- پایگاه خبری تحلیلی اهواز نو | اخبار خوزستان | اخبار اهواز - http://www.ahvaznew.ir -

رکوددر۵۰صنعت وابسته به ساختمان

صنعت ساختمان حداقل با ۵۰ نوع صنعت مرتبط است و تا زمانی که مسکن از رکود خارج نشود، این صنایع هم رشدی نخواهند داشت.» این بخشی از صحبت‌های معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص رکود بخش صنعت و عدم‌رشد تولید است.

به گزارش اهوازنو:محسن صالحی‌نیا، با بیان اینکه رشد منفی صنعت بیشتر در بخش صنایع مرتبط با ساختمان بوده است، می‌گوید: حداقل ۵۰ نوع صنعت با صنعت ساختمان مرتبط هستند که هم‌اکنون به‌دلیل رکود در بخش مسکن، متناسب با سایر بخش‌های صنعت رشد نکرده‌اند و رشد آنها مرتبط با سیاست‌هایی است که دولت در بخش مسکن دارد .

تا زمانی که مسکن از رکود خارج نشود، این صنایع هم رشدی نخواهند داشت. در حقیقت آنگونه که از گفته‌های صالحی‌نیا نیز برمی‌آید، هم‌اکنون از یک سو رشد نامتناسب صنعت ایران ناشی از رکود بخش مسکن است و از دیگر سو برای رفع این عدم‌تناسب و دستیابی به رشد مثبت در حوزه صنعت، دولت باید بخش مسکن را با اتخاذ سیاست‌هایی به‌رونق برساند.

در این میان مسئله‌ این است که سیاست‌های اتخاذ شده از سوی دولت برای خروج مسکن از رکود، اغلب معطوف به اعطای تسهیلات برای خرید مسکن است؛ درحالی‌که رکود به‌گونه‌ای همه‌گیر در مسکن ریشه دوانده‌ و کل این بازار، از تولید تا معاملات و مصرف را به‌سختی درگیر خود کرده است که بدون توجه مستمر به همه حوزه‌ها ازجمله تولید مسکن، هرگونه تلاش برای رونق را ناکام می‌گذارد.

شاهد این مسئله را در تازه‌ترین آمارهای مرکز آمار ایران می‌توان دید؛ در بهار‌۹۵تعداد ۳۱هزار و ۸۰۸پروانه ساختمانی توسط شهرداری‌های کل کشور صادر شده که نسبت به فصل گذشته حدود ۱۷.۴درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود ۱۰.۹درصد کاهش داشته است.

همچنین تعداد واحد مسکونی پیش‌بینی شده در پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان در بهار سال۹۵ بالغ بر ۸۱هزار و ۹۷۶واحد بوده که نسبت به فصل گذشته ۱۱.۷درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته ۱۲.۱درصد کاهش داشته است. این رقم در مقایسه با نیاز سالانه ۱٫۲میلیون واحد مسکونی در کشور (۳۰۰هزار واحد در هر فصل)، رقم بسیار پایینی است و از آنجا که این واحدهای مسکونی قاعدتا در طول یکی، ‌دو سال آینده وارد بازار خواهند شد می‌توان اینگونه استنتاج کرد که با سیاست‌های فعلی، رکود مسکن ادامه‌دار خواهد بود.

به گفته مدیرعامل هلدینگ سیمان فارس و خوزستان، بازار مصرف سیمان داخلی در سال‌جاری نسبت به سال‌های گذشته حداقل ۲۵درصد کاهش یافته است. مرتضی لطفی می‌گوید: براین‌اساس انجمن صنفی تولیدکنندگان سیمان پیش‌بینی کرده است در سال ۹۵معادل ۷۰درصد از ظرفیت تولیدی خود، سیمان تحویل دهد؛ درحالی‌که این صنعت در سال ۹۱بیش از ظرفیت تولیدی، سیمان تحویل می‌داد. رکود مسکن، کمر صنعت فولاد را نیز خم کرده است؛

به‌گونه‌ای که سیدبهادر احرامیان، عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد می‌گوید: مصرف ظاهری فولاد ایران در بازه ۴ساله ۹۱تا ۹۵در یک سقوط آزاد فاجعه‌آمیز با افت ۳۰درصدی مواجه شده و از ۲۲میلیون تن مصرف در سال ۹۱به کمتر از ۱۶میلیون تن در شرایط فعلی رسیده است. همچنین احمد شریفی، دبیر انجمن سنگ ایران نیز می‌گوید: هم‌اکنون بیش از ۵۰درصد کارخانه‌های سنگ کشور خالی هستند. به گزارش ایرنا، میزان ذخیره سنگ تزیینی و ساختمانی کشور ۴میلیارد و ۵۰۰میلیون تن است و میزان مصرف سالانه نیز به ۱۰میلیون تن می‌رسد و نزدیک به ۶هزار واحد سنگبری در کشور فعالیت می‌کنند.

در تازه‌ترین مصوبات بانک مسکن، سقف تسهیلات پرداختی به جوانان در ۳سطح افزایش یافته است. براساس مصوبه هیأت مدیره بانک مسکن سقف تسهیلات حساب پس‌انداز مسکن جوانان برای حساب‌های افتتاح شده در سال ۱۳۹۵ در پایان سال پنجم برای متقاضیان تهرانی تا ۶۰ میلیون تومان، برای شهرهای بزرگ (کرج، مشهد، تبریز، اصفهان، اهواز، قم و شیراز) به ۵۷ میلیون تومان و در سایر شهرها به ۵۴ میلیون تومان افزایش یافته است و در پایان سال پانزدهم افتتاح حساب مسکن جوانان نیز حداکثر تسهیلات پرداختی در تهران به ۱۱۰ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ به ۱۰۰ میلیون و در سایر شهرها به ۹۰ میلیون تومان می‌رسد.

حساب پس‌انداز مسکن جوانان نوعی برنامه‌ریزی بلندمدت برای خانه‌دار شدن افراد است که متقاضیان می‌توانند با واریز مبالغ به‌صورت ماهانه و یا یک‌جا حداقل پس از ۵سال و حداکثر بعد از ۱۵ سال نسبت به دریافت تسهیلات خرید و احداث مسکن اقدام کنند.