نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 1269 تاریخ انتشار: ۱۶ / ۰۴ / ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۲
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

علی پروین…از علی سلطان تا ملیجک…!

  علی پروین که روزگاری در استادیوم ها اورا علی سلطان می خواندند و محبوب ترین چهره ی قرمزها یا بهتر بگویم ورزش کشور بود سالهاست که دیگر آن محبوبیت را نزد مردم و حتی هواداران پرسپولیس ندارد…که البته دلایل بسیاری را می توان برای این کاهش محبوبیت عنوان کرد اولین دلیل علمی شدن فوتبال […]

imageimageimage

 

علی پروین که روزگاری در استادیوم ها اورا علی سلطان می خواندند و محبوب ترین چهره ی قرمزها یا بهتر بگویم ورزش کشور بود سالهاست که دیگر آن محبوبیت را نزد مردم و حتی هواداران پرسپولیس ندارد…که البته دلایل بسیاری را می توان برای این کاهش محبوبیت عنوان کرد

اولین دلیل علمی شدن فوتبال و بالا رفتن سطح فرهنگ عمومی مردم و تماشاگران فوتبال است که دیگر نسل جوان و تحصیلکرده با ادبیات لمپنیسم و چاله میدانی میانه ای ندارد و مثلا تلفظ واژه ی دیوار به دیفار ! و یا مثلا تعریف دادن درباره کله پاچه و دیزی و آبگوشت..! ذوق و علاقه ای را در مردم بر نمی افکند و تازه اثر سوء و عکس نیز دارد!

دوما دلیل: افشای زد و بندها و پشت پرده های کثیف فوتبال ظرف چند سال اخیر است که مثلا در دوران مدیرعاملی محمدحسن انصاری فرد که مشخص شد علی سلطان در حد و اندازه ی دلال های بازیکن! ظاهر شده و با بازیکنانی مانند معدنچی؛علیزاده و…قراردادهایی سنگین با احتساب آن سالها بسته است و مبالغی به اندازه ی یک چهارم یا بعضا کمتر از آن را به بازیکنان پرداخته است! و افشای این گونه زد و بند ها سبب شد تا دید جامعه و هواداران نسبت به او تغییر کند

به این مسائل موضوعاتی مانند آوردن پسرش محمد پروین به پرسپولیس و بردنش به استیل آذین و انواع و اقسام پارتی بازی هایی که برای فرزندش کرد…! مردم فراموش نخواهند کرد که بعد از درگیری شادروان مهرداد أولادی با محمد پروین…به یکباره جوان خوش استیل و قدرتمند پرسپولیس از سطح اول فوتبال ایران کنار گذاشته شد و امسال درعین مظلومیت…اورا با جسم بی جان به اورژانس تهران انتقال دادند..!

موضوع مترجمی داماد او آرش فرزین و ترجمه های دروغ حرفهای زویل مربی آلمانی هم که در برنامه نود باعث رسوایی بدتر علی پروین و دامادش شد…و تا مدتها موضوع بحث رسانه ها و سایت های خبری و ورزشی بود…

اما شاه بیت غزل این از دست رفتن محبوبیت …اظهارنظر ایشان بعد از ملاقات با احمدی نژاد بود که علی سلطان را در حد یک ملیجک مجیز گو برای جریان های قدرت تبدیل کرد…!

ایشان بعد از ملاقات با رییس جمهور سابق که بعدها معلوم شد بخاطر دریافت وام ۶ میلیارد تومانی! آنهم با سود ۵درصد از شخص رییس جمهور بوده اظهار می دارد:”که این چند ساعت ملاقات با رییس جمهور بهترین ساعات زندگی ام بودند!”

و ملاقات دوباره ی احمدی نژاد را” فراموش نشدنی ترین!” لحظات عمر خود می داند؟!!

البته اگر سری به آرشیو عکس های قدیمی علی سلطان با بسیاری از هنرپیشه های زن آن زمان…بیندازید(که این سایت بخاطر حفظ شئونات اسلامی از انتشار این تصاویر معذور است)مشخص می شود که ایشان در هر برحه از زمان لحظات فراموش نشدنی خاص دارند…!

ما ایرانی ها عاشق شادروان تختی هستیم نه بخاطر قهرمانی هایش…که مثلا موحد هم مدال هایش از تختی بیشتر بودند..ما عاشق مرام و منش تختی و اینکه حاضر نشد جلو شاه مملکت سر خم کند و دست بوسی کند هستیم…غلامرضا تختی اسطوره است چرا که اسطوره ها در کشور ما هرگز سر خم نمی کنند و مجیز هیچ قدرتی را نمی گویند…در سال های اخیر هم البته شادروان ناصر حجازی با آن ظاهر جنتلمن و برازنده زمانی محبوب قلبها و اسطوره شد که حاضر به سر خم کردن نشد و در سیمای ملی در حالیکه سرطان آن ظاهر زیبا و مردانه اش را تحت الشُعَاع قرار داده بود…سرود: من آن گلبرگ مغرورم که می میرم ز بی آبی…! اما با خواری و خفت…پی شبنم نمی گردم..!

اسطوره ها در کشور ما توسط خودشان! یا کسانی؟! و قدرتها و دولت ها نیست که ساخته می شوند بلکه اسطوره ها شاید هر قرن یکبار زاده میشوند و خود بی آنکه بخواهند رل بازی کنند و نقش ایفا کنند!با نظر قلبی مردم و بر اساس محبوبیتی که نزد مردم دارند اسطوره و پهلوان میشوند

یادم می آید سالها قبل که تلاش میشد حسین رضازاده جهان پهلوان نامیده شود و از او یک شبه اسطوره بسازند…مرحوم کیومرث صابری در هفته نامه ی طنز اما پربارگل آقا روی جلد خود تصویری از جهان پهلوان تختی به چاپ رساند که قدم برداشته و در قعر جاپای بزرگ و عمیق او رضازاده مانند یک آدم کوتوله افتاده و گم شده است!

اسطوره ها خود تاریخ ساز و چالش برانگیزند و همواره مقابل قدرت ها و ظلم و جور…زمانه ی خویش و نه پاچه خوار و محو شده در قدرت و مال و جاه !

شاید سالها حضور علی پروین در نمایشگاه اتوموبیلش سورتمه و همنشینی با دلال های اتوموبیل خلق و خوی سلطانی را در علی پروین به خلق و خوی دلالی و واسطه گری مبدل ساخته است؟!

علی پروین می توانست اسطوره بماند…اما حیف…که درخشش سکه ها و برق اسکناس های نو  گاه سلاطین را تا حد ملیجک ها…تنزل می دهد..!

بر مزار ناصر حجازی شعری از الکساندر پوشکین با ترجمه ی استادانه ی دکتر پرویز ناتل خانلری نقش بسته است با این مضمون:

غم قفس به کنار…

آنچه عقاب را پیر می کند…

پرواز زاغ های بی سروپاست!

یادش گرامی و روحش قرین آمرزش باد…

بابک طهماسبی/تیرماه ٩۵

دیدگاه کاربرانکل نظرات :2
 • فرهاد

  تاریخ : ۱۶ - تیر - ۱۳۹۵

  باسلام و درود
  همچنین آرزوی قبولی طاعات وعبادات
  و تبریکِ عیدسعیدفطر…

  واقعاً درست و صحیح فرمودید
  زاغهای بی سروپا همه چیز را ازبین بردند…
  از اسطوره ها و پهلوانان
  نام و نشانی فقط برجاست
  نه رسم و رسوم…


  پاسخ

 • حسن

  تاریخ : ۱۷ - تیر - ۱۳۹۵

  متن زیبا و جالبی بود. و عین حقیقت


  پاسخ

ارسال دیدگاه

logo-samandehi