نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 10513 تاریخ انتشار: ۲۳ / ۰۴ / ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۹
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

دکتر برات قبادیان معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت :طرح توانمند‌سازی و توسعه اشتغال پایدار بنگاه‌های اقتصادی نهایی می شود

      معاون وزیرصنعت، معدن و تجارت گفت: طرح «توانمند‌سازی و توسعه اشتغال پایدار»  را در دست تهیه و طراحی داریم و تیمی برای نهایی  کردن این طرح تشکیل‌شده است. به گزارش پایگاه خبری اهوازنو “برات قبادیان اظهار داشت : برای این منظور، تلاش داریم درعین‌حالی که صنایع را نوسازی و رقابت‌پذیر می‌کنیم، محصولات  […]

 

 

 

معاون وزیرصنعت، معدن و تجارت گفت: طرح «توانمند‌سازی و توسعه اشتغال پایدار»  را در دست تهیه و طراحی داریم و تیمی برای نهایی  کردن این طرح تشکیل‌شده است.

به گزارش پایگاه خبری اهوازنو “برات قبادیان اظهار داشت : برای این منظور، تلاش داریم درعین‌حالی که صنایع را نوسازی و رقابت‌پذیر می‌کنیم، محصولات  دانش‌بنیان نیز تولید کنیم زیرا با عملیاتی کردن این طرح، تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی امکان حضور در صنایع را به‌دست خواهند آورد.

این مقام مسوول با اشاره به موضوع رسوخ فناوری در صنایع، اظهار کرد: این موضوع که مدت‌ها مغفول مانده است به‌طور جد در دستور کار این معاونت قرارگرفته است.

وی افزود: هدف از طراحی این طرح؛توانمند‌سازی بنگاه‌های تولیدی و صنعتی باهدف دانش‌بنیان کردن آنها است، با توانمند ساختن این بنگاه ها در بخش صادرات، بالا بردن کیفیت محصولات و اشتغال‌زایی به آنها کمک خواهد شد. در این راستا، با توسعه تولید بنگاه‌های تولیدی و صنعتی نیاز به نیروی کار نیز افزایش خواهد یافت.

قبادیان تصریح کرد: طرح « توانمند‌سازی و توسعه اشتغال پایدار» متفاوت از طرح‌هایی است که قبل از این عملیاتی شده بود؛ به‌عنوان نمونه، طرحی به‌عنوان “خوداشتغالی” در دوران ریاست‌جمهوری سید محمد خاتمی اجرا شد. بنابر این طرح،  برای جوانان کارآفرین تسهیلاتی مدنظر قرار می‌گرفت که در دولت احمدی نژاد این طرح ادامه پیدا نکرد و طرح دیگری با عنوان “بنگاه‌های زود بازده” در دستور کار قرار گرفت. بر اساس این طرح، به بنگاه‌های تولیدی و صنعتی که امکان توسعه محصول و اشتغال‌زایی داشتند تسهیلاتی تعلق می‌گرفت. در این طرح نیز هرچند تسهیلات میلیاردی برای بنگاه ها در نظر گرفته شد اما موفق نبود و در نهایت، با شکست رو به رو شد.

وی افزود: متأسفانه در طرح خود اشتغالی بسیاری از جوانانی که تسهیلات دریافت کرده بودند به دلیل اینکه آموزش لازم برای استفاده درست از تسهیلات به آنها داده نشده بود، تسهیلات دریافتی را به هدر دادند و چون امکان بازپرداخت تسهیلات را نداشتند،  بدهکار شدند و بیکار باقی ماندند. در طرح شکست خورده ی بنگاه های زود بازده نیز دریافت کنندگان تسهیلات چون بدون مطالعه ی کارشناسی، بدون داشتن طرح امکان سنجی(Feasibility Study)  و بدون داشتن طرح تجاری(Business Plan) تسهیلات دریافت کرده بودند، لذا بسیاری از تولیدکنندگان بیکار بدهکار شدند و برخی چون تسهیلات میلیاردی گرفته بودند حتی ممکن  است اکنون در زندان به سر ببرند.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت هدف اصلی طرح «توانمند‌سازی و توسعه اشتغال پایدار» را ایجاد اشتغال پایدار از طریق توسعه دانش بینان بنگاه‌های صنعتی معدنی و تجاری موجود دانست و گفت: البته‌ برخی هدف‌های اساسی دیگر ازجمله جهت‌دهی بنگاه‌های صنعتی، معدنی و تجاری در مسیر دانش‌بنیان از طریق دانش فنی جدید (فرآیند‌های سنتی به فرآیند‌ها دانشی و آگاهانه تبدیل می‌شود)، استفاده از فارغ‌التحصیلان در تمامی مقاطع برای راه‌اندازی واحدهای تحقیق و توسعه ( استقرار نظام برنامه‌ریزی دانش‌بنیان و خلق ارزش‌افزوده جدید)، کاهش ریسک و مخاطرات بنگاه‌داری، فراهم آوری رسوخ فناوری‌های جدید در بنگاه‌های اقتصادی و  ایجاد تحرک در تقاضای نیروی کار دانست.

به گفته معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ در صورت تحقق این طرح به نتایج مطلوبی ازجمله  بهسازی و نوسازی بنگاه‌های اقتصادی در مسیر اقتصاد مقاومتی، اصلاح و بهبود کیفیت کالا، توسعه بازار‌های صادراتی، افزایش تولید و صادرات غیرنفتی، تقویت تحرک اقتصادی، افزایش کارایی تسهیلات بانکی، ارتقای سطح نیروی کار، تقویت کارآفرینی و اشتغال‌زایی، افزایش فرصت‌های شغلی جدید، افزایش بهره‌وری در تولیدات صنعتی و خدماتی خواهیم رسید.

وی افزود: برخی از جزییات این طرح با تکمیل و نهایی شدن آن متعاقباً اعلام خواهد شد.

ارسال دیدگاه

logo-samandehi