نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 14289 تاریخ انتشار: ۱۵ / ۱۱ / ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۱
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

جرات نمی‌کنیم نام شرکت‌هایی که نزدیک به امضای قرارداد با آن‌ها هستیم را اعلام کنیم

 وزیر نفت با بیان اینکه مذاکرات برای توسعه میادین با شرکت های داخلی و خارجی ادامه دارد،گفت:جرات نمی‌کنیم اسم قراردادی که نزدیک به نتیجه گیری است را اعلام کنیم زیرا می‌ترسیم کاری کنند که امضا نشود. به گزارش اهوازنو” بیژن زنگنه در نشست خبری که امروز برگزار شد با بیان اینکه ١٥٠نفر درگیر مذاکرات […]

وزیر نفت با بیان اینکه مذاکرات برای توسعه میادین با شرکت های داخلی و خارجی ادامه دارد،گفت:جرات نمی‌کنیم اسم قراردادی که نزدیک به نتیجه گیری است را اعلام کنیم زیرا می‌ترسیم کاری کنند که امضا نشود.

به گزارش اهوازنو” بیژن زنگنه در نشست خبری که امروز برگزار شد با بیان اینکه ١٥٠نفر درگیر مذاکرات برای امضای قراردادهای توسعه میادین هستند، اظهار کرد:برای امضای قراردادها باید دو طرف راضی باشند، هرکسی با ایران یادداشت تفاهمی امضا می‌کند عده‌ای داخلی و خارجی می‌روند و می‌گویند این کار را نکن. خدا شر برخی خارجی‌ها را به خودشان برگرداند و داخلی ها را اصلاح کند.

وی در مورد مذاکرات برای توسعه میادین، اظهار کرد: برای ایجاد اشتغال در کشور افزایش تولید نفت لازم است و ما باید از مذاکرات حمایت کنیم. وزارت نفت در مورد این موضوع به صورت جدی عمل می‌کند و ۷۰ درصد وقت فعال من صرف این قراردادها می‌شود.

وزیر نفت با بیان این که عمده بحث‌ها روی میدان‌های مشترک است، تصریح کرد: واقعا دشمن‌های بدی در منطقه و در سطح بین‌الملل داریم. این واقعا قبیح است که عده‌ای در کشور همان حرفی را می‌زنند که ترامپ می‌زند.

٧٠درصد گاز کشور از پارس جنوبی تامین می شود

وی با اشاره به وضعیت تولید گاز در کشور اظهار کرد:در پایان سال ۱۳۹۱، میزان گازی که از میدان پارس جنوبی برداشت می‌شد ٢٨٥میلیون مترمکعب بود، این میزان در دی ماه سال گذشته به ٤٧٠میلیون مترمکعب و در دی ماه سال جاری به ٥٥٣میلیون مترمکعب رسید.

وزیر نفت با بیان اینکه ٧٠درصد گاز کشور از پارس جنوبی تامین می‌شود افزود:درحال حاضر در برداشت از این میدان یا مساوی با قطر یا جلوتر از قطر هستیم. سال آینده پنج فار ١٣، ٢٢، ٢٣، ٢٤و قسمتی از فاز ١٤به تولید میرسد.

برخورداری ٩٢درصد جمعیت کشور از گاز طبیعی

زنگنه با بیان اینکه ٧٦درصد جمعیت روستایی از گاز طبیعی برخوردار هستند، تصریح کرد:این میزان در سال ۱۳۹۱، ۵۴ درصد بود. درحال حاضر ٩٢درصد جمعیت ایران از گاز طبیعی برخوردارند.

قرارداد توتال طبق برنامه جلو میرود

وی با اشاره به امضای قرارداد توسعه فاز ١١پارس جنوبی با کنسرسیوم متشکل از توتال، سی ان پی سی و یک شرکت ایرانی گفت:این قرارداد طبق برنامه جلو می رود. قراردادهای متعددی با حدود ٢٠شرکت ایرانی و خارجی درحال مذاکره است.

وزیر نفت درمورد به طرح نگه داشت تولید توضیح داد:طرح نگه داشت تولید به میزان پنج میلیارد دلار به شورای اقتصاد رفته است. این طرح به شرکت های داخلی ارجاع میشود و ٢٠قرارداد و مناقصه امضا و اجرا می ود.

زنگنه ادامه داد:یکی از راه های آن عرضه اوراق ارزی ریالی است و ظرف دو سال اجرا می شود.

افزایش فروش داخلی محصولات پتروشیمی

وی در ادامه با بیان اینکه فروش داخلی محصولات پتروشیمی در سال ۱۳۹۵، ٥.١میلیون تن بود، اظهار کرد:پیش بینی میشود این میزان به ٦میلیون تن برسد.

تا پول دست کسی نبینیم، قرارداد امضا نمیکنیم

وزیر نفت درمورد صادرات گاز به عراق توضیح داد:خط صادراتی به عراق آماده شده. خط بصره عراقی ها آماده نیستند اما از خط نفت شهر ١٣میلیون مترمکعب گاز صادر می شود.
زنگنه ادامه داد:خیلی ها مراجعه می کنند و میگویند ما خریدار گاز هستیم. از ما نامه میخواهند که ما معمولا نامه نمیدهیم، ما تا دست کسی پول نبینیم باهاش صحبت نمیکنیم.

باید با پاکستان وارد بحث حقوقی شویم

وی با بیان اینکه پاکستان به تعهدات خود در مورد واردات گاز از ایران عمل نکرد، گفت:ما خرج عظیمی کردیم و لوله را به مرز رساندیم، اما پاکستان به تعهدات خود عمل نکرد. باید با پاکستان وارد پیگیری حقوقی شویم، اما باید مجموع مسایل دیده شود.
 

اعلام آمادگی ایران برای مذاکره با ترکمنستان

وزیر نفت با اشاره به اینکه ترکمنستان سال گذشته گاز خود را روی ایران بست، تصریح کرد:ما با سوآپ با ترکمنستان موافق هستیم اما ترکمنستان از ما شکایت کرده اند و گفته اند از ما طلب دارند.
زنگنه ادامه داد:ما اعتقاد داریم ترکمنستان به ما خسارت زده است، ما برای مذاکره اماده هستیم.

دنیا تا ۲۰۴۰ به نفت و گاز نیاز دارد

وی در ادامه با اشاره به بحث‌هایی مبنی بر کاهش تقاضا به نفت و گاز در دنیا در سال‌های آینده گفت: اوپک در آخرین اجلاس خود گزارشی ارائه داد که بر مبنای رشد تولید ناخالص جهان به صورت منطقه‌ به منطقه بود. این گزارش نشان می‌داد تقاضای جهانی در سال ۲۰۴۰، ۱۱۰ میلیون بشکه بالا می‌رود. به طور کلی در آینده به گاز، نفت و زغال سنگ با دو درصد بالاتر و پایین‌تر نیاز است.

وزیر نفت تاکید کرد: بنابراین سوخت به طور مطلق افزایش پیدا می‌کند و سهم سوخت فسیلی در سبد انرژی تغییر آنچنانی نمی‌کند، بنابراین نگرانی وجود ندارد.

منتفی شدن قرارداد اف ال ان جی با شرکت نروژی

زنگنه در مورد قرارداد اف ال ان جی که با شرکت نروژی ام

ضاء شده بود، گفت: این قرارداد قطعی نبود و منتفی شده است.

بررسی تاخیر در واریز پول بنزین به حساب جایگاه‌داران

وی با اشاره به مشکلاتی که در زمینه‌ی واریز پول بنزین از سوی بانک به حساب جایگاه‌داران صورت گرفته، گفت: اقداماتی بانک مرکزی داشته است که براساس آن پول با چند ساعت تاخیر به حساب دارنده واریز می‌شود. از آنجایی که جایگاه‌ها روزانه بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان گازوئیل و بنزین می‌فروشند و باید با شرکت پالایش و پخش هر ۴۸ ساعت یکبار تسویه کنند این تاخیر در واریز پول آنها را دچار مشکل می‌کند.

وزیر نفت گفت که البته رییس بانک مرکزی به من اعلام کرد این تاخیر سه الی چهار ساعته است، اما ما این موضوع را بررسی می‌کنیم.

اختلاس از شرکت اکتشاف نشان می‌دهد در سیستم نظارتی مشکل وجود دارد

زنگنه با اشاره به اختلاسی که از شرکت اکتشاف صورت گرفته، اظهار کرد: فردی که اختلاس کرده فرار کرده است و قوه قضاییه در حال پیگیری این موضوع است. من تاکنون در طول کارم ندیم کسی در وزارتخانه‌ها از خزانه شرکت دزدی کند.

وی افزود: برخی از این پول‌ها مربوط به سپرده شرکت‌ها و برخی دیگر از طرح‌های مدیریت اکتشاف بوده است. این موضوع نشان می‌دهد علی‌رغم تعدد سیستم‌های نظارتی در آنها مشکل وجود دارد. این اختلاس هفت تا هشت سال ادامه داشته بدون این‌که هیچ کدام از سیستم‌های نظارتی متوجه شوند. امیدوارم بتوانند این فرد را به کشور برگردانند. البته ما هم تمهیداتی در نظر گرفته‌ایم که اجازه ندهیم یک فرد برای مدت طولانی در یک سمت بماند.

مذاکره با ۳ شرکت برای توسعه نفت خزر

وزیر نفت در ادامه با اشاره به توسعه نفت خزر اظهار کرد: تولید نفت از خزر تنها یک مساله اقتصادی نیست، بلکه یک مساله ملی است، زیرا باید سهم و جایگاه‌مان را در آنجا حفظ کنیم، اما تولید نفت خزر گران است.

زنگنه از مذاکره با سه شرکت برای توسعه نفت خزر خبر داد و افزود: با لوک اویل، یک شرکت نروژی و جمهوری آذربایجان در حال مذاکره هستیم. نمی‌توان گفت در آب‌های عمیق ۹۰۰ متری خزر که دسترسی به آب‌های آزاد ندارد می‌توانیم به تنهایی چاه بزنیم.

باور نمی‌کنم پولی از سوی بابک زنجانی وجود داشته باشد

زنگنه در ادامه در مورد آخرین وضعیت بدهی بابک زنجانی توضیح داد: دادگاه دو میلیارد یورو حکم داده است اما ما ۱.۵ میلیارد یوروی دیگر درخواست کردیم، زیرا از وی طلب داریم. تاکنون ۲۰۰۰ میلیارد تومان از سوی بابک زنجانی به وزارت نفت داده شده که پول نقد نبوده است.

وی ادامه داد: بابک زنجانی هر روز می‌گوید آماده‌ایم که پول را بدهیم اما من باور نمی‌کنم پول وجود داشته باشد.

به نظر من توتال در مذاکرات جدی است

وزیر نفت با تاکید بر این‌که به نظر من توتال در مذاکرات جدی است، گفت: امیدوارم توتال به تعهد خود عمل کند. فکر می‌کنم ظرف مدت کوتاهی کار را به پیمانکارها واگذار کند.

زنگنه ادامه داد: اقای ترامپ تلاش می‌کند شرایط را برای افرادی که می‌خواهند در ایران کار کنند بی‌ثبات می‌کند. همین‌ که چهار ماه به چهار ماه برجام را تعلیق می‌کند باعث بی‌ثباتی می‌شود. نمی‌توان گفت تصمیمات ترامپ در تصمیم توتال و دیگر شرکت‌ها بی‌تاثیر است، اما ما کار خود را انجام می‌دهیم.

پروژه سیراف در حال انجام است

وی با اشاره به پروژه سیراف اظهار کرد: این پروژه نیمه تمام است اما در اتمام آن تاخیری رخ نداده است. از هشت پالایشگاه، هفت پالایشگاه آماده هستند که از خطوط اعتباری خارجی استفاده کنند. این کار طولانی است و حداکثر دو ساله به نتیجه می‌رسد.

برچسب ها: ,
ارسال دیدگاه

logo-samandehi