نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 12297 تاریخ انتشار: ۱۳ / ۰۷ / ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۷
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

فاجعه مهاباد يا داعش ؟و لاس وگاس ؟ كدام يك بیشتر به چشممان خواهد آمد؟

به قلم #مجتبی_ریاضی_نژاد استاد دانشگاه حقوق جزا در حالیکه کشتار وسیع رقم خورده در یک کنسرت روباز در لاس وگاس آمریکا، توجه جهانیان را به خود جلب کرده و با از دست رفتن جان برخی مجروحان، ابعاد این حادثه به مرور در حال افزایش است و اخبار اقدامات وحشيانه داعش هر روز گوشمان را نوازش […]

به قلم #مجتبی_ریاضی_نژاد استاد دانشگاه حقوق جزا

در حالیکه کشتار وسیع رقم خورده در یک کنسرت روباز در لاس وگاس آمریکا، توجه جهانیان را به خود جلب کرده و با از دست رفتن جان برخی مجروحان، ابعاد این حادثه به مرور در حال افزایش است و اخبار اقدامات وحشيانه داعش هر روز گوشمان را نوازش ميدهد ، خبری در کشورمان منتشر شد که در نوع خود به شدت دردناک و تعجب آور است.

“توجه”

این مطلب حاوی جزئیاتی به شدت دردناک و تألم بار است.اگرتوان تحمل جزئیات این قتل فجیع را ندارید، از خواندن ادامه مطلب منصرف شوید!”خبر قتل فجیع یک جوان به دست دوستانش درحومه مهاباد”.

کافی است به این تیتر کوتاه، “سلفی گرفتن قاتلان با پیکر مقتول” آنهم پیکر در حال سوختن را اضافه کنیم و بر این نکته تأکید داشته باشیم که دو تن از قاتلان یا مباشران یا معاونان در قتل به سن قانونی نرسیده‌اند تا میزان فاجعه بار بودن این قتل برایمان مشخص شود، اما ماجرا دردناک تر از این حرفهاست !

آنگونه که خبرگزاریها روایت کرده‌اند، مقتول پسری دانشجو و نوزده ساله اهل مهاباد بوده که واپسین شب تابستان، ٣١ شهریور ماه به قصد همراهی با چهارتن از دوستانش از منزل خارج شده و یکی دو روز بعد، زمانی که خبر مفقود شدنش به واسطه والدینش به نیروی انتظامی گزارش شده بود، بقایای پیکرش در بیرون کهریزه روستایی در حومه شهر کشف شده است.

این در حالی است که همراهان صادق در آن شب، دوستان “صمیمی” وی معرفی شده‌اند که ظاهرا دوستی چندساله دارند و حتی برخی هم دانشگاهی نیز شده‌اند. جمعی دوستانه که سوار بر خودرو پراید یکی از ایشان روانه بیرون شهر شده‌اند و به دلایل نامعلوم میانشان اختلاف رخ داده و فرود ضربه ساطور بر سر صادق، شروع جنایتی فجیع شده است.
پس از این جراحت، سه تن از دوستان صادق به وی حمله ور شده و بعد از وارد آوردن ضربات متعدد چاقو و ساطور، پیکر خونینش را در حالیکه هنوز نفس میکشید، در حومه روستا رها کرده و به شهر بازمیگردند؛ بازگشتی که البته پایان این ماجرای دردناک نیست و ساعاتی بعدبه تکوین فاجعه ای بی مثال گره میخورد.

فردای آنروز و در حالیکه هنوز دانشجوی جوان حسابداری نفس میکشید، دوستانش !!!! از راه میرسند تا اتفاقی را رقم بزنند که شاید اگر داعش و امثال ایشان نبودند،حتی تصور کردنش نیز دشوار بنظر میرسید؛ اینکه نفس های دردناک صادق را ندید بگیرند و با خونسردی هرچه تمام تر رویش بنزین ریخته و به آتش بکشندش!

جنایتی که با کشف پیکر سوخته صادق در روز بعد توسط یک چوپان و دستگیری قاتلان در عرض ٢٤ساعت، ابعاد فاجعه بارش تکمیل تر شد، چون مأموران پلیس با بررسی محتوای تلفن همراه قاتلان به فیلمی پانزده دقیقه ای دست پیدا کردند که در آن چگونگی قتل صادق ثبت شده بود و سلفی قاتلان با جسد در حال سوختن نیز به چشم میخورد.

قاتلانی که دو تن از ایشان حتی به سن قانونی (١٨سال) هم نرسیده‌اند و به گفته رئیس کل دادگستری آذربایجان‌غربی،سه تن از آنها به اتهام مشارکت در قتل عمد با قرار بازداشت موقت و یک نفر دیگر هم به اتهام معاونت در قتل عمد با قرار وثیقه به زندان معرفی شده‌اند و پرونده شان در دستگاه قضا در جریان رسیدگی قرار گرفته است.
پرونده جنایتی به شدت دردناک که میتوان مشابهت هایی در آن با پرونده قتل ستایش یا چند پرونده مشهور دیگر یافت که قاتلانش نوجوانان و جوانان هستند اما به دلایل فراوان کمتر از امثال جنایت لاس وگاس و داعش در کانون توجه عمومی در کشورمان قرار میگیرند، غفلتی که در سایه تکرار این دست جنایات، آثار شومش بیشتر هویدا میشود و بسیار نگران کننده به نظر میرسد.
وقوع چند جنایت اخیر که توسط بزهکاران کم سن و سال درسطح کشور صورت گرفته خود گویا خیلی مطالب ناگفته است که می طلبد جامعه حقوقی و جرم شناسی کشور بهمراه جامعه شناسان و روانشناسان و دیگر متولیان امورتربیتی و فرهنگی از آموزش و پرورش گرفته تاصداوسیما و دیگران این تهدیدات اجتماعی را کاملا” جدی گرفته و برای حل آن تدابیری راهبردی اندیشیده شود/#اهوازنو

ارسال دیدگاه

logo-samandehi