نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 12698 تاریخ انتشار: ۲۹ / ۰۷ / ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۵
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران: تعریف سناریوهای مختلف برای اجرای طرح‎های نوفلرینگ / اجرای پروژه‎های ان‎جی‎ال با جدیت دنبال می‎شود

  مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران از تعریف سناریوهای مختلف برای پیگیری پروژه های مربوط به جلوگیری از سوزندان گازهای مشعل خبر می دهد.  به گزارش پایگاه خبری “اهوازنو”، از زمان به وجود آمدن صنایع هیدروکربوری که قدمت آن به ۱۵۰ سال پیش از اکتشاف نفت بر می گردد، بحث گازهای ارسالی […]

 

مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران از تعریف سناریوهای مختلف برای پیگیری پروژه های مربوط به جلوگیری از سوزندان گازهای مشعل خبر می دهد. 

به گزارش پایگاه خبری “اهوازنو”، از زمان به وجود آمدن صنایع هیدروکربوری که قدمت آن به ۱۵۰ سال پیش از اکتشاف نفت بر می گردد، بحث گازهای ارسالی به سیستم فلر مطرح بوده است. در آن زمان برای تولید کک از زغال سنگ، تصفیه و بازیافت میعانات حاصل از آن فرآیند انجام و گازهای سمی و اضافی تولید شده در مشعل های تعبیه شده سوزانده می شد اما، به دلیل کم بودن مقدار این گازها، عدم محدودیت های زیست محیطی و بی اطلاعی از مسمویت زایی این گازها، قانونی برای جلوگیری از انتشار آنها وضع نشد اما از حدود ۴۰ سال گذشته که صنایع پالایشی گسترش و جمعیت افزایش یافت خطرات محیطی و انسانی این گازها بررسی و جمع آوری آنها به یک تکلیف تبدیل شد. بر اساس پروتکل کیوتو (Kyoto) که یکی از اسناد الحاقی کنوانسیون سازمان ملل متحد درباره‌ تغییر آب و هوا به حساب می‌آید، کشورهایی که در جهت رفع آلایندگی‌های صنایع خود اقدام پیشگیرانه نداشته باشند، جریمه خواهند شد.
هم اکنون در جهان سالانه افزون بر ۱۵۰ میلیارد متر مکعب گاز تحت عنوان فلرینگ (یا سوزاندن گازها توسط مشعل) به مواد آلاینده تبدیل می‌شود که بر اساس آمارهای بانک جهانی این رقم چیزی معادل یک سوم مصرف گاز کل اروپا است. از آنجا که سوزاندن این گازها در برج فلر مشکلات زیست محیطی مثل آلودگی، دود، صدا و بوی نامطبوع ایجاد می کند و به نوعی هدر رفت منابع اقتصادی به شمار می رود، بررسی امکان بازیافت گازهای فلر در واحد های صنعتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
کریم زبیدی، مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران در این باره در گفت و گو با خبرنگار NIOC، گفت: هم اکنون حجم قابل توجهی گاز در روز فلر می شود که مربوط به شرکت های مختلف تولیدی شرکت ملی نفت ایران است؛ البته این موضوع به این معنی نیست که کل این حجم از گاز در حال حاضر به فلر می رود.
تعریف سناریوهای مختلف برای اجرای طرح های نوفلرینگ
زبیدی با اشاره به تاکید وزیر نفت در مورد پیگیری پروژه های مربوط به گازهای مشعل گفت: هم اکنون برای جلوگیری از سوزندان این گازها، سناریوهای مختلفی تعریف شده است. بخشی از این گازها قرار است که به کارخانه های ان جی ال ۳۱۰۰، ان جی ال ۳۲۰۰ و ان جی ال خارگ برود. در این راستا تعیین تکلیف قراردادهای سایر ان جی ال ها نیز در دست اقدام و بررسی است که بخشی از این گازها هم در نهایت به این کارخانه ها می رود.
وی از تعریف پروژه های نوفلرینگ در شرکت های مختلف تولیدی خبر داد و گفت: هم اکنون برای ۱۱.۹۱ میلیون متر مکعب از گازهایی که در حال فلر هستند پروژه تعریف شده است. با راه اندازی این پروژه ها تقریبا تمامی گازهای مشعل جمع آوری خواهد شد. در شرایط حاضر کاملا مشخص است که هر شرکت به چه میزان گاز فلر می کند، چه برنامه ای دارد و چه پروژه هایی در راستای جلوگیری از سوزاندن این گازها تعریف کرده است. همه چیز در این حوزه کاملا روشن و واضح است.
زبیدی ادامه داد: البته برای بخشی از این گازها یعنی چیزی حدود ۱.۵۳ میلیون متر مکعب در روز، هنوز پروژه ای تعریف نشده که شرکت ملی نفت ایران در حال یافتن راه حل و روش مناسب برای جمع آوری آنهاست.
به گفته وی، جلوگیری از سوزندان حدود ۴ تا ۵ میلیون متر مکعب گاز در روز در کل کشور به دلیل مشکلات عملیاتی و حسب شرایط خاص، اجتناب ناپذیر است. به عنوان مثال ممکن است یکی از سکوهای پارس جنوبی دچار مشکل فنی شود که در این راستا برای جلوگیری از ایجاد حادثه، گاز معمولا فلر می شود.
پیگیری جدی احداث واحداهای ان جی ال
وی از پیگیری جدی پروژه های مربوط به احداث واحدهای ان جی ال خبر داد و گفت: در این مدت اقدام های نسبتا خوبی انجام شده و روند اجرای پروژه ها با جدیت دنبال می شود.
زبیدی ادامه داد: پروژه ان جی ۳۱۰۰ در غرب کشور از سوی شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت وابسته به صندوق های بازنشستگی در دست احداث است. ان جی ال ۳۲۰۰ در غرب کارون هم توسط مشارکتی از قرارگاه خاتم الانبیا و پتروشیمی در حال انجام است.
گفتنی است، ان.جی.ال ۳۱۰۰ با هدف جمع آوری گازهای همراه میدان های غرب کشور (مناطق دهلران، چشمه خوش، پایدار، پایدار غرب، دالپری و نفت شهر) به ظرفیت ۲۷۰ میلیون فوت مکعب گاز در روز در دستور کار است. این گازهای همراه، خوراک کارخانجات پتروشیمی مناطق اقتصادی ماهشهر، امیرکبیر، بوعلی و دهلران (۴۶ هزار بشکه در روز) را تامین می کند.
ان جی ال ۳۲۰۰ نیز به منظور جمع آوری ۵۰۰ میلیون فوت مکعب در روز گازهای همراه میدان های آزدگان شمالی و جنوبی، فاز اول و دوم میدان یادآوران، جفیر، دارخوین و یاران شمالی و جنوبی با سرمایه گذاری ۱.۵ میلیارد دلار توسط کنسرسیوم قرارگاه خاتم و پتروشیمی بندر امام (ره) در حال ساخت است.
زبیدی در مورد پیشرفت پروژه ان جی ال خارگ می گوید: این پروژه که پیش تر با هدف جمع آوری حدود ۶۰۰ میلیون فوت مکعب گازهای همراه میدان های دریایی منطقه خارگ (درود، ابوذر، فروزان) در دست اجرا بوده است اما به دلیل کمبود گازهای پیش بینی شده هم اکنون برنامه انجام کار تغییر کرده و قرار شده روزانه ۳۰۰ میلیون فوت مکعب گاز جمع آوری شود. این پروژه هم اکنون آماده برگزاری مناقصه است.
گفتنی است در پروژه NGL خارگ، شبکه مربوط به جمع آوری گازهای همراه نفت و تاسیسات مربوط به تقویت فشار گاز نصب شده است و هم اکنون احداث کارخانجات در دست اقدام است.
طرح های جمع آوری، تقویت و تزریق گاز
زبیدی در مورد طرح های جمع آوری، تقویت و تزریق گاز گفت: هم اکنون در این حوزه پروژه های زیادی تعریف شده که از میان آن‎ها می توان به پروژه تزریق گاز قلعه نار، احداث ایستگاه تزریق گازهای همراه بنگستان -لب سفید، ایستگاه جدید تزریق گاز بی بی حکیمه، تزریق گاز در مخزن کرنج، جمع آوری گازهای همراه مرحله دوم مازاد بر ظرفیت ایستگاه های مارون، تعویض کمپرسور ایستگاه های تقویت فشار اهواز و مارون و جمع آوری گازهای مازاد مرحله دوم واحد بهره برداری گچساران یک و دو اشاره کرد.
ارسال دیدگاه

logo-samandehi