نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 14631 تاریخ انتشار: ۰۵ / ۰۲ / ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۹
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

اتمام پروژه های نفت مناطق مرکزی تا پایان سال ۹۷ به گزارش روابط عمومی مهندس رامین حاتمی مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در گفتگو با “نفت ما” از اتمام پروژه های نفت مناطق مرکزی تا پایان سال ۹۷ خبر داد. شرکت نفت مناطق مرکزی ایران که در سال ۱۳۷۷ تاسیس گردیده، یکی از پنج […]

اتمام پروژه های نفت مناطق مرکزی تا پایان سال ۹۷
به گزارش روابط عمومی مهندس رامین حاتمی مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در گفتگو با “نفت ما” از اتمام پروژه های نفت مناطق مرکزی تا پایان سال ۹۷ خبر داد.

شرکت نفت مناطق مرکزی ایران که در سال ۱۳۷۷ تاسیس گردیده، یکی از پنج شرکت تولیدی نفت و گاز و دومین شرکت تولید کننده گاز کشور می باشد . این شرکت مسئولیت تولید و توسعه اکثر میدان‌های خشکی در محدوده جغرافیائی استانهای لرستان ، کردستان ، کرمانشاه ، مرکزی ، قم ، ایلام ، خراسان ، آذربایجان غربی و شرقی ، اردبیل ، فارس ، بوشهر ، هرمزگان و چهارمحال بختیاری را بر عهده دارد و در حال حاضر نزدیک به نیمی از گاز مورد نیاز کشور را تأمین می‌نماید.

به گزارش پایگاه خبری اهواز نو شرکت نفت مناطق مرکزی ایران مسئولیت توسعه و تولید از ۸۰ میدان گازی و نفتی را بر عهده دارد که شامل ۵۱ میدان گازی و۲۸ میدان نفتی و یک میدان گازی- نفتی می شود که تا کنون ۱۳ میدان گازی و ۱۳ میدان نفتی توسعه یافته و در مدار تولید هستند. ستاد این شرکت که مسئولیت سیاست گذاری و تدوین استراتژی تولید و توسعه را به عهده دارد در تهران و ستاد شرکت‌های بهره برداری نفت و گاز شرق، غرب و زاگرس جنوبی به ترتیب در شهرهای کرمانشاه، مشهد مقدس و شیراز واقع است . با رامین حاتمی مدیر عامل این شرکت به گفت و گو نشسته ایم که در ادامه می خوانید .

سابقه تاسیس شرکت نفت مناطق مرکزی ایران و جایگاه آن در ساختار شرکت ملی نفت ایران را تشریح بفرمایید؟

شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در سال ۱۳۷۷ به عنوان یکی از شرکتهای تابعه ملی نفت ایران به منظور توسعه و تولید نفت خام و گاز طبیعی و فرآورش آن در محدوده استانهای لرستان ، کردستان ، مرکزی ، قم ، ایلام ، خراسان ، اردبیل ، آذربایجان غربی و شرقی، فارس ، بوشهر ، هرمزگان و چهارمحال و بختیاری تاسیس شده است. این شرکت دومین تولیدکننده گاز و چهارمین تولیدکننده نفت کشور است.

چه پروژه هایی با چه حجمی از سرمایه گذاری تاکنون انجام شده و میزان تولید نفت و گاز چقدر است؟

سیزده عنوان ازتفاهم نامه های توسعه میدان تنظیم گردیده در سطح شرکت ملی نفت ایران با شرکتهای داخلی وخارجی مرتبط باتوسعه و اجرای روشهای ازدیاد برداشت در میادین نفتی و گازی این شرکت می باشد که ازجمله می توان میادین نفتی چشمه خوش،دهلران،پایدار،پایدارغرب،آبان،سومار، دانان، دالپری و خیام و میادین گازی مدار، دی، هالگان، سفید زاخور، سفید باغون و آغار را نام برد که اکثر آنها پس از خاتمه تفاهم نامه و ارائه گزارش فنی در کمیته شورای عالی مخازن در مرحله مذاکرات قراردادی در قالب قراردادهای جدید نفتی IPC است و انتظارمی رود در صورت اجرایی شدن طرحهای توسعه میادین نفتی درقالب قرارداد با انجام حفاری افقی، روشهای ازدیاد برداشت و استفاده از تکنولوژی های روز دنیا، میزان نفت قابل استحصال این شرکت از مجموع میادین نفتی درحال تولید بالغ بر ۷۰۰ میلیون بشکه افزایش یابد از طرفی تاکنون درخصوص پروژه های اولویت دار سرمایه گذاری درقالب قراردادهایEPCFوEPDF شرکتهای داخلی و خارجی زیادی در خصوص توسعه میادین نفتی دانان، نفت شهر، سعادت آباد و ارزیابی و تولید زود هنگام میادین گازی خارتنگ، گردان، و پاژن و احداث ایستگاههای تقویت فشار میادین گازی کنگان، نار، هما و وراوی و مرکز تفکیک تابناک جهت اجرا و سرمایه گذاری با سرمایه گذار خارجی درقالب کنسریوم با پیشنهادهای مالی از طرق مختلف از جمله تامین مالی ازطریق بیمه های ضمانت صادرات (ECA) اعلام آمادگی نموده اند و جلساتی با شرکتهای مذکور برگزارگردیده است که درمرحله ارزیابی فنی وتوان تامین مالی شرکتهای مذکور و انجام مذاکرات اولیه و بعضاً حسب مورد تنظیم تفاهم نامه همکاری می باشد. پیش بینی می شود پس از اخذ مجوزات مربوطه در نیمه اول سال آینده تعدادی از پروژه های مذکور از طریق برگزاری مناقصاتEPCF و EPDF واگذار گردد.

مهمترین پروژه هایی که در حال حاضر در دست اجراست کدامند و چه زمانی به بهره برداری می رسند ؟ سرمایه گذاری در این پروژه ها چقدربوده و چه میزان به تولیدات اضافه خواهد شد؟

مهمترین پروژه های در حال اجرا ی این شرکت پروژه های جمع آوری گازهای همراه و تزریق گاز چشمه خوش و پایدار غرب ، توسعه میدان نفتی خشت ، توسعه واحد فرآورش فراشبند (دالان) ، ذخیره سازی گاز در میدان شوریجه D با حجم سرمایه گذاری داخلی حدود ۸۶۰۰ میلیارد ریال و ۴۲۰ میلیون دلار است. طبق آخرین برنامه پیش بینی می شود تمامی این طرحها تا پایان سال ۱۳۹۷ اتمام یابد. مقدمات اجرای پروژه های افزایش تولید میادین تنگ بیجار ، سعادت آباد ، دانان و نفت شهر نیز با سرمایه گذاری حدود ۲۵۸ میلیون دلار از محل منابع داخل و خارج در حال انجام است.

چه تعداد از پروژه های فعلی به مناقصه بین المللی گذاشته شده است؟

طرحی به مناقصه بین المللی نرسیده است.

ظاهرا بحث ساخت پالایشگاه گازی هم جزو طرح هایتان به غیر از هدف ذخیره سازی و تزریق در میادین است ، بیشتر توضیح دهید ؟

در سالهای گذشته احداث برخی پالایشگاههای گازی مانند پالایشگاه پارسیان فاز ۲ ، طبق مصوبه هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران به این شرکت واگذار شده است. در حال حاضر احداث هیچ پالایشگاهی در دست اجرا توسط این شرکت نمی باشد. در سالهای آتی نیز طبق مصوبات ابلاغی اقدام خواهد شد.

شرکت نفت مناطق مرکزی ایران چه میزان خطوط لوله انتقال نفت و گاز دارد؟

مطابق آخرین اطلاعات شرکتهای بهره برداری حدود ۱۶۰۰ کیلومتر خطوط لوله جریانی و انتقال میادین نفتی و حدود ۲۳۰۰ کیلومتر خطوط لوله جریانی و انتقال گاز و میعانات گازی در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران وجود دارد.

جایگاه سیستم HSE و مدیریت کیفیت در فعالیت های شرکت نفت مناطق مرکزی ایران را تشریح بفرمایید؟

سه موضوع بهداشت، ایمنی و محیط زیست از یک مقوله اند که اثرات متقابل بر هم دارند. هدف غایی هر یک از این سه موضوع حفظ سلامت و زندگی انسان و همچنین تجهیزات و سرمایه‏های سازمان است. یکی از ضرورتهای ترکیب این سه موضوع، جلوگیری از کارهای موازی و کاهش هزینههای مربوط میباشد. ترکیب یکپارچه بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) از عوامل ساختاری اثر بخش به شمار می رود و یک رویکرد منظم به منظور کاهش مخاطرات و به حداکثر رساندن فرصتها میباشد. امروزه بسیاری از شرکتهای دنیا بر این باورند که توجه بیش از پیش به مقوله HSE، باعث موفقیتهای چشمگیری در امر تولید میگردد؛ چرا که با بهکارگیری مدیریت یکپارچه HSE میتوان بسیاری از مشکلات و هزینهها را از بین برد و سطح بالاتری از کیفیت را تجربه نمود.

بر اساس تجارب صنعتی در کشورهای توسعه یافته، همواره باید این نکته را به خاطر داشت که پیادهسازی HSE در یک جامعه نشانه تمدن و سطح فرهنگ مردم جامعه میباشد. بنا بر این باور و اعتقاد، شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در راستای اهداف عالیه خود، مقوله HSE را به عنوان یک اصل مورد توجه قرار داده و سیستم مدیریت بهداشت ایمنی و محیط زیست (HSE-MS) را در سطح ستاد و شرکت های تابعه خود استقرار داده است. کلیه شاخص های این سیستم مدیریت در سطح شرکت مورد پایش قرار گرفته و بر اساس آن هدف گذاری لازم برای توسعه این شاخص ها انجام و اقدامات اصلاحی و پروژه‏های لازم تعریف و اجرا می‏گردد. این اقدامات در قالب نظام مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست موجب کاهش ۶۵ درصدی در ضریب شدت حوادث در سطح شرکت نفت مناطق مرکزی ایران و شرکت های تابعه از ابتدای سال ۱۳۹۶ تاکنون شده است که موفقیت بسیار خوبی در این حوزه قلمداد می شود.

اندازه گیری عوامل زیان آور محیط کار و پایش شاخص های سلامت پرسنل از طریق معاینات سالانه طب صنعتی از جمله اقدامات دیگری می باشد که توجه خاصی به آن معطوف می شود. شرکت نفت مناطق مرکزی ایران توسعه بدون توجه به محیط زیست را توسعه ای تک بعدی و آن را ناپایدار و ناکامل می داند. بدین منظور این شرکت در احداث واحدها، کلیه جنبه های زیست محیطی، بهداشتی و ایمنی پروژه را مورد بررسی و مطالعه جامع قرار می دهد. ضمن اینکه واحدهای موجود نیز جهت بهبود وضعیت و رسیدن به استانداردهای ملی و بین المللی، اقدام به اجرای پروژه های بسیاری نموده اند و این روند تا رسیدن به سطح کاملا مطلوب از طریق انجام ممیزی ها و پایش های بهداشت، ایمنی و محیط زیست ادامه خواهد یافت.

توجه به مقوله پیمانکاران به عنوان یکی از ارکان فعالیت‏های شرکت همواره به عنوان بخشی از نظام مدیریت HSE مورد توجه بوده و ضمن نظارت کافی بر عملکرد HSE پیمانکاران شاخص های HSE را به عنوان یکی از فاکتورهای ارزیابی و شناسایی پیمانکاران ذیصلاح مورد بررسی قرار می گیرد. تهیه و به روز رسانی تجهیزات و ماشین آلات ایمنی و آتش نشانی و مجهز کردن واحدهای HSE شرکت های بهره بردار به تجهیزات به روز از جمله اقداماتی است که در دستور کار این شرکت قرار دارد که می تواند در جلوگیری از بروز حوادث و همچنین کنترل و پاسخ مناسب به حوادث بسیار موثر باشد و موجب بالا بردن توان عملیاتی تیم های ایمنی و آتش نشانی و همچنین واحدهای بهداشت و محیط زیست در پایش های مربوطه خواهد شد.

در حوزه مستند سازی و تجربیات جهت استفاده و مدیریت دانش چه اقداماتی انجام شده است؟

براساس استاندارد ۹۰۰۱:۲۰۱۵ ISO منظور از دانش سازمانی، دانش ویژه سازمان بوده که بر حسب تجربه بدست آمده و به منظور حصول اهداف سازمانی و در جهت بهره برداری به اشتراک گذاشته می شود. دوره تخصصی مدیریت دانش در استاندارد آموزشی و نیازسنجی تعدادی از سمتها در نظر گرفته شده است. ضمن اینکه در سال گذشته برای ۳۰ نفر از مدیران، این دوره بصورت مجازی (SMS Learning) برگزار شده است.در حال حاضر پیاده سازی استاندارد ۹۰۰۱:۲۰۱۵ ISO در دستور کار این شرکت قرار گرفته است.مطابق با بند ۷-۱-۶ این استاندارد، دانش سازمانی می بایست تعیین و حفظ شود و همچنین در گستره ضروری در دسترس باشد. لذا با توجه به اهمیت این موضوع و الزام استاندارد، مقدمات و زیرساخت لازم جهت حفظ و بکارگیری دانش فراهم خواهد گردید. به گونه ای که با مشارکت تمامی همکاران از دانش حاصل از تجربیات موفق و مشکلات انجام پروژه و نیز نتایج حاصل از بهبود فرآیندها در راستای تحقق اهداف سازمانی استفاده بهینه خواهد شد.

با توجه به تکالیف و الزمات قانونی حوزه بهره وری و با هدف توسعه و ارتقاء بهره وری، مدیریت ساختار شرکت ملی نفت ایران علاوه بر ایجاد سمت سازمانی مستند سازی تجربیات و انباشت دانش در ادارات پژوهش و توسعه هر یک از شرکت ها، برنامه ای با عنوان “طراحی و پیاده سازی نظام یکپارچه و منسجم مدیریت دانش ” تعریف نموده که در صورت اجرای موفقیت آمیز طرح در دو حوزه بخش های ستادی و شرکت های عملیاتی منتخب، در آینده بصورت منسجم و هدفمند و در قالب سامانه یکپارچه نظام مدیریت دانش استقرار داده می شود.

ارسال دیدگاه

logo-samandehi