نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 10508 تاریخ انتشار: ۲۳ / ۰۴ / ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۰
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

وزیر جهاد کشاورزی: طرح مقابله با ریزگردها در مناطق فوق بحرانی از ۴۲ هزار هکتار به ۶۲ هزار هکتار افزایش یافت

  به گزارش پایگاه خبری اهوازنو” دکتر محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی با تشریح آخرین پیشرفت کاری طرح مقابله با ریزگردها با منشاء داخلی بیان داشت: پس از طی مراحل اولیه این طرح در اسفندماه و فروردین ماه گذشته به دلیل رسیدن فصل گرما و عدم امکان کاشت نهال مجددا کار از نیمه آبانماه سال […]

 

به گزارش پایگاه خبری اهوازنو” دکتر محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی با تشریح آخرین پیشرفت کاری طرح مقابله با ریزگردها با منشاء داخلی بیان داشت: پس از طی مراحل اولیه این طرح در اسفندماه و فروردین ماه گذشته به دلیل رسیدن فصل گرما و عدم امکان کاشت نهال مجددا کار از نیمه آبانماه سال جاری از  سر گرفته خواهد شد. در این مدت حدود ۴۷۰۰ هکتار از اراضی کانون ها فوق بحران زیر کشت گیاهان و درختان متنوعی رفت و کانال انتقال آب به میزان ۲۰ متر مکعب انتقال آب در ثانیه احداث شد.

 

وزیرجهادکشاورزی  ادامه داد: در حال حاضر ۷۰۰ هزار متر مکعب عملیات خاکی در این طرح اجرا شده است. اجرای ابنیه این طرح در حال انجام است . به دلیل وجود آب، برق، نفت و گاز و همچنین راه آهن کار با احتیاط بیشتری و با  بکارگیری سازه های مخصوص و مجهز انجام می شود.امیدواریم هرچه زودتر ابنیه این طرح به اتمام برسد.

 

حجتی  تصریح کرد: منطقه فوق بحرانی طرح از ۴۲هزار هکتار با انجام طرح مطالعاتی به ۶۲ هزار هکتار افزایش پیدا کرد. امیدوارم که عوامل طبیعی نیز به کمک آید تا بتوانیم فاز اول این طرح را هرچه سریع تر به پایان برسانیم. با انجام این عملیات امیدواریم تاثیر مثبتی در جهت کاهش ریزگردها در استان خوزستان و سایر استان ها شود.

 

وزیر جهاد کشاورزی با اظهار رضایت در خصوص پیشرفت کاری این پروژه گفت: از نیمه دوم آبان ماه با توجه به کاهش دمای هوا در استان کار نهال کاری از سر گرفته خواهد شد.نهال کاری  ۳۰هزار هکتار علاوه بر این ۶۲ هزار هکتار در دستور کار است.

 

وی افزود: اجرای کامل این طرح بدون مشارکت مردم این منطقه و نیروهای محلی، بسیج سازندگی، پیمانکاران و تشکلات مردم نهاد میسر نیست. مجلس و دولت پیش بینی های لازم را برای تامین منابع مالی برای اجرای کامل این طرح را انجام داده است.

 

حجتی به مشکلات این طرح اشاره کرد و گفت: خاک منطقه از ناپایداری فوق العاده بالایی برخوردار است و این مسئله مشکلاتی را برای این طرح ایجاد کرده است.

 

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه عنوان کرد: ابتدا باید خاک آب اندازی شود تا امکان کاشت و رشد نهال میسر گردد به همین منظور احداث نهالستانی برای پشتیبانی از این طرح را در دستور کار قرار دارد.

 

وی با بیان اینکه مشارکت مردم در این طرح و استفاده ار نیروهای منطقه و محلی در اولویت قرار دارد گفت: در کنار اجرای این طرح احداث نهال در خانه های روستایی با مشارکت  بانوان منطقه در حال اجراست. این منطقه منشاء ریزگردهای داخلی است و اهواز را تحت تاثیر خودش قرارداد. کاشت این نهال ها در ۶۲ هزار هکتار از کانون های فوق بحرانی ریزگردها به منزله بادشکن و تله ماسه ای عمل می کند . در افق ۲ تا ۳ ساله این ۶۲ هزار هکتار نهال کاری انجام خواهد شد.

 

حجتی در پایان اظهار امیدواری کرد و گفت: انشالله در ۳ سال آینده این منطقه تبدیل به جنگل و تفرجگاهی برای مردم استان و دیگر استان ها تبدیل شود و منشا خیر و برکت برای مردم منطقه شود  و از بروز ریزگردها با منشاء داخلی جلوگیری کند.

ارسال دیدگاه

logo-samandehi