نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 2786 تاریخ انتشار: ۱۸ / ۰۸ / ۱۳۹۵ - ۱۹:۲۱
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

ضریب بازیافت گازدرپارس جنوبی افزایش می یابد

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور مهندسی و توسعه گفت: با نصب سکوی تقویت فشار گاز در فاز ۱۱، ضریب بازیافت گاز از پارس جنوبی افزایش می یابد و این فاز الگویی برای افزایش ضریب بازیافت سایر فازها می شود. به گزارش پایگاه خبری اهوازنو به نقل از خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت […]

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور مهندسی و توسعه گفت: با نصب سکوی تقویت فشار گاز در فاز ۱۱، ضریب بازیافت گاز از پارس جنوبی افزایش می یابد و این فاز الگویی برای افزایش ضریب بازیافت سایر فازها می شود.

به گزارش پایگاه خبری اهوازنو به نقل از خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، غلامرضا منوچهری در مراسم امضای توافقنامه طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی در مرکز همایش های کوشک با بیان اینکه با امضا قرارداد فاز ۱۱، آخرین طرح توسعه میدان مشترک پارس جنوبی تعیین تکلیف شد، گفت: این قرارداد نتیجه نشست های متعدد شرکت ملی نفت با اعضا کنسرسیوم است که نسبت به سایر قراردادهای توسعه ای جامع و کامل تر است.
به گفته منوچهری، نخستین برداشت گاز از فاز ١١ پارس جنوبی، ۴٠ ماه پس از امضای قرارداد محقق می شود که پس از حدود سه سال تولید از این میدان، تجهیز این فاز به سکوی تقویت فشار گاز ضرورت دارد.
وی افزود: در قرارداد فاز ۱۱ کنسرسیومی متشکل از شرکت توتال (با سهم ۵۰.۱ درصد)، شرکت سی ان پی سی (با سهم ۳۰ درصد) و شرکت پتروپارس (۱۹.۹ درصد) حضور دارند.
منوچهری با بیان اینکه قرارداد فاز ۱۱ با سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری منطبق است، افزود: فاز ۱۱ از جمله فازهایی است که در منطقه مرزی مشترک با قطر قرار دارد از این رو برداشت گاز آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
وی با بیان اینکه تولید گاز از فاز ۱۱ پارس جنوبی بعد از گذشت سه سال از زمان قرارداد انجام می شود، اظهار کرد: افزایش ازدیاد برداشت در سال سوم تولید اهمیت دو چندانی می یابد.
منوچهری افزود: هم اکنون متوسط ضریب بازیافت در ایران حدود ۲۵ درصد است که با برنامه ریزی های انجام شده و بر اساس قرارداد، ضریب بازیافت در فاز ۱۱ به ۷۰ درصد نزدیک می شود از این می توان از این فاز به عنوان الگویی برای افزایش ضریب بازیافت سایر فازها استفاده کرد.
وی با بیان اینکه ضریب بازیافت ۴۰ درصد مورد قبول کشورهای همسایه است، افزود: در هفت تفاهمنامه ای که تاکنون شرکت ملی نفت ایران امضا کرده ضریب بازیافت ۴۰ درصد از سوی شرکت های خارجی پیشنهاد شده و حتی برای لایه نفتی پارس جنوبی ضریب پیشنهادی بالاتر هم بوده است.
تضمین ظرفیت تولید در مدل جدید قراردادهای نفتی
منوچهری در تشریح تفاوت های میان قراردادهای جدید نفتی و قراردادهای بای بک گفت: در قراردادهای بای بک پیشین رسیدن به ظرفیت اولیه تولید از سوی طرف خارجی مدنظر بود در حالی که در مدل جدید قراردادی طرف خارجی باید حجم تولید مورد نظر را طی ۲۰ سال تضمین کند.
وی افزود: مسئله مهمی که در قراردادهای جدید نفتی به آن توجه شده این است که در صورتی که پیمانکار نتواند به ظرفیت تولید مقرر دست یابد ممکن است اصل سرمایه ای که انجام داده هم بی بازگشت بماند.
منوچهری تقویت شرکت های اکتشاف و تولید را از دیگر دستاوردهای مدل جدید قراردادهای صنعت نفت اعلام کرد و گفت: هم اکنون یازده شرکت E&Pشناسایی شده که این شرکت ها هم می توانند به صورت مشترک و هم به عنوان لیدر به شرطی که سرمایه لازم را داشته باشند و مدیریت ریسک هم بپذیرند در قراردادهای جدید همکاری کنند.
دستیابی ایران به دانش و فناوری روز دنیا
وی ادامه داد: انتقال تکنولوژی از دیگر مزایای مدل جدید قراردادهای نفتی است که کمک می کند ایران بتواند به واسطه همکاری با شرکت های بزرگ بین المللی در بخش های مختلف به ویژه EORوIOR به دانش روز دسترسی پیدا کند.
معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه هیچ بخشی مانند نفت سرمایه پذیر نیست، افزود: در فاز ۱۱ میدان مشترک پارس جنوبی ۴.۸ میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام می شود.
وی با بیان اینکه در قراردادهای جدید نفتی افزایش مشارکت ساخت داخل مد نظر است، افزود: با ظرفیت سنجی شرکت های داخلی، این سازندگان می توانند در ساخت سکوهای تقویت فشار گاز فاز ۱۱ همکاری کنند.
افزایش سهم ساخت داخل در میدان مشترک پارس جنوبی
منوچهری افزود: به منظور افزایش مشارکت سازندگان داخلی در طرح های توسعه ای باید مدیریت هزینه اعمال کرد. با کاهش هزینه ها و ظرفیت سازی پیش بینی می شود بتوان سهم داخل در فاز ۱۱ پارس جنوبی را به ۷۰ درصد افزایش داد.
وی با تاکید بر وجود نگاه ارزشی به تولیدات فاز ۱۱ پارس جنوبی، گفت: میعانات تولیدی این فاز به پالایشگاه سیراف و خلیج فارس و اتان و ال پی جی آن به پتروشیمی ها ارسال می شود از این رو برای تولیدات این فاز برنامه ریزی شده است.
منوچهری افزود: توسعه نیروی انسانی و استفاده از نخبگان در برنامه کاری شرکت نفت است ضمن اینکه وزیر نفت نیز بر استفاده شرکت های خارجی از نیروهای داخلی تاکید کرده است.
تقویت بخش خصوصی و تحولات محوری در این حوزه
وی ضمن اشاره به تاکید وزیر نفت مبنی بر تقویت بخش خصوصی گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده شاهد تحولات محوری در این حوزه خواهیم بود به طوری که انتظار می رود تا نهایت ۱۵ سال آینده شرکت های خصوصی قوی ای داشته باشیم.
به گفته منوچهری در صورتی که صنعت نفت در بخش بالادستی متحول شود اقتصاد کشور نیز دچار تحول خواهد شد.
به گزارش NIOC، فاز ۱۱ پارس جنوبی دارای ۳۰ حلقه چاه است که با نصب و راه اندازی دو سکوی تولیدی هر یک با ۱۵ حلقه چاه، تولید روزانه ۲ میلیارد فوت مکعب گاز (۵۶ میلیون مترمکعب در روز) از این میدان محقق می شود.
ارسال دیدگاه

logo-samandehi