نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 13376 تاریخ انتشار: ۰۵ / ۰۹ / ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۵
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

برای تامین گاز زمستانی آمادگی کامل داریم

مهندس حاتمی: این شرکت در بخش بالادستی و میان‌دستی میادین گازی با تعریف حدود ۴ میلیارد دلار پروژه، بسته‌های سرمایه‌گذاری را در قالب EPCF و EPDF آماده کرده است. دانش نفت: شركت نفت مناطق مركزي ايران در سال ۱۳۷۷ تاسيس شده و يكي از پنج شركت توليدي نفت و گاز و دومين شركت توليدكننده گاز […]

مهندس حاتمی: این شرکت در بخش بالادستی و میان‌دستی میادین گازی با تعریف حدود ۴ میلیارد دلار پروژه، بسته‌های سرمایه‌گذاری را در قالب EPCF و EPDF آماده کرده است.

دانش نفت: شركت نفت مناطق مركزي ايران در سال ۱۳۷۷ تاسيس شده و يكي از پنج شركت توليدي نفت و گاز و دومين شركت توليدكننده گاز كشور است. اين شركت مسئوليت توليد و توسعه بیشتر ميدان‌هاي خشكي در يازده استان‌ ايلام، بوشهر، چهار محال و بختياري، خراسان شمالي، خوزستان، فارس، قم، كرمانشاه، كهگيلويه و بوير احمد، لرستان و هرمزگان را بر عهده دارد و در حال حاضر به عنوان دومین شرکت تولید کننده گاز ایران محسوب می شود.

شركت نفت مناطق مركزي ايران در گستره فعالیت خود مسئوليت توسعه و توليد از ۸۰ میدان گازی و نفتی را بر عهده دارد که شامل ۴۷ ميدان گازي و ۳۳ ميدان نفتي می‌شود و تاكنون ۱۴ ميدان گازي و ۱۳ ميدان نفتي، توسعه‌يافته و در مدار توليد هستند. شركت‌هاي تابعه اين شركت شامل شركت بهره‌برداري نفت و گاز زاگرس جنوبي به مركزيت شيراز، شركت بهره‌برداري نفت و گاز غرب به مركزيت كرمانشاه و شركت بهره‌برداري نفت و گاز شرق به مركزيت مشهد است. برای آگاهی بیشتر از فعالیت‌های این شرکت تاثیرگذار صنعت نفت کشور با مهندس رامین حاتمی، مدیرعامل با تجربه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که در ادامه تقدیم می‌شود. مهندس رامین حاتمی از سال۱۳۷۱ در شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب کار خود را آغاز کرد و در ادارات مهندسی نفت و مهندسی بهره‌برداری به فعالیت پرداخت. پس از تاسیس شرکت‌های تابعه شرکت ملی مناطق نفت خیزجنوب، تا سال ۱۳۹۱ در شرکت مارون و در سمت‌های رییس مهندسی بهره‌برداری، مدیر عملیات و سرپرست شرکت مشغول خدمت شد. وی سپس به عنوان مدیر تولید به شرکت‌ ملی مناطق نفتخیز جنوب پیوست و تا سال ۱۳۹۳ در این سمت باقی ماند. پس از آن به عنوان مدیر عملیات تولید به شرکت اروندان منتقل شد و فعالیت مجدد در شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب به عنوان مدیر مهندسی و ساختمان از سال ۱۳۹۵ و در نهایت اواخر فروردین ۹۶ به عنوان مدیرعامل در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران مشغول خدمت است.

جناب آقای مهندس حاتمی، اولویت‌های کاری جنابعالی در بدو ورود به شرکت نفت مناطق مرکزی ایران با دارا بودن مناطق عملیاتی مختلف در شرق، غرب و جنوب، چه بوده است و در حال حاضر پس از سپری شدن حدود ۸ ماه آیا توانسته‌اید همه نکات مورد نظر خود را جامه عمل بپوشانید؟

برای پاسخگویی به این پرسش نیاز است که بخشی از ویژگی‌های منحصر به فرد که شرکت نفت مناطق مرکزی ایران توضیح داده شود. به دلیل گستردگی در ۱۱ استان کشور، این شرکت از نظر جغرافیایی بزرگترین شرکت تابعه شرکت ملی نفت ایران است به دلیل این گستره مدیریت شرکت پیچیدگی و سختی های خود را دارد. شرکتهای تابعه و مناطق عملیاتی تحت پوشش شرکت عمدتا در مناطق با شرایط آب و هوایی خاص و در مناطق محروم قرار دارد و این موضوع نیز مزید بر علت برا ی اتخاذ و تدوین استراتژی متناسب با شرایط هر منطقه و اقلیم جغرافیایی و فرهنگی است. بنده از ابتدای فعالیت در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران تمرکز خود را در دو بخش ارائه نمودم نخست حرکت به سمت انسجام، یکپارچگی و وحدت رویه و دیگر ایجاد کار تیمی و روحیه تعامل و همبستگی سازمانی بین کارکنان بود. در این راستا برای دستیابی به این خواسته ٬ تعامل فکری بین نیروهای ستادی و شرکتهای تابعه به حداکثر رسید. در ابعاد عملیاتی و اجرایی نیز خروجی این همکاری بر تداوم تولید صیانتی و برداشت حداکثری از میدانهای مشترک قرارگرفت. در این رابطه امیدواریم با برنامه‌ریزی صورت گرفته فعالیت روی میدان‌های پایدار غرب، آبان، نفت شهر با افزایش سرعت حفاری و تعداد دکل‌ها بیشتر شود و با توجه به اینکه این میدان‌های در مناطق صفر مرزی واقع هستند و سال‌ها تبعات جنگ بر آنها تاثیر نامطلوبی داشته، در ابتدا نیازمند مین‌روبی و ایمن‌سازی هستیم تا در مراحل بعد ساخت جاده‌های دسترسی و حفاری صورت گیرد. در بخش تامین گاز که مهمترین ماموریت شرکت نفت مناطق مرکزی ایران است با توجه به اینکه رتبه دوم تامین گاز به این شرکت اختصاص دارد ولی عملا از دو جنبه تولید گاز در خشکی بسیار مهم است. یکی اینکه در فصل زمستان راحت‌ترین دسترسی به افزایش تولید متعلق به شرکت نفت مناطق مرکزی ایران است و دلیل دوم ابنکه معمولا خطوط و مناطق کور در اختیار این شرکت قرار داشته و به عنوان تعادل شبکه گاز٬ تولید این شرکت بسیار مهم است و می‌توانیم به عنوان متعادل ‌کننده گاز کشور اقدام کنیم. همچنین این شرکت به تنهایی تامین‌کننده نیاز برخی از پالایشگاههای گازی کشور مانند پالایشگاه‌های گاز ایلام، سرخون و بندرعباس، خانگیران و … است.

با این اوصاف، تامین گاز پایدار و استفاده حداکثری از میدان‌های مشترک دو اولویت راهبردی در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران محسوب می‌شود؟

بله همینطور است. برای تحقق این خواسته و بر اساس برنامه و جدول زمان‌بندی شده، تعمیرات در فصل تابستان صورت می گیرد تا در ماه‌های سرد سال بتوانیم تولید تکلیفی صورت گیرد. تعمیرات اساسی امسال در موعد زمانی و در حجم بالا صورت گرفته است. با آمادگی کامل در انتظار تولید در فصل سرد هستیم.

شرکت نفت مناطق مرکزی چه سهمی از تولید نفت و گاز در شرکت ملی نفت ایران را دارد؟

شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در سال گذشته با تولید بیش از ۸۰ ميليارد متر مكعب گاز و ۶۷ ميليون بشكه نفت معادل ۱۰۱ درصد توليد تكليفي از میدانهای نفتی و گازی تحت پوشش خود برداشت نموده است. هم اكنون ظرفيت توليد روزانه نفت به بيش از ۲۲۰ هزار بشكه در روز رسيده كه با توجه به سوابق گذشته در دوران قبل از تحریم ها حداکثر ۱۶۰ هزار بشکه در روز بود و از یک روند رو به رشدی برخوردار است. همچنین از ابتدای امسال تاکنون بالغ بر ۳۴ميليارد متر مكعب گاز و ۳۳ ميليون بشكه نفت در این شرکت تولید شده است. همچنین با توجه به حساسيت توليد در ميدان‌های مشترك، توليد نفت خام از ۵۳ هزار بشكه در روز در سال ۹۴ به ۷۴ هزار بشكه در روز در سال ۹۵ افزايش يافت.

طرح‌هاي در حال توسعه این شرکت در حال حاضر شامل چه میدان‌هایی می‌شود؟

طرح‌های در حال توسعه این شرکت شامل توسعه ميدان نفتي خشت، طراحي و ساخت پالايشگاه دالان فاز ۲ (فراشبند)، احداث ايستگاه جمع‌آوري گازهاي همراه نفت و تزريق در ميادين چشمه خوش و پايدار غرب، تكميل طرح ذخيره‌سازي گاز در سازند شوريجه دي خانگيران است. همچنین طرح‌های آتی این شرکت مواردی مثل احداث ايستگاه‌هاي تقويت فشار كنگان، نار، هما، وراوي و سرخون، افزايش توليد ميدان‌های آبان، دهلران، دالپري و آغار، توسعه ميادين گازي جديد ميدان‌های هالگان، سفيد زاخور، سفيد باغون، دي، آغار، مدار، پازن، خارتنگ، تابناك، گردان و توسعه ميدان‌های نفتي آبان، پايدار، پايدار غرب، دانان، چشمه خوش، دالپري، نفت شهر، سومار، دهلران، خيام را شامل می‌شود.

جنابعالی اشاره کردید شرکت نفت مناطق مرکزی، در ۱۱ استان فعالیت دارد. در حوزه عمل به مسئولیت‌های اجتماعی و CSR چه اقداماتی در دستور کار این شرکت قرار دارد؟

در صنعت نفت بخشی به نام کمک به مناطق محروم به صورت متمرکز در زمینه مسئولیت‌های اجتماعی فعالیت می‌کند ولی این امر نافی مسئولیت‌های ما به عنوان شرکتی که در مناطق محروم کار می‌کنیم و با ذی‌نفعان در ارتباط هستیم نیست. بنابراین ما در این حوزه و بر اساس توانمندی‌های خود سعی کردیم با محیط اطراف به عنوان ذینفعان تعامل و همکاری داشته باشیم چرا که این اقدام می‌تواند روند انجام کارهای ما را بهبود بخشد. در کنار آن اعتقاد داریم مردمی که در حوزه مناطق تحت پوشش شرکت قرار دارند با ما سهیم هستند و باید نفعی از این فعالیت‌ها ببرند و در این راستا بر اساس امکانات و توانمندی‌های خود و در چارچوب قانون در زمینه خدمت‌رسانی به مردم بومی وساکنان اطراف تاسیسات اقدام می‌نماییم.

در راستای پیاده‌سازی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و تهیه کالاهای مورد نیاز از تولیدکنندگان داخلی و بومی‌سازی قطعات، چه حمایت‌ها و اقداماتی توسط شرکت نفت مناطق مرکزی ایران انجام شده است؟

فلسفه وجودی اقتصاد مقاومتی به عنوان یک شعار مطرح نیست بلکه ضرورت و زمینه توسعه همه جانبه کشور طراحی شده است که استقلال و خودکفایی ما را تضمین می کند. در ذیل این تفکر و نقشه راه در بخش تامین کالاهای ساخت داخل و استفاده از توانمندی شرکت‌های ایرانی تا حد امکان سعی کرده‌ایم کالاهای موجود در کشور را از داخل تامین کرده و از واردات آنها جلوگیری نماییم. تلاش می کنیم که تعامل مثبتی با سازندگان قطعات مورد نیاز از شرکت های داخلی داشته باشیم . سازندگان داخلی نیز باید به فکر افزایش سطح کیفی کالا و رعایت استانداردهای مورد تایید صنعت نفت باشند. با رعایت این الزامهای ایمنی و کیفی و حمایت مادی و معنوی از سوی شرکتها زیرمجموعه صنعت نفت، گام بلندی در تحقق عملی اقتصاد مقاومتی برداشته می شود.

در سال‌های اخیر، شرکت نفت مناطق مرکزی، ۶۵ درصد گاز کشور را تولید می‌کرده که این سهم هر ساله در حال کاهش بوده است. آیا دلیل این موضوع مصرف لجام‌گسیخته داخلی است یا برنامه‌ریزی برای کاهش فشار در میادین انجام شده است؟

همانطور که همه می‌دانیم منابع مالی در کشور ما محدود است و بر اساس سیاست وزارت نفت، قطعا این منابع مالی محدود به سمت میادین مشترک سوق پیدا می‌کند که پارس جنوبی و حوزه غرب کارون به عنوان محور فعالیت این موضوع مطرح بوده و بیشترین منابع مالی به سمت آن هدایت می‌شود. خوشبختانه با فعالیت‌های انجام شده، تولید شرکت نفت و گاز پارس جنوبی افزایش یافته است و به همین دلیل در واقع سهم ما از سهم کل کاهش یافته و این به معنای کاهش تولید نیست.

میزان جذب سرمایه‌گذاری توسط شرکت نفت مناطق مرکزی ایران چقدر بوده است؟

شرکت نفت مناطق مرکزی ایران برای نگهداشت و افزایش تولید سالانه خود نیاز به اجرای پروژه‌های بالادستی و میان دستی به ارزش ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار دارد که شرکت ملی نفت ایران مذاکراتی را در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی با شرکت‌های داخلی و خارجی شروع کرده و حاصل آن امضای ۹ تفاهمنامه در میادین تحت نظارت شرکت نفت مناطق مرکزی ایران است؛ این شرکت در بخش بالادستی و میان دستی میادین گازی با تعریف حدود ۴ میلیارد دلار پروژه، بسته‌های سرمایه گذاری را در قالب EPCF و EPDF آماده کرده است.مذاکره با شرکت‌های داخلی و خارجی به صورت جداگانه و همچنین با کنسرسیوم‌هایی که تمایل به سرمایه‌گذاری در این پروژه‌ها دارند در جریان است.

چه شرکت‌های خارجی تمایل به همکاری با شرکت نفت مناطق مرکزی ایران دارند؟

از جمله شرکت‌هایی که تمایل دارند به صورت EPCF همکاری کنند، می‌توان به شرکت‌هایی از اسپانیا، فرانسه و چین اشاره کرد. به عنوان مثال شرکت مهندسی و ساختمان دولتی چین با یک شرکت ایرانی شریک شده و مدارک خود را به شرکت نفت مناطق مرکزی ایران ارائه کرده است؛ این شرکت در نظر دارد پروژه‌های متعددی را در ایران اجرا کند و شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در حال ارزیابی این شرکت و شریک ایرانی آن است. شرکت هایی از چین،  آلمان و اسپانیا نیز علاقمند به سرمایه گذاری در پروژه‌های شرکت نفت مناطق مرکزی ایران هستند. برای اجرای پروژه ایستگاه تقویت فشار گاز کنگان که از جمله پروژه‌های میان دستی است؛ ۲۹ کنسرسیوم اعلام آمادگی کرده‌اند و هم اکنون در حال مذاکره با آنها و بررسی هستیم. مدارک مالی، بانکی و فنی شرکت‌ها را اخذ کرده‌ایم و در آینده هم با تایید شرکت ملی نفت ایران مناقصه این پروژه برگزار می‌شود. همچنین برای توسعه میدان‌های سفیدزاخور، هالگان، سفید باغون، توسعه فاز دوم میدان آغار و توسعه میدان فراشبند سه شرکت اعلام آمادگی کرده‌اند؛ حجم این پروژه‌ها حدود ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار است.

در حوزه منابع انسانی و توجه به مشکلات و مسائل کارکنان چه اقدامات شاخصی انجام شده که منجر به رضایتمندی کارکنان باشد؟

اگر امروز شرکت نفت مناطق مرکزی با قدمت ۱۹ ساله شرایط مناسبی دارد و دومین تولیدکننده گاز و از تامین‌کنندگان اصلی گاز کشور در زمستان است، همه به دلیل داشتن نیروی انسانی مجرب است که ما به وجود آنها افتخار می‌کنیم. همه می‌دانیم که نیروی انسانی در هر سازمانی مهمترین سرمایه آن است در موفقیت و یا حتی شکست آن سازمان نقشی اساسی را ایفا می‌کند، لذا فعالیت‌ها و کارهایی که منابع انسانی انجام می‌دهد می‌تواند تاثیر به سزایی در ایجاد چابکی سازمانی داشته باشد، بنابراین بایستی فعالیت‌هایی که منابع انسانی سازمان های چابک انجام می‌دهند را بشناسیم. با مراجعه به منابع و دستورات مذهبی نیز متوجه اهمیت این موضوع می شویم که خدمت به انسان‌ها، تکریم و ارج نهادن به آنها به عنوان یک دستور اکید دین مبین اسلام مطرح است و شیوه مدیریت اسلام بر مبنای خدمت، اصلاح و بهبود امور مسلمانان گذاشته شده است.هر زمان این اصل اساسی در یک سازمان نهادینه شد می توان ادعا کرد که شرکت به سمت و سوی تعالی و پیشرفت در حرکت است. در ذیل این باور و اخلاق سازمانی است که توجه به مشکلات و مسائل معیشتی کارکنان اهمیت خود را نشان می دهد وقتی توقع ایفای نقش کلیدی از کارکنان خواهیم داشت که رضایتمندی آنها نیز جلب شده باشد. این امر در مورد کارکنان مناطق عملیاتی مصداق بارزتری به خود می گیرد چرا که آنها در شرایط سخت کاری، فعالیت می نمایند .در بخش معیشت هرچند با تنگناهای مالی مواجه هستیم ولی تلاش می کنیم وضعیت کارکنان را بهبود ببخشیم که بخشی از این مهم از محل صرفه‌جویی شرکت‌ها تامین می‌شود و با پیگیری‌های انجام شده بخشی از آن نیز از سوی شرکت ملی نفت ایران تامین خواهد شد، هرچند مطلوب ما بسیار بیشتر از وضعیت موجود است. اقداماتی نیز در مناطق عملیاتی شرکت‌های تابعه انجام شده تا هم در کنار بهبود وضعیت اقامتی آنان امکانات رفاهی ارائه شده نیز در حد امکان بهبود یابد. همچنین با توجه به جایگاه ویژه خانواده که محور انسان سازی و تربیت نیروهای خلاق، شایسته و توانمند است، به عنوان رکن اصلی نگاه می‌کنیم و برنامه‌های فرهنگی متنوعی از جمله مشاوره های فرهنگی، روانشناسی و اردوهای تفریحی بخشی از این کار است.

چشم‌انداز شرکت نفت مناطق مرکزی ایران طی سال‌های آینده با توجه به سپری شدن چند سال از اجرای برجام چگونه است؟

با فضای کنونی حاکم بر کشور، دیدگاه‌های اعتدالی مورد نیاز مردم، عزم جدی وزارت نفت و شخص مهندس زنگنه برای انجام سرمایه‌گذاری‌‌های گسترده در صنعت نفت که لازمه وجودی این صنعت است قطعا در سالهای آتی خبرهای بسیار خوشی از شرکت نفت مناطق مرکزی به عنوان یکی از شرکت‌های تابعه شرکت ملی نفت با توانمندی‌های بسیار بیشتر، توان تولید بالاتر و افتخاراتی که ناشی از عملکرد بدنه سازمان خواهد بود، خواهید شنید و همکاران ما ثابت خواهند کرد که این توانمندی وجود دارد. به نظر من در این چشم‌انداز، ما به عنوان یکی از تولیدکنندگان عمده گاز کشور دوباره جایگاه خود را به دست خواهیم آورد.

در پایان اگر نکته‌ای باقی مانده است بفرمایید.

از جنابعالی و همه همکاران نشریه دانش‌نفت به عنوان یکی از ماندگارترین نشریات تخصصی صنعت نفت به دلیل انعکاس صادقانه تحولات این صنعت تشکر می‌کنم.

از اینکه وقت خود را در اختیار دانش نفت قرار دادید، سپاسگزارم.

 

 

ارسال دیدگاه

logo-samandehi