نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 1247 تاریخ انتشار: ۱۴ / ۰۴ / ۱۳۹۵ - ۹:۰۶
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

قلم ؛ پاسخ قلم… نوشته ای از دکتر ولی الله شجاع پوریان به مناسبت روز قلم

قلم ؛ پاسخ قلم در تقویم رسمی کشورمان چهاردهم تیرماه به عنوان «روز قلم» شناخته می‌شود. ارزش و اهمیت قلم فقط به دنیای امروز و پیشرفت جامعه بشری مرتبط نیست، بلکه چندین قرن پیش از این قرآن کریم در آغاز نزول با تعبیر «ن، وَالقَلَمِ وَ ما یَسْطُرُونَ؛ سوگند به قلم و آنچه می‏نویسند» بر […]

قلم ؛ پاسخ قلم

در تقویم رسمی کشورمان چهاردهم تیرماه به عنوان «روز قلم» شناخته می‌شود. ارزش و اهمیت قلم فقط به دنیای امروز و پیشرفت جامعه بشری مرتبط نیست، بلکه چندین قرن پیش از این قرآن کریم در آغاز نزول با تعبیر «ن، وَالقَلَمِ وَ ما یَسْطُرُونَ؛ سوگند به قلم و آنچه می‏نویسند» بر ارزش و اهمیت قلم را تاکید کرده است. در حدیث نبوی نیز مرکب قلم از خون شهید برتر دانسته شده است: مدادالعلماء افضل من دماء الشهداء»
پیدایش قلم و ابزار نوشتار در تاریخ بشریت نیز نقطه عطفی به شمار می‌آید که باعث شد مناسبات و تعاملات انسانی از ارتباطات کلامی و شفاهی به ارتباطات مکتوب متحول شود. قلم به ابزاری به خدمت بشریت تبدیل شد تا هم حافظ اسرار تاریخ، علوم و دانش انسان‌ها باشد و هم با حفظ گنجینه گرانبهای تجارب بشری، حلقه اتصال گذشته با حال و آینده شود. بی‌جهت نیست که قلم را یکی از عوامل اساسی بیداری انسان‌ها و پیدایی تمدن‌های عظیم می‌دانند.
به رغم ارزش و اهمیت قلم در همه اعصار و ادوار، اما ظلم‌ها و نامهربانی‌های زیادی در حق قلم، اهالی قلم و دوستداران آن رفته است. چه بسیار اندیشمندان و محققانی که هرچند با ابزار قلم به میدان معرفت و دانایی قدم گذاشتند، اما با تیغ تیز تحجر، انحصارطلبی و خودحق‌پنداری روبه‌رو شدند و چه بسا جان و مال خود را نیز در این راه از دست دادند و از آن سو نیز قلم‌هایی بودند که با وارونه‌سازی حق و باطل در راه کتمان حقیقت قدم برداشتند و به خدمت قدرت‌ها درآمدند و شان و منزلت قلم را پایمال کردند.
با این حال وقتی در روزگار معاصر از قلم سخن گفته می‌شود، ناگهان ذهن آدمی به سوی نویسندگان، روزنامه‌نگاران، خبرنگاران و اهالی رسانه و مطبوعات معطوف می‌شود. قلم‌به‌دستانی که تلاش می‌کنند با پاسداشت مقام قلم، رسالت راستین قلم را به‌جا آورند و باعث روشنگری، هدایت و افزایش آگاهی جامعه شوند. اما زمانی درد به جان دوستداران قلم رخنه می‌کند که عده‌ای تاب رویارویی با قلم را ندارند و تلاش می‌کنند با ابزار خشونت و تهدید، قلم را از رسالت واقعی خویش دور کنند. درعین حال تجربه نشان داده است هر گاه که اراده جمعی بر روشنگری، آگاهی‌بخشی و واقع‌گویی تاکید کند، قلم برنده نهایی خواهد بود و حرمت و اعتبار قلم و قلم‌داران پیروز عرصه‌های حق و باطل می‌شود.
آنچه این روزها اهالی قلم را در کشورمان بیش از هرچیزی می‌رنجاند، برخوردهای امنیتی با نویسندگان و اصحاب رسانه است. این قلم خواه به معنای واقعی‌اش باشد یا خواه مجازی آن، در هر صورت باید از تیررس سانسورها،‌ بدبینی‌ها،آیین‌نامه و بخشنامه‌های دستوری در امان باشد تا بتواند آزادانه رسالت خود را مبنی بر دانایی و روشنایی‌بخشیدن به فضای تاریک ذهن و حیات جامعه ایفا کند. اگر نظامیان بر قاعده موشک جواب موشک استوارند، اهالی قلم نیز بر این باورند که قلم باید پاسخ قلم باشد نه تهدید و خشونت که تیشه بر ریشه حق و حقیقت می‌زند. در روزهایی که با نام قلم متبرک شده بود، پیامک‌هایی از منابع ناشناس برای برخی از اهالی قلم ارسال شده بود که با منزلت و مقام شامخ قلم سازگار نیست و مغتنم است دولت محترم، وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی و نهادهای امنیتی با بررسی و ریشه‌یابی این ماجرا که باعث سلب اعتماد مردم و دلسردی و یاس اهالی قلم می‌شود، برخورد کنند تا بیش از این خاطر نویسندگان و قلم‌به دستان را ناآسوده و آشفته نکنند.ریشه بسیاری از ناهنجاری‌ها، فسادهای اقتصادی و بحران‌های اجتماعی امروز جامعه ما ناشی از ایجاد محدودیت و مرزهای ساختگی برای قلم است، قلم‌های آزاد و مستقل می‌توانند حاکمیت دولت و ساختار را به اتاقی شفاف و شیشه ای تبدیل کنند که همگان از آنچه در پیش رو و پشت پرده می گذرد آگاه و مطلع باشند به امید آن روز…

دکتر ولی الله شجاع پوریان/تیرماه ٩۵

ارسال دیدگاه

logo-samandehi