نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 10408 تاریخ انتشار: ۱۸ / ۰۴ / ۱۳۹۶ - ۲۱:۴۶
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

تحلیلی بر “فرار مغزها” و سرمایه های اجتماعی از شرکت مارون

  اول سراغ کمونیست‌ها آمدند، سکوت کردم چون کمونیست نبودم. بعد سراغ سوسیالیست‌ها آمدند، سکوت کردم زیرا سوسیالیست نبودم. بعد سراغ یهودی‌ها آمدند، سکوت کردم چون یهودی نبودم. سراغ خودم که آمدند، دیگر کسی نبود تا به اعتراض برآید. “مارتین نیمولر”   منابع هر سازمان عبارتند از منابع انسانی، مالی، فیزیکی و فنی(فن آوری) در […]

 

اول سراغ کمونیست‌ها آمدند،
سکوت کردم چون کمونیست نبودم.

بعد سراغ سوسیالیست‌ها آمدند،
سکوت کردم زیرا سوسیالیست
نبودم.

بعد سراغ یهودی‌ها آمدند،
سکوت کردم چون یهودی نبودم.

سراغ خودم که آمدند،
دیگر کسی نبود تا به اعتراض
برآید.
“مارتین نیمولر”

 

منابع هر سازمان عبارتند از منابع انسانی، مالی، فیزیکی و فنی(فن آوری)
در سازمانی که برای تصمیم گیری از روش های مبتنی بر مدیریت استفاده نشود، اغلب برای تخصیص منابع از عوامل یا روابط شخصی استفاده خواهد شد. اگر به بعد منابع انسانی توجه لازم نشود حتی بهترین سیستمی که در مدیریت تدوین میگردد محکوم به شکست خواهد بود.
برهم زدن یا مختل کردن ساختارهای اجتماعی و سیاسی درون سازمانی
مقایسه ننمودن استعدادهای افراد با ماموریت های محوله
و نبودن حمایت کافی از طرف مدیران ارشد
سه عاملی هستند که در صورت وجود، باعث بروز مشکلاتی در مدیریت سازمان و در نتیجه کاهش بهره وری سیستم خواهند شد. مدیران زبده، مدیرانی هستند که علاوه بر بکارگیری دانش مدیریت در حوزه های مختلف، در دایره ی منابع انسانی نیز باید هنر به خرج داده و ضمن حفظ منابع با تجربه و موفق، همدلی و هم افزایی نیز ایجاد نمایند و یادمان نرود که مدیریت : هنر بکار گیری افراد و منابع جهت رسیدن به اهداف سازمانی است.

متاسفانه خروج نیروهای توانمند و با تجربه از شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون مدتی است که سیر صعودی یافته و این موضوع در روءسا و سرپرستان میانی که مهمترین بخش هر سازمان می باشند نمود بیشتری پیدا کرده است.
پس از خروج افرادی توانمند در سال ۹۵ از جمله مهندس “افشین آریا “رئیس سابق اداره نگهداری و تعمیرات، در سال ۹۶ نیز آقای سید حسین غفوری یزدی رئیس سابق بازرسی فنی و خوردگی فلزات مارون که از متخصصین با تجربه و کار کشته بود، و می توان گفت نمونه ایشان در مناطق نفت خیز کمتر یافت می شود، شرکت مارون را ترک کرده و به مدیریت مهندسی و ساختمان پیوست.
از دیگر افرادی که از آن شرکت انتقال یافت، دکترمالک قنواتی رئیس سابق مهندسی تعمیرات مارون، دارای دکترای برق، پژوهشگر، مؤلف کتب تخصصی و دارای ثبت اختراع می باشد.

نامبردگان در سالهای قبل از کارمندان نمونه شرکت ملی نفت بوده و طی سالهای گذشته از ارکان بخشهای تخصصی خود بوده اند. تعدادی از روسای عملیاتی و فنی شرکت مارون نیز یا در شرف انتقالی بوده یا در حال یافتن سمت هستند تا آن شرکت را ترک کنند. ممکن است علت های مختلفی بعنوان دلایل خروج نخبگان از شرکت مارون بیان شود ولی سوال این جاست که چرا این موضوع طی بیش از یک سال اخیر اتفاق افتاده است و هنوز در جریان است و دقیقا بعد از انتصاب مدیرعامل فعلی شرکت نفت و گاز مارون صورت گرفته است
و سوال مهمتر اینکه جایگزین این افراد چه کسانی خواهند بود؟ بررسی جریان نیروهای ورودی و خروجی به شرکت مارون نشان داده است که به هیچ وجه نیروهای ورودی از نظر فنی و تجربی، کیفیت و توانمندی نیروهای خروجی را نداشته و قابل مقایسه نیستند و این موضوع در واحدها و بخش های مناطق نفتخیز جنوب زبانزد شده است و بسیار به گوش می رسد
اینکه چه اصراری بر رفتن یا بهتر بگویم فراری دادن روسای فنی و با تجربه در شرکت مارون وجود دارد؟
سوالی ست که نگارنده از آقای جهانگیر پورهنگ شخصا پرسیدم و ایشان هرکدام از افراد رفته از شرکت مارون را که در مورد رفتنش سوال کردیم؟
اعلام کردند که این افراد مشکل روده ای داشته اند!!!! و با بنده مشکلی نداشته اند!
حال اینکه بقول آقای مدیرعامل به یکباره و ظرف یک مدت معین تعداد زیادی نیروی نخبه و کارشناس زبده در شرکت مارون “مشکل روده ای” پیدا کرده و مشکل شان هم تنها با انتقال از شرکت مارون حل می شود؟!!!
خود سوال بزرگی ست که یافتن پاسخ آن را به پرسنل و اذهان بیدار مخاطبان “اهواز نو” واگذار می نماییم…

آیا این حرکت ها در مقیاس کوچکتر مشابه تصمیمات ریاست دولت نهم و دهم نیست که باعث خروج نخبگان از کشور شد؟

تعویض نیروهای متخصص و کارا با نیروهای کم تجربه در تشبیه همانند شطرنج بازی است که مهره های کلیدی خود را حذف نموده و به جای آن از سرباز استفاده می نماید تا قدرت و شوکت خویش را در صفحه داخلی به نمایش بگذارد و کمک گرفتن از سربازی را که لباس وزیر پوشیده! را کافی بداند. غافل از اینکه مهره ای چون سرباز شاید گوش به فرمان محض باشد ولی، دامنه دید و حرکت یک خانه ای دارد آنهم با این شرط که خانه جلویی خالی باشد.
مسلما باختن در پیشانی چنین بازیگری نوشته می شود و فرصت جبران و نیل به اهداف سازمان از دست خواهد رفت
تمام رقبا علاوه بر حفظ مهره های اصلی، سعی در تبدیل سرباز به ژنرال از طریق آموزش و بکار گماشتن ایشان در کنار با تجربه ها هستند و در شرکت مارون چوب حراج به تخصص می زنند و این گونه می شود که تحقق تولید در سال ۹۵ نسبت به برنامه می شود ۹۷% در حالی که در سالهای گذشته همواره این عدد بیش از ۱۰۰% بوده و حمایت از ساخت داخلی قطعات در سال ۹۵ می شود ۲۸۰۰ قطعه در حالی که این آمار در دوره قبل ۶۵۰۰ قطعه بوده است (نقل از مدیر عامل شرکت مارون)
ما به حکم رسالت خویش و بدور از هر مرده باد و زنده باد و نگاه جناحی و حزبی …و تنها با نگاهی عدالت محور و حق مدارانه به انعکاس اخبار؛تحلیل ها و نقدهای کارشناسانه در حوزه ی نفت و انرژی می پردازیم و من آنچه شرط بلاغ بود گفتم…تو خواه پند گیر و خواه ملال…
١٨ تیرماه٩۶/بابک طهماسبی

ارسال دیدگاه

logo-samandehi