- پایگاه خبری تحلیلی اهواز نو | اخبار خوزستان | اخبار اهواز - http://www.ahvaznew.ir -

جزییات سفریک روزه رئیس جمهور ووزیر نفت به خوزستان

رئیس جمهوری روز یکشنبه ۲۳ آبان ماه در سفری یک روزه چند طرح نفتی و مهم استان خوزستان را افتتاح خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری اهواز نو استاندار خوزستان افزود: افتتاح سه فاز در میادین نفتی غرب کارون به ظرفیت استخراج ۲۰۰ هزار بشکه در روز ، مرکز CTC راه آهن تهران- اهواز با حجم سرمایه گذاری سه هزار میلیارد ریال، کارخانه روغن کشی خلیج فارس در بندر امام با حجم سرمایه گذاری ۶ هزار میلیارد ریال ، طرح آبرسانی به دشت آزادگان ، هویزه ، رفیع ، شرق اهواز در قالب طرح آبرسانی غدیر، پایانه مرزی شلمچه با حجم سرمایه گذاری ۲۷۶ میلیارد ریال و نیز افتتاح سه فاز پتروشیمی در مجتمع های پتروشیمی ‘تخت جمشید’، ‘کارون’ و ‘فجر دو’ از جمله طرح هائی است که در این سفر افتتاح خواهند شد.

وی گفت: کلنگ زنی پالایشگاه جدید آبادان و چندین طرح مهم دیگر نیز به رئیس جمهوری پیشنهاد شده که در صورت موافقت وی در این سفر عملیات اجرائی آن آغاز خواهد شد.

شریعتی در خصوص طرح پالایشگاه جدید آبادان بیان کرد: این طرح به تصویب شورای عالی اقتصاد رسیده که احداث کامل آن از زمان آغاز عملیات اجرائی تا پایان طرح به یک بازه زمانی پنج ساله نیاز دارد که با افتتاح آن بیش از ۱۰ هزار نفر از بیکاران جذب این پالایشگاه می شوند و سپس پالایشگاه قبلی به موزه تبدیل خواهد شد.

شریعتی گفت: برای اجرای این طرح ۱،۳ میلیارد دلار فاینانس خارجی
تصویب شده است و تا پایان امسال نیز ۱٫۷ میلیارد دلار فاینانس اسفند ماه تصویب می شود.

استاندار خوزستان در خصوص مرکز دیجیتالی CTC راه آهن نیز گفت: با افتتاح این طرح تمامی مدیریتهای قطارهای تهران جنوب از طریق استان خوزستان انجام خواهد شد و مشکلات پیشین با افتتاح این طرح برطرف خواهد شد.

دکتر روحانی رئیس جمهوری کشورمان اولین سفر استانی خود را در تاریخ ۲۵ دیماه ۱۳۹۲به استان خوزستان انجام داد و در جریان این سفر ضمن دیدار با مردم چندین طرح را افتتاح و یا کلنگ زنی کرد.

استان خوزستان از قطبهای اقتصادی به خصوص در زمینه نفت در جنوب غربی ایران قرار دارد که بیش از ۶۰۰ کیلومتر مرز آبی و خاکی با کشور عراق دارد