نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 2235 تاریخ انتشار: ۱۶ / ۰۶ / ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۹
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

زیرپوست‌ سفردبیرکل‌ اوپک‌ به ایران…

اسدالله قره خانی با اشاره به سفر دبیرکل و معاون امور مطالعات سازمان اوپک به ایران و دیدار با وزیرنفت گفت:سفر دبیرکل اوپک به ایران برای نزدیک کردن نظر ایران به سایر کشورها بوده که اقدامی پسندیده است و به میزانی که این ارتباطات نزدیک تر و بیشتر باشد،اوپک از یک اقتدار مناسبتر و پایدارتر […]

اسدالله قره خانی با اشاره به سفر دبیرکل و معاون امور مطالعات سازمان اوپک به ایران و دیدار با وزیرنفت گفت:سفر دبیرکل اوپک به ایران برای نزدیک کردن نظر ایران به سایر کشورها بوده که اقدامی پسندیده است و به میزانی که این ارتباطات نزدیک تر و بیشتر باشد،اوپک از یک اقتدار مناسبتر و پایدارتر برخوردار خواهد شد و اقتدار گذشته خود را به دست می آورد.

نماینده مردم علی آبادکتول در مجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه سازمان اوپک که متشکل از کشورهای تولیدکننده نفت بوده،تصمیمات خود را به صورت جمعی اتخاذ می کند،افزود:متاسفانه درچند سال اخیر اوپک آنچنان که باید،نتوانسته نقش محوری خود را در صادرات،کنترل تولید و در کاهش و افزایش قیمت نفت اعمال کند.

قره خانی ادامه داد:اخیراً کشورهای غیر اوپک از جمله روسیه وارد این نهاد شدند و مقرر شده اوپک نقش موثرتری ایفا کند و روسیه که یکی از کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت است، نقش مهمی در افزایش نقش آفرینی اوپک ایفا کرده است.

وی یادآور شد:اگر چنانچه که قیمت نفت افزایش فراوانی داشته باشد،تولید نفت شیل آمریکا و برخی کشورها اقتصادی می شود و بر این اساس نفت زیادی وارد بازار شده و عرضه و تقاضا را برهم می زند.

قره خانی با اشاره به اینکه برخی از اعضای تولیدکننده نفت از جمله عربستان با سیاست های غلط خود قیمت نفت را به یک سوم کاهش دادند،افزود:نقش اوپک می توانست دراین سال ها که قیمت نفت کاهش یافته موثر باشد،اما متاسفانه نقش خود را به خوبی ایفا نکرد.

وی با بیان اینکه درحال حاضر طرح فریز نفتی در اوپک مطرح شده که کشورها به همان میزانی که اکنون تولید می کنند بسنده کرده و دراین مدت میزان تولید را ثابت نگه دارند،ادامه داد:این اقدام به زیان ایران بوده و ایران بزرگترین بازنده طرح فریز نفتی است،به واسطه تحریم های ظالمانه،میزان تولید نفت ایران کاهش یافته و در آن سو عربستان و برخی کشورهای دیگر حداکثر تلاش خود را برای استحصال نفت به کار بردند.

این نماینده مردم درمجلس دهم،با تاکید براینکه ایران باید به میزان تولید ۴ میلیون بشکه نفت درپیش از تحریم ها دست یابد، بیان کرد:روسیه از این تصمیم ایران حمایت کرده،همچنین اخیراً در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ پوتین از نظر ما حمایت کرده است،حتی دبیرکل اوپک بیان کرده که نظر ایران منطقی و معقول است،درهمین راستا ایران زمانی که به ۴ میلیون تولید رسید از فریزنفتی حمایت می کند.

وی افزود:متاسفانه ضعف اقتدار اوپک باعث شده که ضرر و خسارات به کشورهای تولیدکننده نفت عمدتاً اسلامی وارد شود و ایران نیز از این آشفتگی و درهم ریختگی اوپک متضرر شده است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه برای افزایش اقتدار اوپک اراده عمومی وجود دارد، تصریح کرد: حتی عربستان سعودی به این نقطه رسیده که تصمیماتش را عاقلانه تر کند،درگذشته تصمیمات عربستان متاثر از برداشت های غلط سیاسی و با نگاه آسیب رسانی به جمهوری اسلامی ایران بوده است و به دنبال کاهش درآمدهای اقتصادی ایران بودند، اما در حال حاضر عربستان به دلیل کسری بودجه و مداخله در یمن هزینه های سنگینی متحمل شده و نیاز به تصمیمات عاقلانه دارد.

ارسال دیدگاه

logo-samandehi