نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 12734 تاریخ انتشار: ۰۱ / ۰۸ / ۱۳۹۶ - ۹:۴۸
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

مدیرعامل شرکت آبفااهواز صداقت دربیان مشکلات موجودحق شهروندان است

  مدیرعامل شرکت آبفااهواز صداقت دربیان مشکلات موجودحق شهروندان است وضعیت بهداشتی آب و فاضلاب اهواز بررسی شد روز گذشته جلسه ای با حضور دکتر گراوند معاون دادستان عمومی و انقلاب ، دکتر سلمان زاده رئیس مرکز بهداشت استان خوزستان ،مهندس کریمی مدیرعامل شرکت آبفا اهواز، مهندس مهرداد شریفی رییس مرکز بهداشت غرب اهواز، دکتر […]

 

مدیرعامل شرکت آبفااهواز صداقت دربیان مشکلات موجودحق شهروندان است
وضعیت بهداشتی آب و فاضلاب اهواز بررسی شد

روز گذشته جلسه ای با حضور دکتر گراوند معاون دادستان عمومی و انقلاب ، دکتر سلمان زاده رئیس مرکز بهداشت استان خوزستان ،مهندس کریمی مدیرعامل شرکت آبفا اهواز، مهندس مهرداد شریفی رییس مرکز بهداشت غرب اهواز، دکتر خنفری فرماندار شهرستان کارون و جمعی از مسئولان استانی و محلی با هدف بررسی وضعیت بهداشتی آب و فاضلاب اهواز و شهرستان کارون در محل معاونت بهداشت دانشگاه جندی شاپور برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری “اهوازنو” مهندس فردوس کریمی در این جلسه با اشاره به وجود مشکلات عدیده در حوزه آب و فاضلاب کلانشهر اهواز گفت: می بایست برنامه های توسعه و اصلاح حداقل از ۱۵ سال پیش به منظور رسیدگی به این مشکلات انجام می پذیرفت که اینچنین نشده، با این وجود در شش ماهه اخیر ضمن به کارگیری متخصصین و کارشناسان اقدام به شناسایی مناطق بحرانی گردید و با تلاش شبانه روزی و کارشناسی و با ارایه برنامه های صحیح برای بازسازی و توسعه تاسیسات آب و فاضلاب در کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت حرکت میکنیم و پروژه های تاثیرگذاری را در سطح کلانشهر اهواز فعال ساختیم.

مهندس کریمی صداقت در بیان مشکلات موجود در حوزه آب و فاضلاب اهواز را حق مسلم شهروندانی دانست که سال ها درگیر معضلات ناشی از عدم استفاده از فرصت ها جهت بازسازی و حل مشکلات می باشند.

وی در این خصوص گفت: متاسفانه حدود ۶۱ درصد شبکه آب و نیز ۴۷ درصد خطوط اصلی آب اهواز دارای قدمت بالای ۲۵ سال است و این یعنی فاجعه‌ برای یک کلانشهر .

صرف هزینه های گزاف و توان مازاد شرکت آبفا جهت تولید و توزیع آب شرب با تاسیسات فرسوده ودست و پنجه نرم کردن با مشکلات زنجیره ای در مسیر آبرسانی از یک طرف و تهدید سلامت شهروندان گرامی که اکثرا با نصب پمپ برروی شبکه آب رسوبات و نشتی فاضلاب را وارد آب شرب می نمایند از طرف دیگر بر نگرانی ما افزوده است که همت عالی تمام دستگاه ها را برای نجات از این بحران می طلبد.

مدیرعامل شرکت آبفا اهواز افزود: باتوجه به اینکه امکان اعمال فشار بیشتراز چهار اتمسفر به شبکه آب اهواز وجود ندارد و شبکه نیز به علت فرسودگی دچار نشتی و شکستگی می شود لذا در انتهای شبکه دچار افت فشار شده و مردم برای تامین فشار از پمپ های خانگی استفاده می کنند و استفاده از این پمپ ها باعث می شود که رسوبات موجود در شبکه فرسوده، آب مردم را دچار کدورت و تیرگی بیشتری بنماید.

وی در تشریح وضعیت آبرسانی کلانشهر اهواز بیان داشت: در حال حاضر آب این کلانشهر از سه منبع کارون برای مرکز شهر و غرب،آب حیات شوشتر(متولی :شرکت آبفا استان) جهت شرق و آب طرح غدیر از کرخه برای غرب و بخشی از شرق تامین می شود که از این سه منبع آب حیات دارای شرایط بهتری است و با رایزنی های صورت گرفته از زمان تصدی بنده تا کنون حجم دریافتی از این منبع را ۱۶۰۰ به۳۰۰۰ متر مکعب در ساعت ( در ایام نوروز در حدود ۴۰۰۰مترمکعب در ساعت) نیز رساندیم. ان شاا… تا افق ۱۴۲۵ آب به میزان ۱۳ مترمکعب بر ثانیه از سد مخزنی دز برداشت خواهد شد.

وی همچنین در خصوص معضلات بهداشتی موجود در آب شهر اهواز خاطر نشان کرد: تنها درشهر اهواز ۲۳ نقطه ورود پساب به رودخانه کارون وجود دارد که منجر به بروز معضلات خاص خود می گردد .

مهندس فردوس کریمی به چند پروژه تاثیرگذار در زمینه رفع افت فشار آب در شش ماهه اخیر از جمله اتصال تصفیه خانه گروه ملی به شبکه آب مناطق جنوب غرب گلستان و ملاشیه ، آبگیری مخزن ۵۰هزارمترمکعبی در تصفیه خانه آب غرب اهواز، احداث حوضچه پیش ته نشین در تصفیه خانه شهدای شهرستان کارون و اتصال مخازن ذخیره آب حصیرآباد به شبکه آب مناطق مرتفع اهواز اشاره و ابراز نمود: متاسفانه دو مخزن ذخیره آب در منطقه حصیرآباد پس از گذشت حدود بیست و دوسال تاکنون مورد بهره برداری قرار نگرفته بود و در شش ماهه اخیر و با حمایت استاندار محترم خوزستان با اتصال به یکی از خطوط انتقال آبرسانی طرح غدیر در محل تصفیه خانه آب شماره یک اهواز مشکل افت فشار آب را در برخی مناطق شرق اهواز مرتفع خواهد ساخت.

مهندس کریمی بیان داشت: درجهت پیشبرد ساخت تقاطع غیرهمسطح میدان چهارشیر اهواز، طی نشست های کارشناسانه باحضور دکترکاظمی نژاد دستیار ویژه استانداردرامورعمرانی استان ، بنده وسایرهمکاران فنی حوزه معاونت مهندسی،مشاورین وحوزه شهرداری اهواز مقرر شد به دلیل موقعیت قرارگیری فونداسیدن برق فشارقوی درمحورشمال به جنوب میدان چهارشیر بر روی خط لوله۳۰۰میلیمترکه ازسمت میدان نخل به سمت جاده ماهشهراحداث شده است جابجایی این خط به متراژ حدود۴۵۰متر ازکنارگذرضلع جنوبی میدان چهارشیرتاروبروی شرکت گاز درابتدای جاده ماهشهراجرا گردد .

لوله اجراشده، پلی اتیلن ۳۱۵میلیمتر و با قابلیت تحمل فشار۱۰ آمپرمی باشد.

این مقام مسئول در شرکت آبفا اهواز افزود: امسال بر اساس مصوبات دولت درراستای تخصیص اعتبارات در راستای ساماندهی وضعیت آب و فاضلاب ، اقدام به شناسایی و اولویت بندی نقاط بحرانی جهت بازسازی نمودیم و باتوجه به قدمت و فرسودگی شبکه ، اهواز را به ۲۵ منطقه تقسیم کردیم که بتوانیم فاضلاب را مجزا نموده و ازطریق کلکتورها هدایت نماییم.

وجود بیش از ۴۰ هزار انشعاب غیرمجاز آب یکی دیگر از عوامل بروز معضلات کیفی و کمی آب در سطح کلانشهر اهواز بوده که گاها این رقم به ۵۵ هزار فقره نیز رسیده است و همگی بدون استثناء علاوه بر ایجاد افت فشار آب در مسیر خود، سبب بروز مشکلات بهداشتی و تهدید سلامت شهروندان می گردند.

امیدواریم باهمکاری مراجع قانونی و بهداشت استان بتوانیم طی یک پروسه قانونی این معضل بزرگ را برطرف سازیم.

وضعیت فاضلاب اهواز نیز به گفته مهندس فردوس کریمی در شرایط بسیار بحرانی بسر میبرد و تنها برآرود هزینه کارشناسانه ای که در راستای ساماندهی آن صورت گرفته را برابر با ۸۶۰ میلیارد تومان در طرح جامع برای آب و فاضلاب از طریق بانک جهانی متعلق به سال ۸۲ و متناسب با وضعیت آن سال ها اعلام کرد.

مهندس کریمی یادآور شد: باید توجه شود که اکنون سال ١٣٩۶ است و باید برآورد هزینه ساماندهی فاضلاب مطابق طرح جامع موجود لحاظ گردد لذا بر اساس مطالعات کارشناسانه اعتباری بالغ بر ١۶۴٠میلیارد تومان تنها برای فاضلاب نیاز هست که لازم است به دقت به آن پرداخته شود.

وی این اعتبار را به جز ساخت و بازسازی تصفیه خانه های فاضلاب شرق و غرب اهواز برشمرد و گفت: پروژه فاضلاب شرق به دلیل عدم تخصیص اعتبار راکد بود که در چندماهه گذشته با رایزنی های بسیار و همچنین پیگیری استاندار محترم در راستای جذب اعتبار فعال شده و به مراحل آخر خود نزدیک می گردد که ان شاا… به وسیله ایجاد کلکتورهای طراحی شده توسط کارشناسان در تکمیل کلکتورهای طراحی شده بانک جهانی مشکل فاضلاب منطقه شرق را در حدود سه سال مرتفع خواهیم ساخت.

ایجاد حدود ۲۷ کیلومتر از این خطوط جمع کننده و انتقال فاضلاب به صورت میکرو تونل در سواحل شرق و غرب کارون از نظرمهندس کریمی کاری بسیار حساس و فنی است که می بایست از طرف تمام ارگان ها و شهروندان مورد حمایت قرار گیرد تا بتوان هرچه سریع تر رودخانه را به عنوان یکی از منابع تامین آب از بحران فاضلاب نجات داد.

وی خبر داد: طبق بررسی کارشناسان ما حدود ۴۰ درصد از پساب ورودی به رودخانه کارون تنها از پنج نقطه از ۲۳ نقطه صورت می پذیرد که ان شاا… در ابتدا این پنج نقطه را مهار خواهیم ساخت که تاثیر بسزایی در محیط زیست نیز خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت آبفا اهواز رفع معضلات بهداشتی یاد شده و همچنین مشکلاتی از قبیل رفع معارضین و انشعابات غیر مجاز را نیازمند همکاری همه جانبه مسئولان محترم دانشگاه علوم پزشکی و قوه قضایی و دیگر دستگاه های خدماتی با این شرکت عنوان داشت.

مهندس فردوس کریمی ثبت ۲۳۰۰۰ گزارش اتفاقات و حوادث فاضلاب را در سامانه ارتباطات مردمی ۱۲۲ در شش ماهه نخست امسال حاکی از وضعیت بحران زده شبکه فاضلاب دانست و افزود: روزانه حدود ۵۰ الی ۱۰۰ گزارش ثبت می گردد که در راستای تسریع خدمت رسانی به شهروندان (تا حدود ۸۳ درصد کاهش بازه زمانی اعلام تا رسیدگی) در سال جاری اقدام به ارتقای ایستگاه حوادث از یک به چهار ایستگاه در سطح شهر اهواز نمودیم که اتفاق خوشایندی در این حوزه محسوب می شود.

دراین جلسه سرپرست واحد بهره برداری و مدیر کنترل امور کیفی شرکت آبفا اهواز به ارائه گزارشاتی مبنی عملکرد شش ماهه نخست در راستای رفع مشکلات بهداشتی ناشی از سیستم آب و فاضلاب و همچنین وجود معضلات خارجی در مسیر شبکه آبرسانی و سیستم دفع فاضلاب شهری از جمله انشعابات غیرمجاز آب، جوی های روباز، ریشه درختان کنوکارپوس در شبکه، ورود پسماندهای بازارچه ها، نخاله های ساختمانی و چربی اماکن طبخ و سرو غذا و……پرداختند.

گفتنی است در این جلسه معضلات آب و فاضلاب شهرستان کارون بررسی و راهکارهای رفع این مشکلات ارائه شد.

ارسال دیدگاه

logo-samandehi