نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 14196 تاریخ انتشار: ۱۰ / ۱۱ / ۱۳۹۶ - ۹:۴۲
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

نهایی شدن ۱۲ میلیارد دلار قرارداد فاینانس از دستاورد‌های برجام است

معاون اول رئیس جمهوری فراهم شدن زمینه استفاده از منابع مالی خارجی را از دستاوردهای برجام دانست و گفت: برجام دستاوردهای بسیاری داشته که لازم است به نحو مطلوب به مردم اطلاع رسانی شود. به گزارش اهوازنو، جلسه بررسی موانع و مشکلات استفاده از منابع مالی خارجی در پروژه‌های مهم، (دوشنبه، نهم بهمن‌ماه) به ریاست […]

معاون اول رئیس جمهوری فراهم شدن زمینه استفاده از منابع مالی خارجی را از دستاوردهای برجام دانست و گفت: برجام دستاوردهای بسیاری داشته که لازم است به نحو مطلوب به مردم اطلاع رسانی شود.
به گزارش اهوازنو، جلسه بررسی موانع و مشکلات استفاده از منابع مالی خارجی در پروژه‌های مهم، (دوشنبه، نهم بهمن‌ماه) به ریاست اسحاق جهانگیری برگزار شد.

معاون اول رئیس جمهوری در این جلسه فراهم شدن زمینه استفاده از منابع مالی خارجی (فاینانس) را از دستاوردهای برجام دانست و گفت: برجام دستاوردهای بسیاری داشته که لازم است به نحو مطلوب به مردم اطلاع رسانی شود.

وی با اشاره به گزارش نماینده وزارت امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل بانک مرکزی از آخرین وضع طرح‌ها و پروژه‌های معرفی شده برای استفاده از فاینانس افزود: کمیته یا کارگروهی برای تعیین طرح‌های اولویت‌دار تشکیل شود و طرح‌ها و پروژه‌هایی را که قابلیت و صلاحیت استفاده از منابع مالی خارجی دارند مشخص کنند.

جهانگیری از وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس کل بانک مرکزی و معاون هماهنگی و نظارت خود خواست دستورعمل و آیین‌نامه‌ای برای نحوه استفاده از منابع مالی خارجی برای طرح‌های اولویت‌دار تهیه شود.

معاون اول رئیس جمهوری با یادآوری این‌که پروژه‌های مهم با استفاده از ۱۷ میلیارد دلار فاینانس از طریق چین در کشور در حال اجراست، تصریح کرد: علاوه بر این، حدود ۳۰ میلیارد دلار دیگر موافقت‌نامه استفاده از منابع مالی خارجی از طریق چین و برخی کشورهای اروپایی به امضا رسیده که از این میزان، تاکنون ۱۲ میلیارد دلار نهایی شده و به زودی وارد مرحله اجرا و گشایش اعتبارات اسنادی (LC) می‌شود.اینها بخشی از دستاوردهای برجام است.

وی با اشاره به دستورعمل و سازوکار تعیین شده برای استفاده بخش خصوصی و دولتی از منابع مالی خارجی عنوان کرد: البته سهمی از منابع مالی خارجی به طرح‌ها و پروژه‌های مهم زیربنایی کشور که ازسوی سازمان برنامه و بودجه اولویت‌گذاری شده، تعلق خواهد گرفت که تضمین بازپرداخت آن بر عهده دولت خواهد بود.

در ادامه این جلسه، بیژن زنگنه، وزیر نفت گزارشی از اقدام‌های صورت گرفته ازسوی این وزارتخانه برای اجرای پروژه‌های بخش نفت و پتروشیمی از طریق فاینانس ارائه کرد و گفت: پروژه‌هایی که در بخش نفت و پتروشیمی از طریق فاینانس تامین مالی شده‌اند حدود ۴۲ میلیارد دلار است که این رقم غیر از بخش بالادستی نفت است.

محمد خزاعی، رئیس کل سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران نیز گزارشی از آخرین وضع طرح‌های معرفی شده برای استفاده از فاینانس ارائه کرد و به بیان توضیح‌هایی درباره روند انجام امور اداری و تجاری این طرح‌ها پرداخت.

وی گفت: بیش از ۲۹ میلیارد دلار موافقت‌نامه استفاده از فاینانس با طرف‌های خارجی به امضا رسیده که از این میزان ۱۲ میلیارد دلار در حال طی کردن مراحل نهایی است و به زودی وارد مرحله اجرا خواهد شد.

بر اساس این گزارش، برقی کردن راه‌آهن تهران – مشهد، برقی کردن راه‌آهن گرمسار – اینچه‌برون، احداث نیروگاه هرمزگان، فولاد گل‌گهر، کاغذ سبز خوزستان، بیمارستان سلامت برکت،‌ نیروگاه‌های سیکل ترکیبی زنجان، لامرد و آبادان، پالایشگاه جاسک، فاز دوم پالایشگاه آبادان و احداث بیمارستان ۲۰۰ تختخوابی درمان سرطان در کرج، پروژه‌هایی هستند که قرار است از ۱۲ میلیارد دلار منابع مالی خارجی استفاده کنند.

در این جلسه موانع و مشکلات استفاده از تسهیلات مالی خارجی (فاینانس) مورد بحث و بررسی قرار گرفت و پیشنهادهایی برای نحوه اولویت‌بندی طرح‌ها و پروژه‌های متقاضی استفاده از فاینانس مطرح شد.

در پایان این جلسه مقرر شد کارگروهی متشکل از دستگاه‌های ذی‌ربط، آیین‌نامه نحوه استفاده از فاینانس برای طرح‌های اولویت‌دار را مورد بررسی قرار دهند و نتایج آن را در جلسه آینده ارائه کنند.

ارسال دیدگاه

logo-samandehi