نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 10496 تاریخ انتشار: ۲۲ / ۰۴ / ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۸
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

اظهارات مهندس هدایت الله خادمی نائب رئیس کمیسیون انرژی درباره چوب خط شبکه افق/ ما هم به وزارت نفت کمک می‌کنیم

  به گزارش پایگاه خبری اهوازنو “هدایت الله خادمی، نائب رئیس کمیسیون انرژی: درباره نیاز صنعت نفت به ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری باید گفت که همه این رقم مربوط به سرمایه گذاری خارجی نیست و فقط ۳۷ درصد آن به سرمایه گذاری خارجی نیاز است. به گفته شخص وزیر نفت، ۶۷ درصد این ۲۰۰ […]

 

به گزارش پایگاه خبری اهوازنو “هدایت الله خادمی، نائب رئیس کمیسیون انرژی: درباره نیاز صنعت نفت به ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری باید گفت که همه این رقم مربوط به سرمایه گذاری خارجی نیست و فقط ۳۷ درصد آن به سرمایه گذاری خارجی نیاز است. به گفته شخص وزیر نفت، ۶۷ درصد این ۲۰۰ میلیارد دلار باید از طریق صندوق توسعه ملی، منابع داخلی شرکت‌ها، بازار سرمایه و … تامین شود. نباید به این بخش بی توجه بود و بصورت کلی آن را فراموش کرد.

یکی از نگرانی‌های ما تعلل دوباره توتال در اجرای قرارداد بود که وزیر نفت در جلسه کمیسیون انرژی گفتند که اگر تا دو سال این شرکت کار را در یک سطح مشخصی به پیش نبرد، امکان فسخ قرارداد از سوی ایران وجود دارد که توضیحات ایشان تا حدودی خیال ما را راحت کرد.

بابت اصلاح بخش اعظمی از اشکالات قراردادهای جدید نفتی از دولت و وزارت نفت تشکر می‌کنیم و اگر موارد دیگر هم با تعامل بیشتر برطرف می‌شد امروز شاهد حاشیه‌های این چنینی نبودیم.

بزرگنمایی یک قرارداد کار درستی نیست. اینکه بگوییم ما بلد نیستیم حرف منطقی نیست هرچند که باید اذعان داشت شرکت‌های خارجی در برخی پروژه‌ها عملکرد خوبی داشتند بویژه در پارس جنوبی ولی این بدان معنا نیست که عملکرد بد نداشته باشند کما اینکه در مورد تاخیر و هزینه شاهد آن بودیم که انی ایتالیا در فاز دوم دارخوین با دو برابر زمان و ۳ برابر هزینه، پروژه را اجرا کرد.

اینکه قیمت‌های فیکس برای قراردادهای بیع متقابل پیشین اعلام می‌شود درست نیست زیرا قیمت‌ها تغییر کردند با وجود ثابت بودن سقف قرارداد.

بخشی از فشارهایی که روی مهندس زنگنه است به دلیل عدم وجود گروه مذاکره کننده حرفه‌ای است. دلیلی ندارد کسانی که نه کارمند نفت هستند و نه کارمند دولت پیگیر امضای این قرارداد باشند. خب در چنین شرایطی حاشیه‌ها بوجود می‌آید. با وجود زحماتی که آقای وزیر بابت قراردادها می‌کشد ولی حاشیه‌ها به دلیل کنار گذاشتن متخصصان نفتی خود به خود بوجود می‌آید.

این موضوع به حدی اهمیت دارد که مقام معظم رهبری به آن ورود کردند و انصافا هم دولت قبول کرد و موارد را اصلاح کرد. اگر یکی دو مورد از حساسیت‌ها و موارد در نظر گرفته می‌شد هیچ نقصی در قرارداد نبود. برجام فرصت خوبی برای کشور است و ما نباید فضای پساربرجام را با فضای تحریم یکی بدانیم و برای ورود سرمایه گذار خارجی امتیاز بدهیم.

در فلات قاره روزانه ۸۰۰ هزار بشکه نفت تولید می‌کردیم ولی امروز به ۳۹۰ هزار بشکه در روز رسیده است. این شرکت به حال خود رها شده است و نباید اینگونه باشد. باید بیشتر  سرمایه گذاری جذب کنیم تا فاصله ما با عراق بیشتر نشود. ما مخالف سرمایه گذار خارجی نیستیم و فقط خواستار شفافیت هستیم، قرارداد با توتال باید تجربه خوبی باشد تا وزارت نفت با برطرف کردن اشکالات، بتواند در مسیر خود موفق باشد.

اینکه دانش و مدیریت پروژه شرکت‌های ایرانی را با شرکت‌های خارجی و آمریکایی در یک طبقه قرار دهیم ادعای درستی نیست.

در پاسخ به سوال مجری: باشگاه نفت و نیرو تشکیل شده از متخصصان، مسئولان نفتی و پیمانکاران، بر خلاف اینکه می‌گویند تشکیلات این نهاد مخفی و مافیایی است، باید بگویم اینطور نیست. در کل تشکیلات خطرناکی نیست هرچند که ممکن است روی چندعضو آن حرف و حدیث‌هایی وجود داشته باشد و از سوی کارکنان نفت چندان محبوب نباشند.

بابت همه رفع اشکالات باز هم از دولت و وزارت نفت تشکر می‌کنیم و از این به بعد هم کمک می‌کنیم . امیدواریم در بعد نظارتی عملکرد بهتری را نسبت به گذشته شاهد باشیم.

 

ارسال دیدگاه

logo-samandehi