نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 1801 تاریخ انتشار: ۲۰ / ۰۵ / ۱۳۹۵ - ۰:۴۸
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

دکتر برات قبادیان از آب؛انواع و اهمیت آن می گوید…

در دوران تحصیلات ابتدایی که بودیم به ما یاد دادند که آب از دو عنصر هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده است و مایه حیات است. یعنی بدون آب زندگی معنا ندارد. عناصر اصلی محیط زیست ما نیز آب، خاک و هوا هستند. برای زندگی هر کدام حذف شود، زندگی غیر قابل تصور می شود. این […]

در دوران تحصیلات ابتدایی که بودیم به ما یاد دادند که آب از دو عنصر هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده است و مایه حیات است. یعنی بدون آب زندگی معنا ندارد. عناصر اصلی محیط زیست ما نیز آب، خاک و هوا هستند. برای زندگی هر کدام حذف شود، زندگی غیر قابل تصور می شود. این ماده حیاتی جزیی اساسی از مواد تشکیل دهنده زیست توده کالبد هر موجود زنده ای است. اهمیت آب زمانی برای ما به شکل حیاتی خودنمایی می کند که تشنه هستیم و وقتی که دسترسی به آن برایمان مقدور نباشد، آنگاه با تمام وجود به مفهوم “آب مایه حیات است” پی می بریم. از طرف دیگر تا پریروز زیاد گفته و شنیده می شد که جنگ آینده میان کشورها، بر سر آب است و یا جنگ جهانی سوم جنگ آب است اما از دیروز گفته شده و یا شنیده شده که در یک کشور، جنگ میان ایالتها و یا استانها بر سر آب است. متاسفانه باید بگویم که نه در حرف و در شعار و نوشته بلکه در عمل، همین امروز جنگ و دعوا در یک استان و میان شهرها بر سر آب است. درگیری میان مردم شهرهای بلداجی و سفید دشت و فرادنبه در استان چهارمحال و بختیاری که منبع ١١ درصد از آب باکیفیت و شیرین کشور است در هفته جاری و کشته شدن یک نفر و زخمی شدن و بازداشت ده ها تن، این گفته اخیر که امروز جنگ بر سر آب میان شهرهای یک استان است را تایید می کند. بدون شک اگر این روند پیش برود ،در آینده ای نه چندان دور، درگیری بر سر آب دیگر میان مردم دو شهر نخواهد بود بلکه ” جنگ میان همسایه ها در یک کوجه” خواهد بود. هیچ بعید نیست که جنگ آب به یک رویارویی تن به تن مبدل گردد. موضوع امروز دیگر بحث عرضه و تقاضای این ماده حیاتی است.
بنظرم مشکل اصلی از اینجا ناشی می شود که چون آب در گذشته و تا به امروز تقریبا” همچون هوا مجانی بوده است، لذا ارزش و اهمیت آن کمتر مورد توجه قرار گرفته است. آب برای ما یک ماده سیال بوده و کم و کیف آن چندان مطرح نبوده است. همینکه این ماده حیاتی همچون هوا به وفور در دسترس بوده برای ما کفایت می کرد. این موضوع هنوز هم در بخشهایی از جامعه ایرانی ما مصداق دارد، بویژه در بخشهایی از جامعه روستایی و عشایری ما که از تصفیه آب، تقسیم بندی آب، کنتور آب، قیمت آب و مفاهیمی از این دست، خبری نیست. در هر صورت امروزه، هوا برای کل جامعه بشری روی این کره خاکی چنین مفهومی دارد. علی ایحال، با کاهش منابع آبی کشور هر روز بر برداشت و فرهنگ اهمیت آب افزوده می شود. برای بسیاری از ما ایرانیان آب، آب است، ماده ای سیال و شفاف. اینکه آب امروزه و در دنیای مدرن به لحاظ کیفی تقسیم بندی گردیده است، چندان مهم نیست، حال آنکه فرهنگ سازی این تقسیم بندی برای بها دادن به آب و اهمیت دادن به کم و کیف مصرف آن به منظور جلوگیری از بروز بحران آب در آینده بسیار حیاتی است. در یک تقسیم بندی کلی آب به پنج نوع زیر دسته بندی می شود:
١- آب معدنی
٢- آب آشامیدنی(آب شرب)
٣- آب بهداشتی
۴- آب کشاورزی
۵- آب صنعتی
هریک از این آبها برای اینکه در دسترس قرار گیرند، هزینه و قیمتی دارند. ارزش و بهایی دارند، هزینه هایی را به جامعه تحمیل می کنند. در فرهنگ عمومی ما چند درصد از مردم به این بینش و آگاهی رسبده اند که آب معدنی و آب شرب را نباید برای استحمام و شستشوی حیاط، ماشین، لباس و …. بکار برد. یا اینکه آب شرب و آب بهداشتی چه تفاوتی دارند. چند درصد از مردم ما می دانند که آب کشاورزی نیز استانداردهایی دارد. آب کشاورزی نباید حاوی برخی فلزات و یا عناصر سنگین باشد چرا که اثرات زیانبار غیر مستقیم آن بر سلامتی انسان جبران ناپذیر است. مردم ما اگر نمی دانند مقصر نیستند، بلکه متولیان مربوطه مقصرند که فرهنگ سازی نکرده اند. علی ایحال، کوتاهی و قصور ما کار را بسیار پیچیده کرده است بگونه ای که شواهد و قراین علمی انکارناپذیر از بحران آب در ایران و در آینده ای نه چندان دور خبر می دهد. در این میان، وظیفه ما دانشگاهیان در اطلاع رسانی صحیح و فرهنگ سازی علمی در جامعه بسیار اهمیت دارد. این اهمیت، وظیفه همکاران متخصص دانشگاهی در امور آب را دوچندان می کند. امیدوارم ما دانشگاهیان به درستی از پس این وظیفه خطیر بر آییم.
(قبادیان)

ارسال دیدگاه

logo-samandehi