نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 13343 تاریخ انتشار: ۰۳ / ۰۹ / ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۹
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

با اثبات دکل ۹۴ فتح / دومین دستگاه حفاری برای حفر چاه های امدادی در موقعیت چاه ۱۴۷ رگ سفید – ۲ در مدار عملیات قرار گرفت

مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت ملی حفاری ایران گفت: با نصب و اثبات دکل ۹۴ فتح، دومین دستگاه حفاری ناوگان این شرکت برای حفر چاه های امدادی در موقعیت چاه ۱۴۷ رگ سفید – ۲ در مدار عملیات قرار گرفت . به گزارش اهوازنو”مهندس سپهر سپهری امروز جمعه (سوم آذرماه) به هنگام آغاز به […]

مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت ملی حفاری ایران گفت: با نصب و اثبات دکل ۹۴ فتح، دومین دستگاه حفاری ناوگان این شرکت برای حفر چاه های امدادی در موقعیت چاه ۱۴۷ رگ سفید – ۲ در مدار عملیات قرار گرفت .

به گزارش اهوازنو”مهندس سپهر سپهری امروز جمعه (سوم آذرماه) به هنگام آغاز به کار دستگاه ۹۴ فتح در منطقه عملیاتی رگ سفید -۲ ، افزود: این دستگاه، حفاری یک حلقه چاه جهت دار به متراژ حدود دو هزار و ۵۰۰ متر را برعهده دارد .

وی با اشاره به در مدار قرار گرفتن دستگاه حفاری ۹۳ فتح در سه شنبه شب گذشته، تصریح کرد : براساس برنامه ریزی انجام شده با کاربست این دکل ها دو چاه امدادی به صورت همزمان برای کشتن چاه از عمق (BOTTOM KILL) حفر خواهد شد . سپهری با بیان اینکه از نخستین روزهای بروز این حادثه کار پاکسازی و خارج کردن تجهیزات و ادوات مربوط به دکل حفاری ۹۵ فتح از محوطه چاه با همت و پشتکار مهارگران آغاز و تاکنون ادامه دارد، گفت: با دسترسی به دهانه چاه، روش بستن آن از سطح موسوم به (TOP KILL) نیز اجرا خواهد شد .

رئیس ستاد راهبری مهار فوران چاه ۱۴۷ رگ سفید – ۲ به تلاش های به عمل آمده از سوی متخصصان، کارشناسان و تیم های عملیاتی، تخصصی، مهندسی، فنی و پشتیبانی این شرکت و شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، اشاره و افزود: در نتیجه این تعامل، همکاری مستمر و خردجمعی، عملیات سنگین مهار و ایمن سازی چاه ۱۴۷ براساس برنامه دنبال می شود .

وی خاطر نشان کرد: بر اساس محاسبات کارشناسی زمان بسیج امکانات فنی، تخصصی و لجستیکی، ایجاد زیرساخت های نظیر راه های دسترسی به محوطه چاه، ساخت استخرهای ذخیره آب، نصب و راه اندازی سیستم خنک سازی محوطه چاه و سایر مقدمات اجرایی به صورت ضربتی انجام تا کنترل فوران و آتش سوزی چاه در نزدیکترین زمان ممکن به نتیجه برسد .

سپهری ایجاد دو لوکیشن و C برای نصب و برپایی دستگاه های حفاری و سرعت عمل گروه های عملیاتی، جابجایی دکل ها، فنی و تخصصی از بخش های مختلف شرکت در قرار دادن دستگاه حفاری روی لوکیشن را ستودنی دانست و یادآور شد: زمان انجام این اقدامات در قیاس با عرف معمول کار حدود ۵۰ درصد کاهش نشان می دهد که بیانگر پشتکار کارکنان سختکوش شرکت ملی حفاری ایران در جهت شتاب بخشیدن به عملیات مهار چاه می باشد .

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران با اشاره به این اینکه مقام عالی وزارت نفت، مدیرعامل محترم شرکت ملی نفت ایران و معاون محترم مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید به صورت مستمر پیگیر کار هستند، گفت: رعایت اصول و مقررات ایمنی و نکات مورد اهتمام HSE به طور جد در عملیات مهار فوران چاه ۱۴۷ رگ سفید اعمال می گردد زیرا هدف انجام کار در کوتاهترین زمان ممکن با حفظ سلامت کامل افراد است .

وی تصریح کرد: عملیات کنترل و مهار فوران چاه های نفت و گاز یکی از پیچیده ترین عملیات تخصصی صنعت نفت و گاز در جهان می باشد که دانش و تخصص آن به همراه امکانات سخت افزاری در شرکت ملی نفت ایران و بخصوص شرکت ملی حفاری ایران وجود دارد و متخصصان مربوطه با بکارگیری آخرین روش های روز جهان ، عملیات کنترل و مهار فوران را انجام می دهند .

سپهری در پیوند با این مطلب افزود: فوران چاه های نفت و گاز با توجه به نوع مخزن، فشار سیال، میزان گاز همراه / گنبدی، عمق حفاری و شرایط جغرافیایی منطقه متفاوت بوده و به تقریب هر فورانی روش کنترل و مهار منحصر بفرد خود را دارد .

چاه ۱۴۷ رگ سفید – ۲ در حوزه عملیاتی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران هفتم آبان ماه گذشته در حین حفاری بوسیله دستگاه حفاری ۹۵ فتح ملی حفاری دچار فوران گاز و آتش سوزی شد

ارسال دیدگاه

logo-samandehi