نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 17865 تاریخ انتشار: ۱۷ / ۰۲ / ۱۳۹۸ - ۹:۵۵
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

رابطه خارش پوست سر و ریزش مو

به گزارش پایگاه خبری اهواز نو؛ کرم حلقه ای یک عفونت قارچی است که موجب راش پوستی قرمز و خارش‌دار می شود. کرم حلقه ای و دیگر عفونت های قارچی می توانند فولیکول های مو را تضعیف کنند و ریزش مو را موجب شوند. افراد می توانند اغلب خارش پوست سر و ریزش مو را […]

به گزارش پایگاه خبری اهواز نو؛

کرم حلقه ای یک عفونت قارچی است که موجب راش پوستی قرمز و خارش‌دار می شود. کرم حلقه ای و دیگر عفونت های قارچی می توانند فولیکول های مو را تضعیف کنند و ریزش مو را موجب شوند.

افراد می توانند اغلب خارش پوست سر و ریزش مو را به طور همزمان تجربه کنند که نشان می دهد این شرایط ممکن است دلیلی شایع داشته باشد یا یکی از آنها دلیل شکل گیری دیگری باشد.

خارش پوست سر و ریزش مو مشکلی شایع است که افراد بسیاری در طول عمر خود گهگاهی آن را تجربه می کنند. رشد مو اغلب پس از درمان دلیل زمینه ای دوباره آغاز خواهد شد.

پیوند بین خارش پوست سر و ریزش مو

اگرچه ممکن است به طور مستقل رخ دهند، گاهی اوقات ممکن است پیوندی بین ریزش مو و خارش پوست سر وجود داشته باشد.

عفونت های قارچی، واکنش های آلرژیک به محصولات مو، و فولیکول های ملتهب مو می توانند موجب خارش پوست سر و همچنین آسیب دیدگی فولیکول مو شوند که ریزش مو را در پی دارد.

در موارد دیگر، زخم شدن پوست سر می تواند موجب خارش شدید شود زیرا بافت زخمی می تواند به فیبرهای عصبی در پوست آسیب وارد کند. اگر ریزش موی فردی موجب تشکیل بافت زخمی شود، این ممکن است دلیل خارش باشد.

زمان که فردی به طور مکرر یا به سختی پوست سر خارش‌دار را می خاراند، می تواند به پوست و فولیکول های مو آسیب وارد کند. این آسیب می تواند به ریزش موی موقت، خونریزی، و زخم شدن ناشی از خراشیدن منجر شود. زمانی که خاراندن متوقف می شود، مو معمولا دوباره رشد خواهد کرد.

در موارد دیگر، مانند ریزش موی ارثی یا طاسی با الگوی مردانه و زنانه، ریزش مو بدون خارش پوست سر رخ می دهد. در این موارد، خاراندن پوست سر ممکن است موجب آسیب شود، اما دلیل زمینه ای ریزش مو با خارش مرتبط نیست. خراشیدن پوست سر تاثیری در ریزش مو نخواهد داشت زیرا دلیل ژنتیکی در پس آن قرار دارد.

دلایل

شرایط و عوامل زیر می توانند موجب خارش پوست سر و ریزش مو شوند:

کرم حلقه ای پوست سر

کرم حلقه ای یک عفونت قارچی است که موجب راش پوستی قرمز و خارش‌دار می شود. کرم حلقه ای و دیگر عفونت های قارچی می توانند فولیکول های مو را تضعیف کنند و ریزش مو را موجب شوند.

افراد مبتلا به کرم حلقه ای ممکن است با ریزش مو تکه تکه روی پوست سر خود مواجه شوند.

کرم های ضد قارچ تجویزی می توانند به درمان کرم حلقه ای پوست سر کمک کنند و پس از بهبودی مو دوباره رشد خواهد کرد.

واکنش های آلرژیک

واکنش های آلرژیک به محصولات مو می تواند پوست سر و فولیکول های مو را تحریک کند که به خارش منجر می شود. در بیشتر موارد، واکنش ها خفیف هستند و تحریک یا التهاب پوست سر موقتی است. با این وجود، اگر تحریک پایدار است، این می تواند به فولیکول های مو آسیب رسانده و موجب ریزش مو شود.

افراد می توانند این نوع از واکنش آلرژیک را نسبت به هر محصولی که برای موی خود استفاده می کنند، از جمله موارد زیر داشته باشند:

– شامپو

– نرم کننده

– رنگ مو

– ژل مو

– ماسک مو

یک دلیل شایع واکنش های آلرژیک پوست سر ماده ای شیمیایی به نام پارافنیلین‌دی‌آمین (Paraphenylenediamine) است که در بسیاری از رنگ های موی سیاه وجود دارد.

کرم ها یا داروهای آلرژی می توانند اغلب خارش را درمان کنند. اگر محصولی موجب یک واکنش آلرژیک شده است، توقف استفاده از آن و انتخاب محصولی با برندی دیگر را مد نظر قرار دهید.

فولیکولیت

فولیکولیت به التهاب فولیکول مو گفته می شود.

دلایل شایع فولیکولیت شامل عفونت های باکتریایی یا قارچی می شوند.

عفونت می تواند افزون بر خارش موجب ریزش موی موقت شود.

با استفاده از آنتی بیوتیک ها یا داروهای ضد قارچ می توان عفونت های باکتریایی یا قارچی را درمان کرد.

لیکن پلانوپیلاریس

لیکن پلانوپیلاریس شرایطی است که موجب التهاب پوست سر می شود. دانشمندان بر این باورند که لیکن پلانوپیلاریس به واسطه در معرض خطر قرار گرفتن سیستم ایمنی یا ضعف آن رخ می دهد. این شرایط می تواند موجب خارش، پوسته پوسته شدن پوست و ریزش مو شود.

آلوپسی آره‌آتا

آلوپسی آره‌آتا شرایطی است که می تواند موجب ریزش موی تکه تکه و خارش پوست سر شود.

اگرچه دانشمندان درباره دلیل قطعی آلوپسی آره‌آتا مطمئن نیستند، باور بر این است که حملات اشتباه سیستم ایمنی به فولیکول های مو زمینه ساز آن است. این بیماری بین افراد مبتلا به یک بیماری خودایمنی یا دارای سابقه خانوادگی بیماری خودایمنی شایع‌تر است.

درمان های استاندارد برای آلوپسی آره‌آتا شامل موارد زیر می شوند:

– ایمنی درمانی

– داروها و پمادهای ضد قارچ

– استروئیدها

افرادی که ریزش موی ارثی را تجربه می کنند ممکن است یکی از درمان های زیر برای آنها مفید باشد:

– پیوند مو

– ماینوکسیدیل

– فیناستراید

درماتیت آتوپیک

درماتیت آتوپیک نوعی اگزما است که موجب راش پوستی قرمز و خارش می شود. اگرچه دلیل مستقیم ریزش مو نیست، درماتیت آتوپیک می تواند به خاراندن بیش از حد پوست سر منجر شود که ممکن است ریزش موی موقت را در پی داشته باشد.

افراد مبتلا به درماتیت آتوپیک می توانند از کرم ها و پمادها برای درمان این شرایط استفاده کنند. یک فرد متخصص می تواند توصیه های لازم درباره گزینه های درمان را ارائه کند.

سوریازیس

سوریازیس یک اختلال خودایمنی است که موجب بروز وصله های خشک و قرمز روی پوست می شود که با پوسته های نقره ای پوشیده شده اند. سوریازیس می تواند روی پوست سر نیز شکل بگیرد و اغلب خارش‌دار است.

ریزش مو ممکن است به واسطه خاراندن وصله های سوریازیس رخ دهد.

در حال حاضر، درمان خاصی برای سوریازیس وجود ندارد و افراد مبتلا می توانند برای مدیریت علائم به پزشک مراجعه کنند.

شوره سر

شوره سر موجب خشکی و خارش پوست سر می شود. همچنین، شوره سر می تواند موجب ریزش مو شود، اما این شرایط بسیار نادر است. به طور معمول، شوره سر تنها زمانی موجب ریزش مو می شود که در طولانی مدت درمان نشود.

گزینه های درمان شامل استفاده از شامپوها، پمادها و کرم های بدون نسخه ضد شوره می شوند.

ارسال دیدگاه

logo-samandehi