نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 14783 تاریخ انتشار: ۱۸ / ۰۲ / ۱۳۹۷ - ۹:۵۹
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

تولید ۲۵ هزار بشکه ای نفت از یاران جنوبی نیمه دوم امسال محقق می شود

تولید ۲۵ هزار بشکه ای نفت از یاران جنوبی نیمه دوم امسال محقق می شود مجری طرح توسعه میدان یاران جنوبی در شرکت متن از وارد مدار شدن ۱۲ حلقه چاه جدید در نیمه دوم امسال خبر داد و گفت: با این اقدام تولید نفت از این میدان مشترک به ۲۵ هزار بشکه در روز […]

تولید ۲۵ هزار بشکه ای نفت از یاران جنوبی نیمه دوم امسال محقق می شود

مجری طرح توسعه میدان یاران جنوبی در شرکت متن از وارد مدار شدن ۱۲ حلقه چاه جدید در نیمه دوم امسال خبر داد و گفت: با این اقدام تولید نفت از این میدان مشترک به ۲۵ هزار بشکه در روز می رسد.

به گزارش پایگاه خبری اهوازنو ، همایون کاظمینی در حاشیه بیست‌‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در جمع خبرنگاران در مورد طرح توسعه میدان نفتی یاران جنوبی، گفت: بر اساس مطالعات اولیه نفت درجا این میدان ۸۰۰ میلیون بشکه برآورد و از سال ۹۱-۹۲ توسعه آن آغاز شد.
به گفته کاظمینی به دلیل کمبود اطلاعات از لایه ها و سازندهای مخزنی میدان یاران جنوبی در ابتدای امر دو حلقه چاه توصیفی حفر شد و با تکمیل اطلاعات حفاری ۱۸ حلقه چاه با هدف تولید ۲۵ هزار بشکه نفت در روز در دستور کار قرار گرفت.
وی افزود: بر اساس مطالعات اولیه تولید از لایه های فهلیان و سروک در دستور کار بود که با تکمیل اطلاعات سروک و گدوان تشخیص داده شد.
کاظمینی در مورد روند پیشرفت کنونی طرح توسعه میدان نفتی یاران جنوبی، گفت: عملیات حفاری در این میدان، آذرماه سال گذشته به اتمام رسید و هم اکنون تولید زودهنگام ۱۰ هزار بشکه ای از ۶ حلقه چاه لایه سروک در مدار است.
وی افزود: با نصب تسهیلات سرچاهی در نیمه دوم سال جاری، ۱۲ حلقه چاه دیگر حفاری شده نیز وارد مدار و تولید ۲۵ هزار بشکه ای از این میدان محقق می شود.
قرارداد توسعه میدان یاران به زودی منعقد می شود
کاظمینی در مورد توسعه میدان یاران در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی گفت: قرارداد این میدان با شرکت نفت و گاز پرشیا و یک شرکت خارجی در حال نهایی سازی است و به زودی عملیات توسعه میدان یاران شمالی و جنوبی به صورت یکپارچه انجام می شود.
وی با بیان اینکه توسعه میدان یاران جنوبی از محل منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران در جریان است، گفت: شرکت های همکار ما در این طرح توسعه ای همگی ایرانی و در اوج فعالیت کاری، ۹۰۰ نفر به طور مستقیم اشتغال داشته اند.
کاظمینی به برخی اقدامات جانبی در این پروژه از جمله پاک‌‌سازی محدوده میدان مین، احداث جاده و سلرها، تجهیز منطقه به زیرساخت‌هایی مثل برق و مخابرات اشاره کرد و گفت: با توجه به قرار گرفتن این پروژه در محدوده هورالعظیم تمام ضوابط مورد نظر محیط زیست رعایت شده است. همچنین برای اولین بار با همکاری محیط زیست استان خوزستان و محیط زیست کل کشور محل دفن زباله مشخص و ساخته شد. در ضمن در دکل های حفاری نیز از بالاترین استاندارد مدیریت پسماند استفاده می شود.
وی اعلام کرد: هم اکنون تولید تجمعی نفت میدان یاران جنوبی از ۶ حلقه چاه از مرز یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز گذشته است که با وارد مدار شدن ۱۲ حلقه چاه جدید، تولید از ۱۰ هزار بشکه به ۲۵ هزار بشکه در روز افزایش می یابد.
کاظمینی که مسئولیت دفتر هماهنگی و پشتیبانی جنوب شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) در خوزستان را نیز عهده دار است، گفت: این دفتر جدید با هدف ایجاد هماهنگی با مجموع ذینفعان پروژه های نفتی در نهادها و ادارات استان خوزستان از جمله استانداری، محیطزیست، منابع‌طبیعی و … تشکیل شده است.
به گزارش NIOC، میدان نفتی یاران جنوبی در ۱۳۰ کیلومتری غرب اهواز در منطقه مرز مشترک ایران و عــراق (محدوه طلائیه) و در جنوب غرب کشور واقع شده است که هدف از اجرای طرح توسعه آن، تولید نفت خام به میزان ۲۵ هزار بشکه در روز است.

ارسال دیدگاه

logo-samandehi