارسی به بازارهای جهانی عرضه شد.

واگذاری عملیات بهره برداری از میدان های نفتی و گازی به اپراتورها

کاردر با بیان اینکه در مدل جدید قراردادهای نفتی، انجام عملیات بهره برداری از میدان به مدت ۲۰ سال به عهده پیمانکار است، گفت: در این میان شرکت ملی نفت ایران تنها نظارت کارفرمایی بر میدان خواهد داشت و به تبع به دلیل واگذاری عملیات بهره برداری به شرکت های اکتشاف و تولید، در حال کاهش نیرو هستیم.

وی توضیح داد: حتی در میدان هایی که خود شرکت ملی نفت ایران و یا پیمانکاران بیع متقابل فرآیند توسعه آن را بر عهده دارند، برای بهره برداری از آن ها و واگذاری آن به اپراتور مناقصه برگزار خواهد شد که به عنوان مثال برای مدت زمان ۲ یا ۳ عملیات بهره برداری از میدان را عهده دار شود.

کاردر ادامه داد: با گذشت زمان و توانمندتر شدن شرکت های اپراتور، مدت زمان بهره برداری از میدان ها را بیشتر خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه شرکت ملی نفت ایران حتی برای راه اندازی واحدهای نمکزدایی هم به دنبال سپردن کار به اپراتور است، گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده مقرر شده نظارت عالیه با شرکت ملی نفت ایران و عملیات با شرکت های بخش خصوصی باشد.

کاردر افزود: به عنوان مثال میدان آزادگان شمالی نخستین میدانی است که به اپراتور واگذار شده و شرکت ملی نفت ایران فقط نظارت عالیه دارد. برای واحد نمکزدایی اهواز نیز هم اکنون به دنبال برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار هستیم در واقع این سیاست راهبردی نفت است که از طریق آن قصد دارد فعالیت بخش خصوصی افزایش یابد.

اتمام توسعه بخش دریایی پارس جنوبی در سال جاری

وی با بیان اینکه در حوزه توزیع گاز نیز زمستان گذشته هیچ مشکلی وجود نداشت و گاز رسانی به طور منظم انجام شد، گفت: توسعه بخش دریایی پارس جنوبی امسال به اتمام می رسد. بخش خشکی فازهای ۱۳،۲۲،۲۳و ۲۴ نیز امسال نهایی می شود. توسعه بخشی از فاز ۱۴ نیز به سال ۱۳۹۸ موکول می شود. با این اوصاف به جز فاز ۱۱ همه فازها توسعه می یابند و زمان آن می رسد که کار بهره برداری به شرکت های خصوصی واگذار کنیم.

کاردر تولید میعانات گازی در سال گذشته را حداکثری و با ظرفیت ۶۶۰ هزار بشکه اعلام کرد و گفت: حدود ۲۴۰ هزار بشکه از این تولید، سهم پالایشگاه ستاره خلیج فارس بود و بخش نیز سهم بخش پتروشیمی و … بود.

وی افزود: با وارد مدار شدن فازهای جدید پارس جنوبی، تولید میعانات گازی افزایش می یابد و به نظر میزان سهم صادرات میعانات گازی حدود ۳۰۰ هزار بشکه باشد. البته با موارد مدار شدن پالایشگاه سیراف میعانات گازی به مصرف داخل می رسد.

معاون وزیر نفت ادامه داد: در ضمن فازهای جدید پارس جنوبی به گونه ای مدیریت شده که اتان و ال پی جی همزمان به مدار تولید می آید و تمام نیازهای پالایشگاه در این حوزه جبران خواهد شد.

ارائه مدل نوسازی تاسیسات نفتی از سوی مشاوران بین المللی

وی با اشاره به ضرورت بازسازی و نوسازی تاسیسات نفتی، گفت: هم اکنون از کمک سه مشاور در سه منطقه که مجموعه ای از میادین انتخاب شده اند استفاده می کنیم بعد از مطالعات انجام شده از سوی آنها از کمک مشاور بین المللی برای انتخاب مدل بازسازی تاسیسات، تجمیع یونیت ها، چگونگی جلوگیری از هدررفت انرژی و حفاظت از محیط زیست نیز بهره خواهیم برد.

کاردر افزود: شرکت ملی نفت ایران همچنین قصد واگذاری واحدهای ان جی ال به بخش خصوصی را دارد. همچنین در راستای جلوگیری از سوختن گازهای همراه نفت، آماده آن به بخش خصوصی هستیم.

وی با بیان اینکه شرکت ملی نفت ایران در فاز ۲ و ۳ میدان مشترک پارس جنوبی با یک شرکت فرانسوی و ایرانی پروژه فعال در حوزه جلوگیری از سوزندان گاز دارد، گفت: در صورت موفقیت، این پروژه در سایر فازها نیز اجرایی می شود. قراردادی نیز در حوزه جداسازی کربن از گازهای فلر داریم که کمک زیادی به حفظ محیط زیست خواهد کرد.

آغاز برگزاری مناقصه در حوزه EPC و EPD

کاردر از آغاز برگزاری مناقصه در حوزه EPC و EPD خبر داد و گفت: هر ۱۵ روز یک مناقصه برگزار خواهیم کرد.

وی با اشاره به برنامه ریزی برای ایجاد صندوق پروژه برای تامین مالی طرح های نگهداشت و تولید نفت برای اولین بار در تاریخ ایران، گفت: در این زمینه واگذاری بسته های مالی ارزی در قالب یونیت به شهروندان و شرکت ها مد نظر است. در ضمن بازپرداخت سود یونیت با دلار انجام می شود.

به گفته کاردر به منظور تامین ۶.۳ میلیارد سرمایه، افزون بر فروش یونیت، فروش اوراق مشارکت و تامین مالی از طریق صنددوق توسعه ملی نیز مد نظر است.

ارسال دیدگاه

logo-samandehi