نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 10042 تاریخ انتشار: ۰۲ / ۰۴ / ۱۳۹۶ - ۹:۴۲
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

با نفتی ها…این بار رامین حاتمی

  ویلیام ناکس دارسی یکی از بنیانگذاران اصلی صنعت نفت و صنایع پتروشیمی، در ایران بود. او در سال ۱۹۰۰ توافقنامه‌ای با هنری دراموند ولف، آنتوان کتابچی خان و کوته برای اکتشاف نفت در ایران امضا نمود. مذاکره آنها با مظفرالدین شاه قاجار، در سال ۱۹۰۱ شروع شد. در ابتدا مبلغ ۲۰٫۰۰۰ پوند برای اکتشاف، […]

 

ویلیام ناکس دارسی یکی از بنیانگذاران اصلی صنعت نفت و صنایع پتروشیمی، در ایران بود. او در سال ۱۹۰۰ توافقنامه‌ای با هنری دراموند ولف، آنتوان کتابچی خان و کوته برای اکتشاف نفت در ایران امضا نمود. مذاکره آنها با مظفرالدین شاه قاجار، در سال ۱۹۰۱ شروع شد. در ابتدا مبلغ ۲۰٫۰۰۰ پوند برای اکتشاف، در یک میلیون و دویست هزار کیلومتر مربع، پیشنهاد شد، که در صورت کشف نفت، این امتیاز، برای مدت شصت سال، از شاه قاجار گرفته شود. در مقابل، دولت ایران، ۱۶٪ درصد از سود سالانه این شرکت را، به خود اختصاص داد. البته دولت بریتانیا تا سالها پس از اتمام قرارداد سندیکای دارسی، از ذخائر عظیم نفت ایران، برداشت کرد و سودی بسیار زیادتر از آنچه که دارسی بدست آورد، به دولت بریتانیا تعلق یافت.

تیم حفاری تحت نام جورج رینولدز بی، به ایران فرستاده شد و بلافاصله شروع به جستجو و اکتشاف نمودند. تا سال ۱۹۰۳ ویلیام دارسی در حدود ۵۰۰ هزار پوند هزینه کرده بود، کار حفاری و اکتشاف، بدون نتیجه متوقف گردید. سپس دارسی مجبور شد، برای بدست آوردن ۱۰۰ هزار پوند دیگر، شرکت نفت برمه را، در سهام سندیکا، شریک نماید.

با شروع مجدد کار حفاری در مناطق جنوب ایران و در منطقه شاردین ادامه یافت. در سال ۱۹۰۷ همزمان نقطه دوم انتخاب گردید و حفاری در منطقه‌ای بنام میدان نفتون در شهر مسجدسلیمان آغاز شد. در سال ۱۹۰۸ در نقطه‌ای دیگر در شهر مسجدسلیمان نیز، شروع به حفاری کردند. حفاری‌ها در ماه آوریل بدون هیچ موفقیتی ادامه داشت و سرمایه نهایی، در حال اتمام بود و دارسی نیز کاملأ ورشکست شده بود.

اما در تاریخ ۲۶ مه ۱۹۰۸ و در عمق ۳۶۰ متری از زمین میدان نفتون، در مسجدسلیمان، مته حفاری، آخرین لایه را شکافت و نفت، با فشار بسیار زیاد، از زمین فوران کرد.
نفت فوران کرد و چراغ های بسیاری را در ایران و جهان روشن کرد
اما چراغ شهر اولین ها همچنان رو به خاموشی می رود…
وقتی برای بازدید به چاه شماره یک در مسجدسلیمان می رویم
پیرزن مهربانی که گویا در همان حوالی خانه دارد می گوید که چندین بچه ی بیکار دارد…و با ناامیدی می گوید:
“دا تو اگوی یه روزی وضع ای شهرو خو ابو؟”
دلم فشرده می شود…چه بگویم؟
چگونه حقایقی را که دل ما همه ی بچه های شهر را از غصه می فشارد بیان کنم
اما یاد فرزندان شهر که در نفت و در اقصی نقاط ایران در تلاشند میفتم…بارقه ی امیدی در دلم جوانه می زند
به پیرزن لبخند می زنم و می گویم:” ها دا ؛ په سیچه خو نیبو…
بچل ای شهر همه مسلیمونه دوست دارن و یه روزی دست به دست یک إدن و أیان راستس اکونن”
بهش میگم “دا بچلته بفرشن دانشگاه رشته های نفتی بخونن که بیان من شرکت نفت”
پیرزن لبخندی از روی امید می زنه و میگه دا تو مدیری من نفت؟
بهش می گم:”نه دا” “مو روزنامه نگاروم…” “مدیر نیدوم اما مدیرکشوم…”
همه ی جمع میزنن زیر خنده…و پیرزن هم می خندد…و حس میکنم که شهر از نفتک تا بی بیان میخندد…
“تقدیم به تمام بچه های عزیز و دوست داشتنی شهرم…”

رامین حاتمی (زاده ۱۳۴۷ مسجدسلیمان) کارآفرین و مدیر ارشد اجرایی ایرانی و البته از بزرگ زادگان و اصالتا از خوانین بختیاری است، که در حال حاضر بعنوان مدیرعامل و نایب رئیس هیئت مدیره شرکت نفت مناطق مرکزی ایران فعالیت می‌کند.
این شرکت هم‌اکنون بزرگترین تولید کننده گاز طبیعی و چهارمین تولید کننده نفت ایران است.

مهندس رامین حاتمی دانش‌آموخته کارشناسی مهندسی شیمی و کارشناسی ارشد مهندسی مخازن از دانشگاه صنعت نفت است و فعالیت در صنایع نفت و گاز را از سال ۱۳۷۱ در شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب (بزرگترین تولید کننده نفت ایران) آغاز کرد. وی در فاصله سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۱ مدیر عملیات شرکت نفت و گاز مارون بود و از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۳ بعنوان مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب فعالیت می‌کرد.حاتمی در فاصله ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵ مدیریت عملیات و تولید شرکت نفت و گاز اروندان را برعهده داشت و از سال ۱۳۹۵ تا ابتدای ۱۳۹۶ در جایگاه مدیر مهندسی‌وساختمان شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب فعالیت می‌نمود.
رامین حاتمی از مدیران جوان و باانگیزه ی نفت است که بسیار فکور و با برنامه است و در مردمداری و ارتباطات خوب با زیرمجموعه و…شهرت بسیاری دارد و بهمین علت در مجموعه هایی که عهده دار مسئولیت بوده است از محبوبیت خاصی برخوردار بوده است
رامین حاتمی قطعا تا بالاترین مراحل در وزارت نفت پیش خواهد رفت و آینده ای بسیار درخشان تر از حال در انتظار اوست
حاتمی مدیری تکنوکرات و کاملا فنی است که با هیاهو و جنجال های سیاسی میانه ای ندارد و بیشتر دوست دارد به موضوعات فنی و چالش هایی که در مقوله ی تولید در نفت وجود دارد ورود کند و اشراف دارد
رامین حاتمی این روزها عهده دار مسئولیت نفت مرکزی با سمت مدیرعامل است که حتما در آینده ی نزدیک از این شرکت و تغییرات مثبتی که در دوران حضور این مهندس جوان رقم خواهد خورد خواهیم نوشت
برای مهندس رامین حاتمی آرزوی موفقیت؛سرافرازی و توفیق خدمت می نماییم
و امیدواریم که روزی بچه های نجیب و کاردان مسجدسلیمان شهر اولین ها را به جایگاه حقیقی اش برسانند.

ارسال دیدگاه

logo-samandehi