نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 14395 تاریخ انتشار: ۰۵ / ۱۲ / ۱۳۹۶ - ۷:۴۲
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

حميدمعصومی نژاد تنها خبرنگار تلويزيون ايران در ايتاليا را بيشتر بشناسيم

حميدمعصومی نژاد تنها خبرنگار تلويزيون ايران در ايتاليا را بيشتر بشناسيم حميد معصومي نژاد از معدود خبرنگاران صدا و سیماست که به تنهایی کار می‌کند و همه فعالیت‌های تولید خبر، فیلمبرداری، تدوین و… را خود انجام می دهد. حمید معصومی نژاد که چند سال پس از پیروزی انقلاب برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی وارد […]

حميدمعصومی نژاد تنها خبرنگار تلويزيون ايران در ايتاليا را بيشتر بشناسيم

حميد معصومي نژاد از معدود خبرنگاران صدا و سیماست که به تنهایی کار می‌کند و همه فعالیت‌های تولید خبر، فیلمبرداری، تدوین و… را خود انجام می دهد.
حمید معصومی نژاد که چند سال پس از پیروزی انقلاب برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی وارد ایتالیا شده بود و برای سه سال در رشته پزشکی دانشگاه لاساپی ینتسا رم تحصیل کرده بود، به دلیل علاقه‌اش به خبرنگاری، کار خبری را با خبرگزاری ایرنا در شهر رم آغاز کرد و هم‌اکنون ۲۵ سال است ‌در این کشور به ‌نمایندگی از تلویزیون ایرانی حضور دارد؛ تنها نماینده تلویزیون ایران!

این خبرنگار درباره کیفیت فعالیتش گفته است: پیدا کردن روزانه خبر و سوژه از کشوری توریستی مانند ایتالیا، که مردم به شوق بازدید از اماکن باستانی و جاذبه‌های گردشگری‌اش و خوردن اسپاگتی راهی آنجا می‌شوند، چندان کار ساده‌ای نیست. ایتالیا مانند بسیاری از کشورهای اروپایی چندان خبرساز نیست و بنابراین این خبرنگار است که باید با کنجکاوی و ابتکار عمل به شکار رویدادهای روزمره جذاب برود.
وی درباره سوژه‌یابی در ایتالیا اذعان داشته است: در انتخاب سوژه، توجه به موقعیت‌های پیرامون بسیار‌‌ مهم است. گاهی به هنگام راه رفتن در خیابان‌ یا نشستن در اتوبوس، دیدن رفتارهای مردم و یا خواندن یک تیتر روزنامه جرقه اصلی یک گزارش می‌شود، شاید چون دور و بر من خیلی سوژه‌های هیجانی وجود ندارد، ‌مجبورم مرتب برای مخاطب ایرانی دنبال سوژه باشم

تلاش من این است که گزارش‌های خبری‌ام متنوع باشد و کارهایم برای بینندگان و شنوندگان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران، خسته کننده نباشد.

معصومی نژاد با همین رویکرد از فوتبال و سیاست تا معماری و اقتصاد رفته و گزارش‌های متفاوتی از ایتالیا فرستاده که در مواردی نیز دردسرهای گسترده‌ای برایش ‌داشته باشد. او که در چند سال اخیر دو کتاب به زبان ایتالیایی درباره تاریخ، فرهنگ و جاذبه‌های گردشگری ایران در ایتالیا منتشر کرده،‌ سال گذشته در جشنواره رسانه ای ایتالیا در جزیره سیسیل در میان ۵۳ خبرنگار از ۲۳ کشور جهان، ‌خبرنگار برتر انتخاب شد.

با این اوصاف،‌ نمی‌توان توانمندی خبرنگار تلویزیون ایران در رم را نادیده گرفت؛ اما تنها بحثی که ‌می‌ماند، کیفیت این اثرگذاری است. معصومی نژاد دایره اثرگذاری محدود‌ و پوشش مشخصی بر وقایع دارد و بیشتر بر رم متمرکز است و این اتفاق نیز عجیب نیست. او فیلمبردار، گزارشگر، تهیه‌کننده و … صداوسیمای کشورمان در ایتالیاست و در واقع، همه بضاعت تلویزیون کشورمان در ایتالیا به عنوان یکی از مهم‌ترین کشورهای اروپا، یک خبرنگار است.

توضیحات داده شده برای درک این حقیقت بود که توانمندی نیروهای رسانه‌ای تلویزیون در آن سوی مرزها اندک نیست، بلکه مجموعه سرمایه‌گذاری تلویزیون برای پوشش رویداد‌های جهان بسیار اندک شده و سهولت استفاده از تصاویر دیگر شبکه‌های ماهواره‌ای نیز، اراده لازم‌ برای گسترش سرمایه‌گذاری در راستای دریافت تصاویر دستِ اول را به حداقل رسانده است؛ رویکردی که به شدت به هر رسانه‌ای ضربه وارد می‌کند و ‌نیز در بلندمدت ضربه محکمی به مهم‌ترین رسانه کشور خواهد زد.

ارسال دیدگاه

logo-samandehi