- پایگاه خبری تحلیلی اهواز نو | اخبار خوزستان | اخبار اهواز - http://www.ahvaznew.ir -

بیژن عالی پور…عالی بود

image*بیژن عالی پور ، عالی بود*

در چند روز گذشته یکی از روزنامه های محلی که بعضا فقط زمانی که آگهی های آن تکمیل می شود چاپ میگردد در نقدی کاملا مغرضانه به هجمه ی یکسویه به عملکرد بزرگ مرد نفت جنوب مهندس بیژن عالیپور پرداخت که ایرادهای وارده از سمت این روزنامه مطلعین و متخصصین امور نفتی را به حیرت واداشت! چرا که بیژن عالیپور به گواه عملکرد…و کارنامه اش گوهر دردانه ای ست که جنوب در دهه های اخیر کمتر به خود دیده است

اما صد افسوس که ما عادت به فدا نمودن اسطوره ها برای نیل به امیال و خواسته های شخصی نموده ایم!

افسوس که ما عادت داریم که قهرمان کشی کنیم و بعد برای پهلوان مرده اشک ماتم بریزیم…!و گلریزان برگزار کنیم!

صد افسوس که ما چون خود نمی توانیم و ظرفیت و توان آن را نداریم که به اهداف عالیه و جایگاه ویژه در قلوب مردم دست یابیم…با حب و بغض و حسادت کامل به تخریب چهره های ملی و فرااستانی می پردازیم ولی تاریخ مارا قضاوت خواهد نمود…و بی گمان نام بیژن عالی پور بر تارک افتخارات خوزستان و جنوب تا همیشه خواهد درخشید و واژه ی” نفت” به همجواری با نام امثال عالی پور به خود می بالد

در نقد تیتر کاملا مغرضانه ای که روزنامه ی کذایی نوشته بود(آقای عالی پور دیگر بس نیست..!)…همکاران مطبوعاتی و رسانه ای ما متون بسیار و نوشته های خواندنی بسیار نوشتند که نوشته ی عبدالرحمن نیک سرشت نویسنده  و تحلیلگر خوزستانی راجهت انتشار برگزیدیم که “بخشی” از آن را در زیر مشاهده می نمایید…

۱_ *آقای عالی پور دیگر بس نیست !؟* آیا از بابت این موضوع ، که وی کاری کرده تا ما بازگشت امید ، آرامش ، و بهبود محیط روانی کار را دوباره به مناطق نفتخیز نظاره گر باشیم، که متاسفانه قبل از اعمال مدیریتی مثبت ایشان ، همچنان گزارشات متعدد نامطلوبی در سطح رسانه ها منتشر می گردید !!!

۲_ *آقای عالی پور دیگر بس نیست !؟* آیا از آن جهت ، که وی طرح ساماندهی به پرداخت مطالبات معوقه به پیمانکاران و نیز بروز شدن آن را بخوبی اجرایی نمود ، که در کل، اقدامات پیشگیرانه ی وی موجب نجات بخش خصوصی در مناطق نفتخیز از ورشکستگی گردید!!!

۳_ *آقای عالی پور دیگر بس نیست!؟*آیا بدین مناسبت که وی توفیق آن را داشته ، تا جذب سرمایه را ، از طریق جلب سرمایه گزار داخلی و خارجی ، در جهت افزایش برداشت صیانتی از میادین نفتی را محقق نماید ، بالاخص میادین مشترکی را ، که پیوسته بوسیله ی همسایه های غربی مورد دستبرد و بهره برداری قرار می گرفتند و ایضا ، عملکرد مثبت عالی پور موجب گردید که افزایش بهره داری از این مخازن نفتی در دوره تحریم و پساتحریم امکانپذیر گردد!!!

۴_ *آقای عالی پور دیگر بس نیست !؟* آیا ، صرفا بخاطر این که وی توانسته در شرایط سخت و بحرانی با استفاده از توان و ظرفیت تکنیکال موجود ، کارخانجات نمک زدایی را در سطح مناطق نفتخیز بازسازی ، احیاء و راه اندازی نماید و با تعریف پروژه های مرتبط با تولید و افزایش کیفیت نفت خام تولیدی در شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب ، همواره این اطمینان را بدهد تا نسبت به راه اندازی واحدهای نمکزدایی رگ سفید یک و گچساران٣ که در اولویت کاری بوده ، اقدام نماید!!!

۵_ *آقای عالی پور دیگر بس نیست !؟*آیا ، چون ایشان توانسته ، با ابتکار ، پشتکار و درایت ، تابوی ابقای مدیران کلیشه ای را بشکند و خون سبز جوانی را در رگ های تشنه ی مدیریتی در بخش های اداری ، فنی و بهره داری جاری نماید!!!

۶_ *آقای عالی پور دیگر بس نیست !؟* آیا از این جهت است که وی ، حامی و پشتیبان صنعتگران ، قطعه سازان و ماشین سازان صنعت بالادستی نفت ، که موجود در استان خوزستان هستند همت نموده ، تا تفکر مدیران نفتی را نسبت به حمایت از تولیدات داخلی تغییر دهد و با استفاده از تمامی ظرفیت های موجود در استان خوزستان و کشور ، مناطق نفتخیز جنوب را توانسته ، در بخش صنعت در موضوع فوق الذکر از خرید گزاف کالا به خارج بی نیاز کند!!!

۷_ *عالی پور دیگر بس نیست !؟* آیا به این دلیل ، که او توانسته با تحقق کامل برنامه ی ابلاغی در خصوص تولید شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در سال گذشته ، برنامه تولید نفتا و مایعات گازی شرکت را نیز بیش از ٩۶ درصد محقق نماید!!!

۸_ *عالی پور دیگر بس نیست !؟*آیا از برای این که او قادر گشت در سال ٩۴ ، برنامه ای را طراحی نمود تا تعداد ۹ هزار و ۳۳۶ عملیات مهندسی و درون چاهی و یک هزار و ۹۰۵ عملیات تعمیرات اساسی تجهیزات فرآورشی اجرا شود. و همچنین ، راهبردی را اتخاذ نمود تا تعمیرات اساسی ماشین های دوار ۱۵۵  و بیش از چهار هزار و ۶۳۰ عملیات در حوزه ی تعمیرات اساسی شیرآلات فرآیندی و ایمنی را به سرانجام رساند!!!

۹_ *عالی پور دیگر بس نیست !؟* آیا بدین مناسبت که شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب ، به مدیریت ایشان ، در کل توانست که توانایی هایش را افزایش دهد و مضافا موفق گردید تا با تولید روزانه بیش از دو میلیون و ٧۵٠ هزار بشکه نفت خام،، بعنوان بزرگترین تولید کننده نفت خام کشور شود که بر اساس آن برنامه های ابلاغی، تولید نفت خام را تا پایان خرداد ماه ۹۵ ، به حدود سه میلیون بشکه در روز افزایش دهد!!!

۱۰_ *عالی پور دیگر بس نیست !؟* آیا بخاطر رکود شکنی هایش در تولید نفت خام ، از این که وی اثبات کرد که شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب می تواند نشان بدهد که توان لازم را برای بازگشت به تولید عادی دارد و به همین دلیل، فعالیت های لازم را برای افزایش تولید در دستور کار خود قرار داده است.

البته ، نگارنده ی این مقال ، سعی بر آن داشته ، تا لبه های پر لیوان را ، که همانا ، مجموعه عملکردهای مثبت مناطق نفتخیز در دوره ی تصدی گری مدیریت جناب آقای مهندس عالی پور بوده است را ، بنگارد و دقیقا نتوانسته تمام و کامل، همه ی تلاش ها را برشمرد و یا به معرض نمایش واقعی در آورد !

حالیا ، صرف نظر از نقد ایجابی منتقد این مقال ، در دفاع از عملکرد مدیریتی جناب آقای بیژن عالی پور ، *با این وجود ، نقد سلبی آقای فروغی نیا را نباید از حیث ارزش کار رسانه ای بی* *اهمیت تلقی نمود* و همواره باید منتقدان را چه در رد ، یا تایید نوع موضوعی که آنها نقد را از آن زاویه می نگرند مورد احترام و اکرام قرار داد ، به هرحال نگارنده معتقد است از دست دادن چنین مدیری در صنعت نفت یک خسارت جبران ناپذیری است و بهتر دیدم از این تاریخ به بعد *بجای بیان نام عالی پور بگوئیم* *عالی بود!*

*والسلام*
•┈┈┈••✦✿✦••┈┈┈•